POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 


Klikni za pregled priloga

NOVI PREGLED PROPISA

Ugovori

Banke

Biljno zdravstvo

Zdravstveno osiguranje

Državne potpore

Državni službenici

Elektronička isprava

Elektronička trgovina

Elektronički mediji

Financijsko osiguranje

Gradnja

Hrana

Informacijska sigurnost

Investicijski fondovi

Izmjera i katastar

Kazneni postupak

Kazneni zakon

Kemikalije

Kreditne unije

Kvaliteta zdravstvene zaštite

Lijekovi

Nasljeđivanje

Obavljanje djelatnosti

Obiteljski zakon

Obrazovanje odraslih

Obrt

Obvezni odnosi (ZOO)

Obvezno zdravstveno osiguranje

Opći upravni postupak

Oružje

Osiguranje

Osiguranje u prometu

Ovrha - Ovršni zakon

Parnični postupak

Primjeri ugovora

Porez na dobit

Porez na dohodak

Porez na kavu

Posredovanje u prometu nekretnina

Poticanje ulaganja

Predmeti opće uporabe

Prekršajni zakon

Prijevoz - linijski

Prijevoz opasnih tvari

Prostorno uređenje i gradnja

Rad - Zakon o radu

Računovodstvo

Revizija

Stranci

Sudovi

Šport

Šume

Tajnost podataka

Trgovačka društva

Udomiteljstvo

Udžbenici za školu

Ugostiteljska djelatnost

Umirovljenički fond

Usluge u turizmu

Veterinarstvo

Volonterstvo

Zabrane u zakonima

Zakon o leasingu

Zaštita bilja

Zakon o radu

Zaštita na radu

Zaštita okoliša

Zaštita potrošača

Zaštita prirode

Zaštita pučanstva

Zaštita životinja

Javna nabava

NOVI PREGLED PROPISA



SEARCH

PRETRAŽIVANJE
svih objavljenih tekstova


Pregled svih usluga za poduzetnike



IZRADA WEB STRANICA

Naručite izradu modernih web stranica. U svega nekoliko minuta, kreirajte vrhunsku web stranicu uz pomoć naših CMS web stranica. Moderni dizajni za Vaše web stranice. Korištenje CMS web stranica slično je kao korištenje Facebooka, ne zahtjeva znanje kodiranja i programiranja. Započnite pisati, dodajte nekoliko fotografija i imate brzo svoju prvu web stranicu. Mijenjajte dizajn svoje stranice s lakoćom. Kreirajte web stranicu svoje tvrtke, web stranicu obrta, web stranicu udruge, započnite pisati blog...

Mobilna responzivnost web stranica je prilagođavanje web stranice svim preglednicima (mobitel, tablet, računalo) i mora se implementirati na sve web stranice. Besplatna optimizacija za tražilice; SEO optimizacija omogućava vašoj web stranici da se prikazuje u prvih deset rezultata na tražilicama za pojmove koje pretražuju vaši budući kupci.

Dizajn responzivnih web stranica, registracija domene, izrada CMS stranica, ugradnja web shopa, implementacija plaćanja karticama, ugradnja Google analyticsa, siguran hosting, prijava na tražilice, reklama na društvenim mrežama, ugradnja kontakt formulara za upite sa web stranica...

Iskoristite ponudu: izrada web stranica i hosting po najnižim cijenama. Besplatna prijava na tražilice, besplatni e-mail, besplatna .hr domena, besplatna podrška za internet marketing...

>> Link na ponudu za izradu web stranica >>

Kontakt:
Poslovni Forum d.o.o.

Link - Kontakt informacije

Napomena: Ne dajemo besplatne pravne savjete!




Ažurirano: 24. 4. 2024.












POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga



VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju članka 6. Zakona o carinskoj tarifi (»Narodne novine«, broj 61/00 i 117/00), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 28. studenoga 2002. godine donijela

UREDBU
O CARINSKOJ TARIFI ZA 2003. GODINU


(NN 142/02)

(Skračeni neslužbeni pregled)


Članak 1.

Ovom Uredbom utvrđuje se Carinska tarifa za 2003. godinu, koja je sastavni dio ove Uredbe.

Članak 2.

Carinskom tarifom za 2003. godinu utvrđen je sustav nazivlja i brojčanog označavanja robe, propisana visina carina koje se naplaćuju u 2003. godini na uvoz roba sukladno načelu najpovlaštenije nacije, te uvjeti za uvoz roba podrijetlom iz zemalja s kojima je Republika Hrvatska sklopila Ugovor o povlaštenom trgovinskom režimu.

Sustav nazivlja i brojčanog označavanja robe usklađen je s važećom kombiniranom nomenklaturom Europske unije, radi osiguravanja usklađenosti primjene njegovih pojedinih odredbi s kombiniranom nomenklaturom Europske unije.

Ovlašćuje se ministar financija da donese naputak za primjenu sustava nazivlja i brojčanog označavanja robe.

Članak 3.

Pri obračunu i naplati carine na robu koja se uvozi u Republiku Hrvatsku primjenjuju se stope carina, utvrđene u stupcu »Osnovna stopa carine« u Carinskoj tarifi.

Pri obračunu i naplati carine na robu podrijetlom iz zemalja s kojima je Republika Hrvatska sklopila ugovor o povlaštenom trgovinskom režimu primjenjuju se stope carine utvrđene u stupcu »Snižene stope carine pri uvozu roba podrijetlom iz zemalja s kojima je Republika Hrvatska sklopila ugovor o povlaštenom trgovinskom režimu«, podstupac koji se odnosi na odgovarajuću zemlju sukladno ugovoru kojim se utvrđuje povlašteni režim.

Članak 4.

Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 1. siječnja 2003. godine, osim u dijelu carina koje se odnose na uvoz roba podrijetlom iz Albanije, Litve, Rumunjske i Turske.

Vlada Republike Hrvatske će odlukom utvrditi početak primjene carina koje se odnose na uvoz roba podrijetlom iz zemalja iz stavka 1. ovoga članka.

Klasa: 413-01/02-01/09
Urbroj: 5030116-1
Zagreb, 28. studenoga 2002.

Predsjednik
Ivica Račan, v. r.

CARINSKA TARIFA
DIO I
OPĆA PRAVILA
A. Opća pravila za primjenu kombiniranog nazivlja


Razvrstavanje robe u nazivlje treba temeljiti na sljedećim načelima:

1. Nazivi odsjeka, poglavlja i potpoglavlja služe samo za lakše snalaženje pri razvrstavanju. Za zakonske potrebe za razvrstavanje su mjerodavni nazivi tarifnih brojeva i napomene uz odgovarajuće odsjeke i poglavlja, te sljedeća pravila, ako ona nisu u suprotnosti s nazivima tarifnih brojeva i napomenama uz odsjeke i poglavlja.

2. a) Proizvodom što je naveden ili uključen u nazivu nekog tarifnog broja smatra se i taj proizvod iako je necjelovit (nekompletan) ili nedovršen pod uvjetom da pri carinjenju ima bitne značajke (svojstva) cjelovitog ili dovršenog proizvoda. U tarifni se broj uključuje i taj proizvod cjelovit ili dovršen (ili proizvod što ga se razvrstava kao cjelovitog ili dovršenog primjenom ovog pravila) ako se isporučuje nesastavljen ili u rastavljenom stanju.

b) Pod materijalnom ili tvari iz naziva tarifnog broja podrazumijeva se takav materijal ili tvar u čistom stanju ili pomiješan odnosno kombiniran s drugim materijalima odnosno tvarima. Pod proizvodom od određenog materijala ili tvari podrazumijeva se i taj proizvod izrađen u cijelosti ili djelomično od tog materijala ili tvari. Proizvode što se sastoje od više od jednog materijala ili tvari razvrstava se po načelima općeg pravila 3.

3. Proizvode koje bi se primjenom pravila 2 b ili zbog bilo kojeg drugog razloga, na prvi pogled moglo razvrstati u dva ili više tarifnih brojeva, razvrstava se na ovaj način:

a) tarifnom broju s najkonkretnijim ili najtočnijim nazivom robe treba dati prednost u odnosu na tarifne brojeve s općenitijim nazivom robe. Međutim, kada se nazivi dvaju ili više tarifnih brojeva odnose samo na dio materijala ili tvari sadržanih u mješavini ili sastavljenoj (složenoj) robi ili samo na dio sastavnica sloga (seta) pripremljenog za maloprodaju, nazive tih tarifnih brojeva smatrat će se podjednako konkretnim, čak i kada jedan od njih ima kompletniji i točniji (precizniji) naziv robe;

b) mješavine, sastavljene (složene) proizvode što se sastoje od različitih materijala ili su izrađeni od različitih sastavnica odnosno sastojaka i proizvode pripremljene u slogovima (setovima) za maloprodaju, što ih se ne može razvrstati primjenom pravila 3 a, razvrstati će se kao da se sastoje od materijala ili sastavnice (komponente) što im daje bitan značaj (karakter), ako se taj kriterij može primijeniti.

c) Kad se proizvode ne može razvrstati primjenom pravila 3 a ni 3 b, razvrstat će ih se u posljednji po redu od onih tarifnih brojeva što zaslužuju podjednako uzimanje u obzir.

4. Robu koju se ne može razvrstati primjenom prethodnih pravila treba razvrstati u tarifni broj za robu što je toj robi najsličnija.

5. Uz prethodne odredbe, na sljedeću robu primjenjuje se i ova pravila:

a) futrole za fotografske aparate, glazbala, oružje, kutije za instrumente za crtanje, kutije za ogrlice i slične spremnike, posebno oblikovane ili prilagođene za primanje određenog proizvoda ili sloga proizvoda, prikladne za dugotrajnu uporabu i isporučene s proizvodima za koje su namijenjene, treba razvrstati s tim proizvodima ako ih se obično prodaje s tim proizvodima. Međutim, ovo se pravilo ne primjenjuje na spremnike što cjelini (proizvodu sa spremnikom) daju bitni značaj;

b) s iznimkom slučajeva na koje se odnosi pravilo 5 a, materijale za pakiranje i spremnike za pakiranje (ambalažu) što ih se isporučuje s robom u njima, razvrstava se zajedno s tom robom ako je uobičajeno da ih se rabi za pakiranje te robe. Međutim, ovu se odredbu ne primjenjuje na materijal za pakiranje i spremnike za pakiranje, kad je očigledno da su prikladni za višekratnu uporabu.

6. Za zakonske potrebe robu se razvrstava u podbrojeve pojedinog tarifnog broja temeljem naziva tih podbrojeva i napomena za te podbrojeve te, s nužnim izmjenama, temeljem prethodnih pravila, podrazumijevajući da se podbrojeve može uspoređivati samo na istoj razini podjele. U smislu ovog pravila primjenjuje se i napomene uz odsjeke i poglavlja, ako nije drukčije propisano.



B. Opća pravila za nazivlje i carine


1. Ako nije drukčije propisano, propise o carinskoj vrijednosti, osim za dobivanje carinske osnovice robe potrebne za primjenu stopa carine, primjenjuje se i za izračunavanje vrijednosti što služi kao granična značajka (kriterij klasifikacije) određenih tarifnih brojeva ili podbrojeva.

2. Za robu što podliježe pristojbama po masi i u slučajevima u kojima masa služi kao granična značajka (kriterij klasifikacije) određenih tarifnih brojeva ili podbrojeva, podrazumijeva se da je:

a) “brutto masa” masa robe sa svim njenim spremnicima za pakiranje i materijalom za pakiranje,

b) “netto (vlastita) masa” ili samo “masa” (bez pobliže odredbe) masa robe bez spremnika za pakiranje i bez materijala za pakiranje bilo koje vrste.

3. Na konzervirane proizvode iz podbrojeva 2001 10 00, 2005 70 10 i 2005 70 90, svotu carine po količinskoj jedinici robe obračunava se na netto sadržaj, dakle na ocijeđenu masu proizvoda što podliježu carini po količinskoj jedinici, a ne i na tekućinu i ambalažu, uz uvjet da je netto sadržaj uredno deklariran na etiketama, odnosno na proizvođačkim deklaracijama.

4. U slučaju da je za pojedine proizvode snižena stopa carine pri uvozu robe iz neke od zemalja, s kojima je Republika Hrvatska sklopila ugovor o povlaštenom trgovinskom režimu, viša od osnovne stope carine, pri uvozu tih proizvoda primjenjivat će se osnovna stopa carine.

Kada je za uvoz pojedinih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda pri uvozu roba podrijetlom iz zemalja s kojima je Republika Hrvatska sklopila ugovor o povlaštenom trgovinskom režimu ugovorena snižena stopa carine u okviru carinske kvote, na odgovarajućem je mjestu umjesto snižene stope carine upisana oznaka priloga Carinske tarife u kojem su navedene preferencijalne stope carine unutar kvote kao i stope carina na uvoz količina izvan kvota.

Znak crtice (-) u stupcu za snižene stope carine označava da se pri uvozu pojedinih proizvoda iz zemalja s kojima je Republika Hrvatska sklopila ugovor o povlaštenom trgovinskom režimu primjenjuje osnovna stopa carine, neovisno o njihovom podrijetlu.

5. Pod pojmom "pripremljeni u pakiranja za pojedinačnu prodaju", ako nije drukčije propisano, u cijelom se nazivlju podrazumijeva robu što ispunjava prva dva, a ovisno o vrsti robe i treći, od sljedećih uvjeta:

a) da je od prodavatelja isporučena u pakiranjima namijenjenim za prodaju krajnjem korisniku, odnosno da je se isporučuje krajnjem korisniku kao takvu, bez potrebe prethodnog prepakiranja. Pritom veličina takvog pojedinačnog pakiranja nije bitna za razvrstavanje robe;

b) da joj je namjena jasno navedena na ambalaži (npr. tiskana na omotu, etiketi na kanisteru, uputi na ili u pakiranju) i sl.;

c) da je, ovisno o naravi robe (npr. za lijekove), na ambalaži ili na uputi priloženoj uz robu naveden način uporabe.

6. Za tumačenje kombiniranog nazivlja primjenjuju se "Objašnjenja kombiniranog nazivlja".



DIO II

POSEBNE ODREDBE
A. Roba za određene vrste plovila i za platforme za bušenje i pridobivanje


1. Oslobađa se od plaćanja carine robu namijenjenu za ugradnju u brodove, čamce ili druga plovila iz sljedećeg popisa pri njihovoj gradnji, popravku, održavanju ili pregradnji, te robu za montažu na te brodove, čamce ili druga plovila ili za njihovo opremanje.

2. Oslobađa se od plaćanja carine:

a) robu namijenjenu za ugradnju u platforme za bušenje ili pridobivanje:

1. fiksne iz podbroja 8430 49 što rade unutar ili izvan teritorijalnog mora Republike Hrvatske;

2. ploveće ili uronjive iz podbroja 8905 20;

pri njihovoj gradnji, popravku, održavanju ili pregradnji, te robu namijenjenu za opremanje tih platformi.

Robu kao što je gorivo, mazivo i plin, što su neophodni za rad strojeva i uređaja što nisu u neprekidnom pogonu i nisu integralni sastavni dijelovi platforme, a koje se rabi na njima za gradnju, popravak, održavanje, pregradnju ili opremanje tih platformi smatra se također kao da je namijenjena za ugradnju u platforme za bušenje ili pridobivanje.

b) cijevi, kabele i spojeve za njih što povezuju te platforme s kopnom.





KRATICE I SIMBOLI



- u stupcu "snižena stopa carine": primjenjuje se osnovna stopa carine

b boca

€, EUR euro valuta

ex. eksplicitno, upravo ono što je navedeno

Euratom Europska agencija za atomsku energiju

INN Međunarodno nevlasničko (nezaštićeno) ime (International Nonproprietary Name)

INNM dopunjeno Međunarodno nevlasničko (nezaštićeno) ime (International Nonproprietary Name Modified)

ISO Međunarodna organizacija za normizaciju (International Organisation for Standardisation)

Kbit 1024 bita

kg/br kilograma brutto

kg/net kilograma netto

kg/net om kilograma ocijeđene netto mase

100 kg/net mas 100 kilograma netto suhe mase

max najviše, maksimalno

Mbit 1,048.576 bita

MFN carina prema načelu najpovlaštenije nacije (Most Favoured Nation)

min najmanje, minimalno

ml/g mililitara po gramu

RON (IOB) ispitni oktanski broj







PRILOZI CARINSKE TARIFE



Prilog 1a Kvote iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Europskih zajednica i njihovih država članica i RH

Prilog 1b Kvote iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Europskih zajednica i njihovih država članica i RH

Prilog 2 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Islanda i RH

Prilog 3 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Norveške i RH

Prilog 4 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Švicarske i Lihtenštajna i RH

Prilog 5 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Bugarske i RH

Prilog 6 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Češke i RH

Prilog 7 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Mađarske i RH

Prilog 8 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Poljske i RH

Prilog 9 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Rumunjske i RH

Prilog 10 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Slovačke i RH

Prilog 11 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Slovenije i RH

Prilog 12 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Albanije i RH

Prilog 13 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Litve i RH

Prilog 14 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Makedonije i RH

Prilog 15 Kvote iz bilateralnog Ugovora o slobodnoj trgovini između Turske i RH

Prilog 16 Kvote za zemlje članice Svjetske trgovinske organizacije (WTO)

Pregled kvota dostupan je ugovornim korisnicima Poslovnog Foruma;
Kako postati ugiovorni korisnik Poslovnog Foruma?


MJERNE JEDINICE



će broj ćelija

g gram

gi F/S gram fisilnog izotopa

GT brutto registarske tone

k karat (1 metrički karat = 2 x 10-4 kg)

kg kilogram

kg C5H14ClNO kilogram kolin klorida

kg H2O2 kilogram vodikovog peroksida

kg K2O kilogram kalijevog oksida

kg KOH kilogram kalijevog hidroksida

kg met.am. kilogram metilamina

kg N kilogram dušika

kg NaOH kilogram natrijevog hidroksida

kg/net om kilogram netto ocijeđene mase

kg P2O5 kilogram difosfornog pentoksida

kg 90% st kilogram 90% suhe tvari

kg U kilogram urana

kom broj komada

100 kom 100 komada

1000 kom 1000 komada

1000 kWh 1000 kilovatsati

l 1 litra

1000 l 1000 litara

l alk. 100% litra čistog (100%) alkohola

m metar

m2 četvorni (kvadratni) metar

m3 kubični metar

1000 m3 1000 kubičnih metara

nt nosivost u tonama

par broj pari

TJ teradžul (terajoule) (brutto kalorijska vrijednost)

 



ODSJEK I
ŽIVE ŽIVOTINJE; PROIZVODI ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA


POGLAVLJE 1
ŽIVE ŽIVOTINJE


POGLAVLJE 2
MESO I JESTIVI KLAONIČNI PROIZVODI


POGLAVLJE 3
RIBE I LJUSKAVCI, MEKUŠCI I OSTALI VODENI BESKRALJEŽNJACI


POGLAVLJE 4
MLIJEKO I DRUGI MLIJEČNI PROIZVODI; JAJA PERADI I PTIČJA JAJA; PRIRODNI MED; JESTIVI PROIZVODI ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA, ŠTO NISU SPOMENUTI NITI UKLJUČENI NA DRUGOM MJESTU


POGLAVLJE 5
PROIZVODI ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA, ŠTO NISU SPOMENUTI NITI UKLJUČENI NA DRUGOM MJESTU

 




ODSJEK II
BILJNI PROIZVODI


POGLAVLJE 6
ŽIVO DRVEĆE I DRUGE BILJKE; LUKOVICE, KORIJENJE I SLIČNO; REZANO CVIJEĆE I UKRASNO LIŠĆE


POGLAVLJE 7
JESTIVO POVRĆE, NEKO KORIJENJE I GOMOLJI


POGLAVLJE 8
JESTIVO VOĆE I ORAŠASTI PLODOVI; KORE AGRUMA, DINJA I LUBENICA


POGLAVLJE 9
KAVA, ČAJ, MATE ČAJ I ZAČINI


POGLAVLJE 10
ŽITARICE


POGLAVLJE 11
PROIZVODI MLINSKE INDUSTRIJE; SLAD; ŠKROB; INULIN; PŠENIČNI GLUTEN


POGLAVLJE 12
ULJANO SJEMENJE I PLODOVI; RAZNO ZRNJE, SJEMENJE I PLODOVI; INDUSTRIJSKO I LJEKOVITO BILJE; SLAMA I STOČNA HRANA


POGLAVLJE 13
ŠELAK; GUME, SMOLE I OSTALI BILJNI SOKOVI I EKSTRAKTI


POGLAVLJE 14
BILJNI MATERIJALI ZA PLETARSTVO; BILJNI PROIZVODI ŠTO NISU SPOMENUTI NITI UKLJUČENI NA DRUGOM MJESTU

 




ODSJEK III
MASTI I ULJA ŽIVOTINJSKOG I BILJNOG PODRIJETLA TE PROIZVODI NJIHOVE RAZGRADNJE; PRERAĐENE JESTIVE MASTI; ŽIVOTINJSKI I BILJNI VOSKOVI


POGLAVLJE 15
MASTI I ULJA ŽIVOTINJSKOG ILI BILJNOG PODRIJETLA TE PROIZVODI NJIHOVE RAZGRADNJE; PRERAĐENE JESTIVE MASTI; ŽIVOTINJSKI ILI BILJNI VOSKOVI

 




ODSJEK IV
PROIZVODI PREHRAMBENE INDUSTRIJE; PIĆA, ALKOHOLI I OCAT; DUHAN I PRERAĐENI NADOMJESCI DUHANA


POGLAVLJE 16
PRERAĐEVINE OD MESA, RIBA, RAKOVA, MEKUŠACA ILI
DRUGIH VODENIH BESKRALJEŽNJAKA


POGLAVLJE 17
ŠEĆERI I PROIZVODI OD ŠEĆERA


POGLAVLJE 18
KAKAO I PROIZVODI OD KAKAA


POGLAVLJE 19
PROIZVODI NA OSNOVI ŽITARICA, BRAŠNA, ŠKROBA ILI MLIJEKA; SLASTIČARSKI PROIZVODI


POGLAVLJE 20
PROIZVODI OD POVRĆA, VOĆA, ORAŠASTIH PLODOVA ILI OSTALIH DIJELOVA BILJAKA


POGLAVLJE 21
RAZNI PREHRAMBENI PROIZVODI


POGLAVLJE 22
PIĆA, ALKOHOLI I OCAT


POGLAVLJE 23
OSTACI I OTPACI OD PREHRAMBENE INDUSTRIJE; PRIPREMLJENA ŽIVOTINJSKA HRANA


POGLAVLJE 24
DUHAN I PRERAĐENI NADOMJESCI DUHANA

 




ODSJEK V
MINERALNI PROIZVODI


POGLAVLJE 25
SOL; SUMPOR; ZEMLJA I KAMEN; SADRA, VAPNO I CEMENT


POGLAVLJE 26
RUDAČE, TROSKE I PEPELI


POGLAVLJE 27
MINERALNA GORIVA, MINERALNA ULJA I PROIZVODI NJIHOVE DESTILACIJE; BITUMENSKE TVARI; MINERALNI VOSKOVI

 




ODSJEK VI
PROIZVODI KEMIJSKE INDUSTRIJE ILI SRODNIH INDUSTRIJA


POGLAVLJE 28
ANORGANSKI KEMIJSKI proIZVODI; ORGANSKI I ANORGANSKI SPOJEVI PLEMENITIH KOVINA, KOVINA RIJETKIH ZEMLJI, RADIOAKTIVNIH ELEMENATA I IZOTOPA


POGLAVLJE 29
ORGANSKI KEMIJSKI SPOJEVI


POGLAVLJE 30
FARMACEUTSKI PROIZVODI


POGLAVLJE 31
GNOJIVA


POGLAVLJE 32
EKSTRAKTI ZA ŠTAVLJENJE ILI BOJENJE; TANINI I NJIHOVI DERIVATI; BOJILA, PIGMENTI I DRUGE TVARI ZA BOJENJE; PRIPREMLJENE PREMAZNE BOJE I LAKOVI; KITOVI I DRUGE MASE ZA BRTVLJENJE; TISKARSKE BOJE I CRNILA


POGLAVLJE 33
ETERIČNA ULJA I REZINOIDI; PARFIMERIJSKI, KOZMETIČKI ILI TOALETNI PROIZVODI


POGLAVLJE 34
SAPUN, ORGANSKA POVRŠINSKI AKTIVNA SREDSTVA, PRIPRAVCI ZA PRANJE, PRIPRAVCI ZA PODMAZIVANJE, UMJETNI VOSKOVI, PRIPREMLJENI VOSKOVI, PRIPRAVCI ZA POLIRANJE I ČIŠĆENJE, SVIJEĆE I SLIČNI PROIZVODI, PASTE ZA MODELIRANJE, "ZUBARSKI VOSKOVI" TE ZUBARSKI PRIPRAVCI NA OSNOVI SADRE


POGLAVLJE 35
BJELANČEVINASTE TVARI; MODIFICIRANI ŠKROBOVI; LJEPILA; ENZIMI


POGLAVLJE 36
EKSPLOZIVI; PIROTEHNIČKI PROIZVODI; ŠIBICE; PIROFORNE SLITINE; ZAPALJIVI PRIPRAVACI


POGLAVLJE 37
PROIZVODI ZA FOTOGRAFSKU I KINEMATOGRAFSKU UPORABU


POGLAVLJE 38
RAZNI PROIZVODI KEMIJSKE INDUSTRIJE

 




ODSJEK VII
PLASTIČNE MASE I PROIZVODI OD PLASTIČNIH MASA; KAUČUK I PROIZVODI OD KAUČUKA I GUME


Tarifna oznaka 3901 - 3926

3901
Polimeri etilena, u primarnim oblicima
3902
Polimeri propilena i drugih olefina, u primarnim oblicima

3903
Polimeri stirena, u primarnim oblicima

3904
Polimeri vinil klorida ili drugih halogeniranih olefina, u primarnim oblicima

3905
Polimeri vinil acetata ili drugih vinil estera, u primarnim oblicima; ostali polimeri vinila u primarnim oblicima

3906
Akrilni polimeri u primarnim oblicima

3907
Poliacetali, ostali polieteri i epoksidne smole, u primarnim oblicima; polikarbonati, alkidne smole, polialil esteri i ostali poliesteri, u primarnim oblicima

3908
Poliamidi u primarnim oblicima

3909
Amino-smole, fenolne smole i poliuretani, u primarnim oblicima

3910
Silikoni u primarnim oblicima

3911
Naftne smole, kumaron-indenske smole, politerpeni, polisulfidi, polisulfoni i drugi proizvodi navedeni u napomeni 3 uz ovo poglavlje, što nisu spomenuti niti uključeni na drugom mjestu, u primarnim oblicima

3912
Celuloza i njezini kemijski derivati, što nisu spomenuti niti uključeni na drugom mjestu, u primarnim oblicima

3913
Prirodni polimeri (npr. alginska kiselina) i modificirani prirodni polimeri (npr. skrućene bjelančevine, kemijski derivati prirodnog kaučuka), što nisu spomenuti niti uključeni na drugom mjestu, u primarnim oblicima

3914
Ionski izmjenjivači na osnovi polimera iz tarifnih brojeva 3901 do 3913, u primarnim oblicima

3915
Otpaci, odresci i lomljevina od plastičnih masa

3916
Monofilamenti bilo koje dimenzije poprečnog presjeka veće od 1 mm, šipke, štapovi i profilni oblici od plastičnih masa, uključujući površinski obrađene ali drukčije neobrađivane

3917
Cijevi, crijeva i pribor za njih (npr. spojnice, koljena, prirubnice), od plastičnih masa

3918
Podni pokrivači od plastičnih masa, uključujući i samoljepljive, u svicima ili u obliku ploča; tapete za zidove ili stropove, određene napomenom 9 uz ovo poglavlje

3919
Samoljepljive ploče, listovi, filmovi, folije, vrpce i ostali slični ravni oblici, od plastičnih masa, uključujući i one u svicima

3920
Ostale ploče, listovi, filmovi, folije i vrpce, od plastičnih masa, što nisu celularne strukture, neojačani, nelaminirani, bez podloge ili na sličan način kombinirane s drugim materijalima

3921
Ostale ploče, listovi, filmovi, folije i vrpce, od plastičnih masa

3922
Kade, tuš-kade, sudoperi, umivaonici, bidei, zahodske školjke, sjedala i poklopci, vodokotlići i slični sanitarni proizvodi, od plastičnih masa

3923
Proizvodi za prijevoz i pakiranje robe, od plastičnih masa; čepovi, poklopci, zaklopci i ostali zatvarači, od plastičnih masa

3924
Stolni proizvodi, kuhinjski proizvodi i ostali kućanski proizvodi te toaletni proizovodi, od plastičnih masa

3925
Građevinski proizvodi od plastičnih masa, što nisu pomenuti ili uključeni na drugom mjestu

3926
Ostali proizvodi od plastičnh masa i proizvodi od ostalih materijala iz tarifnih brojeva 3901 do 3914
 




ODSJEK VIII
SIROVA KRUPNA I SITNA KOŽA S DLAKOM ILI BEZ DLAKE, ŠTAVLJENA KOŽA, KRZNA, PROIZVODI OD NJIH; SEDLARSKI I REMENARSKI PROIZVODI; PREDMETI ZA PUTOVANJE, RUČNE TORBE I SLIČNI SPREMNICI; PROIZVODI OD ŽIVOTINJSKIH CRIJEVA (OSIM OD DUDOVOG SVILCA)


POGLAVLJE 41
SIROVA KOŽA S DLAKOM ILI BEZ DLAKE (OSIM KRZNA) I ŠTAVLJENA KOŽA


POGLAVLJE 42
PROIZVODI OD KOŽE; SEDLARSKI I REMENARSKI PROIZVODI; PREDMETI ZA PUTOVANJE, RUČNE TORBE I SLIČNI SPREMNICI; PROIZVODI OD ŽIVOTINJSKIH CRIJEVA (OSIM OD DUDOVOG SVILCA)


POGLAVLJE 43
PRIRODNO I UMJETNO KRZNO; PROIZVODI OD KRZNA

 




ODSJEK IX
DRVO I DRVNI PROIZVODI; DRVENI UGLJEN; PLUTO I PROIZVODI OD PLUTA; PROIZVODI OD SLAME, ESPARTA ILI DRUGIH MATERIJALA ZA PLETARSTVO; KOŠARAČKI I PLETARSKI PROIZVODI


POGLAVLJE 44
DRVO I PROIZVODI OD DRVA; DRVENI UGLJEN


POGLAVLJE 45
PLUTO I PROIZVODI OD PLUTA


POGLAVLJE 46
PROIZVODI OD SLAME I ESPARTA I OD OSTALIH MATERIJALA ZA PLETARSTVO; KOŠARAČKI I PLETARSKI PROIZVODI

 



ODSJEK X
DRVNA CELULOZA ILI CELULOZA OD OSTALIH VLAKNASTIH CELULOZNIH MATERIJALA; PAPIRNI I KARTONSKI OSTACI I OTPACI NAMIJENJENI PONOVNOJ PRERADI; PAPIR I KARTON TE PROIZVODI OD PAPIRA I KARTONA


POGLAVLJE 47
DRVNA CELULOZA ILI CELULOZA OD OSTALIH VLAKNASTIH CELULOZNIH MATERIJALA; PAPIRNI I KARTONSKI OSTACI I OTPACI NAMIJENJENI PONOVNOJ PRERADI


POGLAVLJE 48
PAPIR I KARTON; PROIZVODI OD PAPIRNE MASE, PAPIRA ILI OD KARTONA


POGLAVLJE 49
TISKANE KNJIGE, NOVINE, SLIKE I OSTALI PROIZVODI GRAFIČKE INDUSTRIJE, RUKOPISI, TIPKANI TEKSTOVI I PLANOVI

 




ODSJEK XI
TEKSTIL I TEKSTILNI PROIZVODI


POGLAVLJE 50
SVILA


POGLAVLJE 51
VUNA, FINA ILI GRUBA ŽIVOTINJSKA DLAKA; PREĐA I TKANINE OD KONJSKE DLAKE


POGLAVLJE 52
PAMUK


POGLAVLJE 53
OSTALA BILJNA TEKSTILNA VLAKNA; PAPIRNA PREĐA I TKANINE OD PAPIRNE PREĐE


POGLAVLJE 54
UMJETNI ILI SINTETIČKI FILAMENTI


POGLAVLJE 55
UMJETNA ILI SINTETIČKA VLAKNA, REZANA


POGLAVLJE 56
VATA, PUST I NETKANI MATERIJAL; POSEBNA PREĐA; KONOPI, UZICE I UŽAD TE PROIZVODI OD NJIH


POGLAVLJE 57
SAGOVI I DRUGI TEKSTILNI PODNI POKRIVAČI


POGLAVLJE 58
POSEBNE TKANINE; TEKSTILNI PROIZVODI DOBIVENI TAFTING POSTUPKOM; ČIPKE; TAPISERIJE; POZAMENTERIJA; VEZ


POGLAVLJE 59
TEKSTILNI MATERIJALI IMPREGNIRANI, PREMAZANI, PREVUČENI, PREKRIVENI ILI LAMINIRANI; TEKSTILNI PROIZVODI PRIKLADNI ZA TEHNIČKU UPORABU


POGLAVLJE 60
PLETENI ILI KAČKANI MATERIJALI


POGLAVLJE 61
ODJEĆA I PRIBOR ZA ODJEĆU, PLETENI ILI KAČKANI


POGLAVLJE 62
ODJEĆA I PRIBOR ZA ODJEĆU, OSIM PLETENIH I KAČKANIH


POGLAVLJE 63
OSTALI GOTOVI TEKSTILNI PROIZVODI; KOMPLETI; RABLJENA ODJEĆA I RABLJENI TEKSTILNI PROIZVODI; KRPE
 




ODSJEK XII
OBUĆA, ŠEŠIRI, KAPE I OSTALA POKRIVALA GLAVE; KIŠOBRANI, SUNCOBRANI, ŠTAPOVI, BIČEVI, KORBAČI I NJIHOVI DIJELOVI; PREPARIRANO PERJE I PROIZVODI OD PERJA; UMJETNO CVIJEĆE; PROIZVODI OD LJUDSKE KOSE


POGLAVLJE 64
OBUĆA, NAZUVCI I SLIČNI PROIZVODI; DIJELOVI TIH PROIZVODA


POGLAVLJE 65
ŠEŠIRI, KAPE I OSTALA POKRIVALA ZA GLAVU I NJIHOVI DIJELOVI


POGLAVLJE 66
KIŠOBRANI, SUNCOBRANI, ŠTAPOVI, ŠTAPOVI-STOLCI, BIČEVI, KORBAČI I NJIHOVI DIJELOVI


POGLAVLJE 67
PREPARIRANO PERJE I PAPERJE I PROIZVODI IZRAĐENI OD PERJA I PAPERJA; UMJETNO CVIJEĆE; PROIZVODI OD LJUDSKE KOSE
 



ODSJEK XIII
PROIZVODI OD KAMENA, SADRE, CEMENTA, BETONA, AZBESTA, TINJCA I SLIČNIH MATERIJALA; KERAMIČKI PROIZVODI; STAKLO I STAKLENI PROIZVODI


POGLAVLJE 68
PROIZVODI OD KAMENA, SADRE, CEMENTA, BETONA, AZBESTA, TINJCA I SLIČNIH MATERIJALA


POGLAVLJE 69
KERAMIČKI PROIZVODI


POGLAVLJE 70
STAKLO I STAKLENI PROIZVODI
 



ODSJEK XIV
PRIRODNI I KULTIVIRANI BISERI, DRAGULJI I POLUDRAGULJI, PLEMENITE KOVINE, KOVINE PLATIRANE PLEMENITIM KOVINAMA I PROIZVODI OD NJIH; IMITACIJE DRAGULJARSKIH PREDMETA; KOVANI NOVAC


POGLAVLJE 71
PRIRODNI I KULTIVIRANI BISERI, DRAGULJI I POLUDRAGULJI, PLEMENITE KOVINE, KOVINE PLATIRANE PLEMENITIM KOVINAMA I PROIZVODI OD NJIH; IMITACIJE DRAGULJARSKIH PREDMETA; KOVANI NOVAC
 




ODSJEK XV
OBIČNE KOVINE I PROIZVODI OD OBIČNIH KOVINA


POGLAVLJE 72
ŽELJEZO I ČELIK


POGLAVLJE 73
PROIZVODI OD ŽELJEZA I ČELIKA


POGLAVLJE 74
BAKAR I PROIZVODI OD BAKRA


POGLAVLJE 75
NIKALJ I PROIZVODI OD NIKLJA


POGLAVLJE 76
ALUMINIJ I PROIZVODI OD ALUMINIJA


POGLAVLJE 78
OLOVO I PROIZVODI OD OLOVA


POGLAVLJE 79
CINK I PROIZVODI OD CINKA


POGLAVLJE 80
KOSITAR I PROIZVODI OD KOSITRA


POGLAVLJE 81
OSTALE OBIČNE KOVINE; KERMETI; PROIZVODI OD NJIH


POGLAVLJE 82
ALATI, NOŽARSKI PROIZVODI I PRIBOR ZA JELO OD OBIČNIH KOVINA; NJIHOVI DIJELOVI OD OBIČNIH KOVINA


POGLAVLJE 83
RAZNI PROIZVODI OD OBIČNIH KOVINA

 




ODSJEK XVI
STROJEVI, APARATI I UREĐAJI; ELEKTROTEHNIČKA OPREMA; NJIHOVI DIJELOVI; APARATI ZA SNIMANJE I REPRODUKCIJU ZVUKA, APARATI ZA SNIMANJE I REPRODUKCIJU TELEVIZIJSKE SLIKE I ZVUKA I DIJELOVI I PRIBOR ZA TE PROIZVODE


POGLAVLJE 84
NUKLEARNI REAKTORI, KOTLOVI, STROJEVI, APARATI I MEHANIČKI UREĐAJI; NJIHOVI DIJELOVI


POGLAVLJE 85
ELEKTRIČNI STROJEVI I OPREMA I NJIHOVI DIJELOVI; APARATI ZA SNIMANJE ILI REPRODUKCIJU ZVUKA, TELEVIZIJSKI APARATI ZA SNIMANJE ILI REPRODUKCIJU SLIKE I ZVUKA I DIJELOVI I PRIBOR ZA TE PROIZVODE
 



ODSJEK XVII
VOZILA, ZRAKOPLOVI, PLOVILA I POPRATNA PRIJEVOZNA OPREMA


POGLAVLJE 86
TRAČNIČKA VOZILA I NJIHOVI DIJELOVI; KOLOSIJEČNI SKLOPOVI I PRIBOR I NJIHOVI DIJELOVI; MEHANIČKA I ELEKTROMEHANIČKA SIGNALNA OPREMA ZA PROMETNE PUTEVE SVIH VRSTA


POGLAVLJE 87
VOZILA, OSIM TRAČNIČKIH VOZILA I NJIHOVI DIJELOVI I PRIBOR


POGLAVLJE 88
LETJELICE, SVEMIRSKE LETJELICE I NJIHOVI DIJELOVI


POGLAVLJE 89
BRODOVI, BRODICE I PLOVEĆE KONSTRUKCIJE
 



ODSJEK XVIII
OPTIČKI, FOTOGRAFSKI, KINEMATOGRAFSKI, MJERNI I KONTROLNI INSTRUMENTI, INSTRUMENTI ZA KONTROLU TOČNOSTI, MEDICINSKI I KIRURŠKI INSTRUMENTI I APARATI; SATOVI; GLAZBALA; NJIHOVI DIJELOVI I PRIBOR


POGLAVLJE 90
OPTIČKI, FOTOGRAFSKI, KINEMATOGRAFSKI I MJERNI INSTRUMENTI, INSTRUMENTI ZA ISPITIVANJE TOČNOSTI, MEDICINSKI INSTRUMENTI I APARATI; NJIHOVI DIJELOVI I PRIBOR


POGLAVLJE 91
SATOVI I NJIHOVI DIJELOVI


POGLAVLJE 92
GLAZBALA, DIJELOVI I PRIBOR ZA TE PROIZVODE
 



ODSJEK XIX
ORUŽJE I STRELJIVO; DIJELOVI I PRIBOR


POGLAVLJE 93
ORUŽJE I STRELJIVO; NJIHOVI DIJELOVI I PRIBOR
 



ODSJEK XX
RAZNI PROIZVODI


POGLAVLJE 94
POKUĆSTVO; NOSAČI MADRACA; OPREMA ZA KREVETE I SLIČNI PROIZVODI (MADRACI, JASTUCI I SLIČNI PUNJENI PROIZVODI); SVJETILJKE I DRUGA RASVJETNA TIJELA ŠTO NISU SPOMENUTA NITI UKLJUČENA NA DRUGOM MJESTU; OSVIJETLJENI ZNAKOVI, OSVIJETLJENE PLOČICE S IMENIMA ILI SLIČNO; MONTAŽNE ZGRADE


POGLAVLJE 95
IGRAČKE, REKVIZITI ZA DRUŠTVENE IGRE I ŠPORT;NJIHOVI DIJELOVI I PRIBOR


POGLAVLJE 96
RAZNI PROIZVODI
 



ODSJEK XXI
UMJETNINE, KOLEKCIONARSKI PREDMETI I STARINE (ANTIKVIT
ETI)


POGLAVLJE 97
UMJETNINE, KOLEKCIONARSKI PREDMETI I STARINE (ANTIKVITETI)

 


Pregled cijele carinske tarife dostupan je ugovornim korisnicima Poslovnog Foruma;
Kako postati ugiovorni korisnik Poslovnog Foruma?



MINISTARSTVO FINANCIJA

Na temelju članka 2. stavka 3. Uredbe o Carinskoj tarifi za 2003. godinu (»Narodne novine«, broj 142/02), ministar financija donosi

NAPUTAK
ZA PRIMJENU SUSTAVA NAZIVLJA I BROJČANOG OZNAČAVANJA ROBE
U CARINSKOJ TARIFI

(NN 75/03)



1. Ovim se naputkom uređuje način utvrđivanja i službene objave objašnjenja za primjenu sustava nazivlja i brojčanog označavanja robe u Carinskoj tarifi, koja čine:

a) »Objašnjenja Harmoniziranog sustava«, te

b) »Objašnjenja kombiniranog nazivlja«.

2. »Objašnjenja Harmoniziranog sustava« su hrvatski prijevod važećeg teksta »Harmonized System – Explanatory Notes« Svjetske carinske organizacije (WCO), koja za službenu uporabu ovjerava Carinska uprava.

3. »Objašnjenja kombiniranog nazivlja« su hrvatski prijevod važećeg teksta »Explanatory Notes to the Combined Nomenclature« Europske unije, usklađena s posebnostima u propisima o Carinskoj tarifi Republike Hrvatske.

Objašnjenja iz stavka 1. ove točke donosi ministar financija na prijedlog stručnih službi Carinske uprave.

4. »Objašnjenja Harmoniziranog sustava« i »Objašnjenja kombiniranog nazivlja« ne objavljuju se u »Narodnim novinama«.

Objašnjenja iz stavka 1. ove točke objavljuju se u posebnim izdanjima Ministarstva financija – Carinske uprave, primjenom sustava slobodnih i izmjenljivih listova.

5. Pojedini izrazi rabljeni u ovom naputku, sukladno odredbama Međunarodne konvencije o Harmoniziranom sustavu nazivlja i brojčanog označavanja roba i Zakona o Carinskoj tarifi, imaju sljedeća značenja:

a) sustav nazivlja i brojčanog označavanja roba: uređeni sustav razvrstavanja (klasificiranja) roba u Carinskoj tarifi grupiranih prema načelima utvrđenim Harmoniziranim sustavom u određene skupine (odsjeke, poglavlja, tarifne brojeve i podbrojeve), s pripadajućim pravilima za primjenu, skraćeno naznačivan i kao »nazivlje« ili »nomenklatura«;

b) Harmonizirani sustav: kraći naziv za »Međunarodnu konvenciju o Harmoniziranom sustavu nazivlja i brojčanog označavanja roba«, skraćeno naznačivan i kao HS;

c) Kombinirana nomenklatura: izvorni naziv za carinsku/statističku tarifu Europske unije, skraćeno naznačivanu i kao KN;

d) kombinirano nazivlje: sustav nazivlja i brojčanog označavanja roba uređen Kombiniranom nomenklaturom;

e) Objašnjenja Harmoniziranog sustava: službena objašnjenja za primjenu Harmoniziranog sustava koja izdaje i nadopunjuje Svjetska carinska organizacija;

f) Objašnjenja kombiniranog nazivlja: službena objašnjenja za primjenu Kombinirane nomenklature koju izdaje i nadopunjuje Europska komisija;

g) opća pravila: skraćeni naziv za »opća pravila za primjenu kombiniranog nazivlja« navedena na početku Carinske tarife, koja su njezinim sastavnim dijelom i primjenjuju se pri razvrstavanju roba u Carinsku tarifu;

h) napomene, napomene za podbrojeve i dodatne napomene: odredbe Carinske tarife navedene na početku odsjeka i poglavlja njezinim su sastavnim dijelom i primjenjuju se pri razvrstavanju roba u Carinsku tarifu;

i) tarifni broj: osnovna klasifikacijska jedinica u Harmoniziranom sustavu koji obuhvaća naziv odnosne robe, roba ili skupine roba i njezinu četveroznamenkastu tarifnu oznaku;

j) podbroj – tarifni podbroj: svaka niža razina podjele tarifnog broja koja obuhvaća naziv odnosne robe, roba ili skupine roba i njezinu šesteroznamenkastu tarifnu oznaku (podbroj HS), osmeroznamenkastu tarifnu oznaku (podbroj KN) ili deseteroznamenkastu tarifnu oznaku (podbroj razine podjele iskazan u hrvatskoj Carinskoj tarifi);

k) tarifna oznaka: brojčano iskazani dio tarifnog broja ili podbroja, naveden u prvom stupcu Carinske tarife; te

l) naziv: tekstualni opis robe, roba ili skupine roba obuhvaćenih određenim tarifnim brojem ili podbrojem, naveden u drugom stupcu Carinske tarife.

6. Kada se »Objašnjenja kombiniranog nazivlja« iz točke 3. pozivaju na »Objašnjenja Harmoniziranog sustava« iz točke 2. ovog Naputka, u primjeni Carinske tarife valja ih smatrati njihovom dopunom i primjenjivati ih u njihovoj međusobnoj povezanosti.

7. »Objašnjenja Harmoniziranog sustava« koje je objavilo Ministarstvo financija – Carinska uprava 2000. godine, usklađena s izmjenama i dopunama »Harmonized System – Explanatory Notes« Svjetske carinske organizacije (WCO), smatraju se »Objašnjenjima Harmoniziranog sustava« u smislu točke 2. ovoga Naputka.

8. Ovaj Naputak stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 413-01/03-09/177
Urbroj: 513-02-1320/2-03-1
Zagreb, 29. travnja 2003.

Ministar financija
dr. Mato Crkvenac, v. r.
 

 



 


  Carinski zakon, Zakon o carinskoj službi, Zakon o carinskoj tarifi, pravilnici, uredbe...