POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

HRVATSKA NARODNA BANKA

 

2192

Na temelju članka 39. stavka 2. pod i) Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (»Narodne novine«, br. 36/2001. i 135/2006.) te članka 47. stavka 2. pod 2. i 3. Zakona o kreditnim unijama (»Narodne novine«, br. 141/2006.) guverner Hrvatske narodne banke donosi

ODLUKU

O FINANCIJSKIM IZVJEŠTAJIMA KREDITNIH UNIJA
 

1. Ovom odlukom Hrvatska narodna banka obvezuje kreditne unije da, radi obavljanja nadzora nad poslovanjem kreditnih unija u skladu sa Zakonom o kreditnim unijama i propisima donesenim na temelju toga zakona, dostavljaju Hrvatskoj narodnoj banci financijske izvještaje.

2. Oblik i sadržaj izvještaja iz točke 1. kao i način sastavljanja te rokovi u kojima su kreditne unije dužne ove izvještaje dostavljati Hrvatskoj narodnoj banci, propisani su Uputom za sastavljanje financijskih izvještaja kreditnih unija, koja čini sastavni dio ove odluke.

3. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.


O. broj: 427-020/06-07/ŽR

Zagreb, 28. lipnja 2007.

Guverner

Hrvatske narodne banke

dr. sc. Željko Rohatinski, v. r.

 

UPUTA ZA SASTAVLJANJE FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA KREDITNIH UNIJA
 

UVOD
 

1. Ovom uputom propisuju se oblik, sadržaj, način i rokovi sastavljanja financijskih izvještaja kreditnih unija (u nastavku teksta: financijski izvještaji) te način i rokovi njihova dostavljanja Hrvatskoj narodnoj banci. Financijske izvještaje čine pojedinačni izvještaji propisani ovom uputom. Ti se izvještaji upotrebljavaju za analizu financijskog stanja kreditnih unija nad kojima Hrvatska narodna banka obavlja nadzor.

2. Uputa se sastoji od tri dijela, a to su:

– Opće upute

– Upute za sastavljanje pojedinih financijskih izvještaja

– Prilog – financijski izvještaji

 

I. Opće upute za sastavljanje financijskih izvještaja

 

1. Prema ovoj uputi sastavljaju se sljedeći financijski izvještaji:
 

Redni broj

Naziv izvještaja

Skraćena oznaka

1

Opći podaci

OP-KU-1

2

Račun dobiti i gubitka

RDG-KU-2

3

Bilanca

BS-KU-3

4

Izvanbilančne stavke

IBS-KU-4

 

 

2. Financijske izvještaje kreditna unija sastavlja na tromjesečnoj osnovi sa stanjem na dan 31. ožujka, 30. lipnja, 30. rujna i 31. prosinca, a potrebno ih je dostaviti Hrvatskoj narodnoj banci najkasnije mjesec dana nakon isteka izvještajnog tromjesečja. Npr. najkasnije do 30. travnja kreditna unija treba dostaviti izvještaje za tromjesečje koje završava 31. ožujka, najkasnije do 31. srpnja izvještaje za tromjesečje koje završava 30. lipnja itd. Financijski izvještaji uključuju sve obrasce navedene u točki 3. ove upute.

3. Kreditne unije mogu same kreirati obrasce financijskih izvještaja pod uvjetom da se pridržavaju propisanog oblika obrazaca.

Naslovnu stranicu financijskih izvještaja moraju na predviđenom mjestu potpisati i datirati ovlaštena rukovodeća osoba i jedan član uprave kreditne unije. Sve naknadne izmjene izvještaja moraju potvrditi i potpisati ovlaštena rukovodeća osoba i član uprave kreditne unije.

4. Financijski izvještaji propisani ovom uputom dostavljaju se Hrvatskoj narodnoj banci u papirnatom i elektroničkom obliku, pri čemu se treba pridržavati u cjelini formata propisanog za pojedini izvještaj.

5. Datoteke financijskih izvještaja mogu se dostavljati i telekomunikacijskim putem. Hrvatska narodna banka može donijeti upute za dostavljanje izvještaja u elektroničkom obliku ili telekomunikacijskim putem.

6. Nijedna stavka financijskih izvještaja ne smije ostati nepopunjena, tj. u svaku stavku treba upisati odgovarajući iznos, nulu ili »np« (nema podatka). Svi negativni iznosi moraju se označiti predznakom minus.

7. Svi iznosi u datoteci moraju biti iskazani u kunama i lipama.

8. Kreditna unija priprema i dokumentira financijske izvještaje u skladu s ovom uputom. Svi obrasci moraju biti ispunjeni na jedinstven i konzistentan način. Kreditna unija mora voditi svoju računovodstvenu evidenciju u skladu s kontnim planom za kreditne unije, čime se osiguravaju priprema i dokumentiranje financijskih izvještaja u skladu s ovom uputom i dobiva objektivna slika financijskog stanja kreditne unije i rezultata njezina poslovanja.

9. Svi iznosi koji su iskazani u financijskim izvještajima trebaju biti međusobno usklađeni, tj. iznosi u pojedinim stavkama trebaju odgovarati iznosima u korespondentnim stavkama koje se nalaze na drugom mjestu u financijskim izvještajima. Ako Hrvatska narodna banka utvrdi bitne pogreške u financijskim izvještajima, zahtijevat će ispravljanje odnosno izradu novih izvještaja.

10. Dodatne upute i tumačenja: Pitanja u svezi s dodatnim uputama i tumačenjima bilo kojeg dijela ove upute i financijskih izvještaja treba poslati Hrvatskoj narodnoj banci s naznakom »Financijski izvještaji«. Ako tumačenje Hrvatske narodne banke bude različito od tumačenja kreditne unije, Hrvatska narodna banka zahtijevat će da kreditna unija pripremi financijske izvještaje prema njezinu tumačenju i da ispravi prethodne izvještaje.

11. Dostavljanje financijskih izvještaja:

Financijske izvještaje kreditna unija dostavlja na sljedeću adresu:

Hrvatska narodna banka

Direkcija za bonitetnu analizu

Trg hrvatskih velikana 3

10 000 Zagreb

12. Smatra se da su financijski izvještaji dostavljeni u propisanim rokovima ako su izvještaji prošli formalnu i logičku kontrolu propisanu odgovarajućim uputama.

 

II. UPUTE ZA SASTAVLJANJE POJEDINIH FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA

 

Svi obrasci financijskih izvještaja imaju ista zaglavlja, u kojima se navodi sljedeće:

 »Naziv kreditne unije« – treba navesti puno ili skraćeno ime kreditne unije

 »MB« – treba navesti matični broj kreditne unije koji određuje Državni zavod za statistiku

 »Datum izvještaja« – treba navesti posljednji dan izvještajnog razdoblja u obliku ddmmgggg.

 

1. Opći podaci (obrazac OP-KU-1)

 

U ovom obrascu navode se opći podaci o kreditnoj uniji prema propisanim stavkama.

Pri popunjavanju stavki koje se odnose na najviše i najniže aktivne i pasivne kamatne stope potrebno je navesti i na koji se financijski instrument te na koje se razdoblje odnosi svaka od navedenih stopa.

 

2. Račun dobiti i gubitka (obrazac RDG-KU-2)

 

2.1. Opće upute
 

U izvještaju prema ovom obrascu prikazuju se svi prihodi i rashodi te financijski rezultat poslovanja kreditne unije tijekom određenog razdoblja. Pod razdobljem se podrazumijeva interval od prvog dana kalendarske godine do posljednjeg dana izvještajnog razdoblja.

Potrebno je uključiti sve kamate i naknade te ostale prihode i troškove, kao i ostale računovodstvene procjene koje se obavljaju tijekom i/ili nakon završetka izvještajnog razdoblja, a odnose se na prihode i troškove izvještajnog razdoblja.

 

2.2. Upute za pojedine stavke

 

Kamatni prihodi od odobrenih kredita – navesti u odgovarajućim stavkama sve zarađene kamatne prihode odnosno prihode od aktivnih kamata i druge prihode (provizije i slične naknade) koji su izravno povezani s odobrenim kreditima, a koji se odnose na svu aktivu iskazanu kao krediti članovima u obrascu BS-KU-3. To su npr. naknade i provizije koje se zaračunavaju korisniku kredita odnosno koje se prema Odluci o jedinstvenom iskazivanju efektivne kamatne stope na kredite uključuju u izračun efektivne kamatne stope na kredite.

Ostali kamatni prihodi – navesti npr. ostale kamatne prihode koji se odnose na depozite kod banaka kao i kamatne prihode iz prethodnih godina.

Ukupno kamatni prihodi – navesti zbroj iznosa navedenih u prethodnim stavkama.

Kamatni troškovi za primljene depozite – navesti u odgovarajućim stavkama sve kamatne troškove za primljene depozite.

Naknade za podizanje depozita prije dospijeća odbijaju se od bruto kamatnih troškova odgovarajuće kategorije depozita. Ako su te naknade znatne i prekoračuju iznos obračunatih kamatnih troškova, tada one ne smanjuju kamatne troškove, nego se uključuju u ovom obrascu, u stavku 115, »Ostali prihodi«.

Kamatni troškovi za primljene kredite – navesti u odgovarajućim stavkama sve kamatne troškove za primljene kredite.

Ostali kamatni troškovi – navesti ostale kamatne troškove koje ima kreditna unija, npr. kamatne troškove iz prethodnih godina.

Ukupno kamatni troškovi – navesti zbroj iznosa kamatnih troškova iz prethodnih stavki.

Neto kamatni prihod – navesti razliku između iznosa ukupnih kamatnih prihoda i ukupnih kamatnih troškova.

Prihodi od provizija i naknada – navesti iznose prihoda od provizija ili naknada za usluge koje kreditna unija ostvaruje pružanjem usluga svojim članovima bez izravnog angažiranja novčanih sredstava. Treba uključiti npr. naknade:

1) za izdavanje jamstava, uključujući avalirane mjenice

2) za usluge odobravanja i vođenja ugovorenih, a neiskorištenih kredita

3) za pružanje konzultantskih i savjetodavnih usluga članovima

4) za druge usluge čije pružanje nije povezano s angažiranjem novčanih sredstava kreditne unije.

Troškovi provizija i naknada – navesti iznos naknada i provizija za financijske usluge koje su pružene kreditnoj uniji.

Neto prihod od provizija i naknada – navesti razliku između prihoda i troškova od provizija i naknada.

Ostali nekamatni troškovi/prihodi – navesti ostale nekamatne troškove/prihode uključujući:

Dobit (gubitak) od trgovanja stranim gotovim novcem (mjenjački poslovi) – navesti dobit (gubitak) od tečajnih razlika pri kupoprodaji efektivnoga stranog novca.

Tečajne razlike po deviznim računima kod banaka – navesti tečajne razlike po računima stranoga gotovog novca i po računima za strane valute kod banaka.

Učinci primjene ugovorene valutne klauzule po prije zaključenim ugovorima – navesti učinke koji su nastali na temelju ugovora sklopljenih prije stupanja na snagu Zakona o kreditnim unijama.

Ostali prihodi – navesti sve prihode od poslovanja kreditne unije nastale do posljednjeg dana izvještajnog razdoblja, a koji nisu navedeni u drugim stavkama obrasca RDG-KU-2.

Ukupno ostali nekamatni troškovi/prihodi – navesti zbroj iznosa navedenih u prethodnim stavkama koje se odnose na ostale nekamatne troškove/prihode.

Bespovratna novčana pomoć članovima kreditne unije – uključiti troškove bespovratne novčane pomoći članovima kreditne unije.

Ostali troškovi – navesti sve troškove poslovanja kreditne unije nastale do posljednjeg dana izvještajnog razdoblja, a koji se ne navode u drugim stavkama obrasca RDG-KU-2.

Ukupno ostali nekamatni troškovi – navesti zbroj iznosa navedenih u prethodnim stavkama koje se odnose na ostale nekamatne troškove.

Neto nekamatni prihod – navesti razliku između iznosa ukupnih nekamatnih prihoda i ukupnih nekamatnih troškova.

Opći administrativni troškovi i amortizacija – navesti opće i administrativne troškove prema sljedećim stavkama:

Troškovi zaposlenika – navesti troškove plaća i drugih naknada osoblju (zaposlenicima kreditne unije), uključujući sve poreze i doprinose koji se odnose na plaće i naknade osoblju.

Amortizacija – navesti troškove amortizacije materijalne imovine, uključujući i amortizaciju imovine nabavljene pomoću financijskog lizinga.

Ostali administrativni troškovi – navesti sve troškove (osim amortizacije dugoročne materijalne imovine i troškova zaposlenika) vezane uz upotrebu prostorija, opreme, namještaja i ostale materijalne i nematerijalne imovine, odnosno sve troškove materijala i usluga pravnih i fizičkih osoba kojima se kreditna unija redovito koristi pri obavljanju svoje djelatnosti.

To su npr.:

 – troškovi uredskog materijala i slični troškovi

 – troškovi službenih putovanja i slični troškovi

 – troškovi unajmljivanja materijalne imovine (prostorija, opreme, namještaja) putem operativnog lizinga

 – troškovi tekućeg održavanja vlastite i iznajmljene opreme, namještaja i sl., koji se izravno knjiže kao troškovi, odnosno koji ne utječu na povećanje vrijednosti imovine

 –  troškovi osiguranja prostorija, opreme, namještaja i sl.

 – troškovi grijanja, struje, vode i drugih komunalija vezani uz upotrebu materijalne imovine

 – troškovi vanjskih usluga održavanja i čišćenja prostorija

 – troškovi goriva, održavanja i ostali troškovi vezani uz upotrebu automobila i ostalih vozila za poslovanje kreditne unije

 – troškovi telekomunikacijskih i poštanskih usluga itd.

Ukupno opći i administrativni troškovi i amortizacija – navesti zbroj iznosa navedenih u prethodnim stavkama obrasca koje se odnose na te vrste troškova.

Troškovi ispravka vrijednosti i rezerviranja za gubitke – navesti troškove rezerviranja za gubitke prema sljedećim stavkama:

Troškovi ispravka vrijednosti i rezerviranja za identificirane gubitke – navesti troškove ispravka vrijednosti za identificirane gubit­ke po plasmanima i troškove rezerviranja za identificirane gubitke za potencijalne obveze tijekom kalendarske godine do posljednjeg dana izvještajnog razdoblja. Uključiti troškove ispravka vrijednosti po kreditima, depozitima i ostaloj imovini.

Troškovi ispravka vrijednosti i rezerviranja za identificirane gubitke na skupnoj osnovi – navesti troškove ispravka vrijednosti i rezerviranja za identificirane gubitke na skupnoj osnovi, koji uključuju troškove izdvojene na plasmane i one za potencijalne obveze, a koji su raspoređeni u rizičnu skupinu A. Ova rezerviranja banka provodi u skladu s odredbama podzakonskog akta o raspoređivanju plasmana i potencijalnih obveza kreditnih unija koji donosi Hrvatska narodna banka.

Troškovi rezerviranja za započete sudske sporove – navesti troškove rezerviranja koje je kreditna unija rezervirala za sudske sporove prema odredbama podzakonskog akta o raspoređivanju plasmana i potencijalnih obveza kreditnih unija koji donosi Hrvatska narodna banka.

Porez na dobit – navesti iznos poreza na dobit.
 

3. Bilanca (obrazac BS-KU-3)
 

3.1. Opće upute
 

U ovom se obrascu sažeto prikazuju imovina, obveze i struktura kapitala kreditne unije.

Imovina obuhvaća salda na posljednji dan izvještajnog razdoblja, i to u neto obliku nakon umanjenja za ispravak vrijednosti.

Obrazac sadrži stupac »Ukupno«, u kojem se iskazuje kunska vrijednost svih stavki imovine ili obveza o kojima se izvještava u obrascu.

3.2. Upute za pojedine stavke

Gotov novac

Gotov novac – navesti iznos gotovog novca u blagajni koji glasi na kune ili stranu valutu i zakonsko je sredstvo plaćanja u Repub­lici Hrvatskoj odnosno u pripadnoj stranoj državi. Uključiti gotov novac u svim poslovnim jedinicama kreditne unije i gotov novac na putu.

Čekovi i drugi instrumenti plaćanja – navesti iznos čekova i drugih instrumenata plaćanja koji su u blagajni ili su poslani na naplatu. Svaki navedeni instrument mora biti vučen na drugu financijsku instituciju i plativ odmah nakon predočenja.

U gotov novac ne smiju biti uključeni depoziti kod domaćih ili stranih depozitnih institucija ni prigodni kovani novac izrađen od plemenite kovine.

Depoziti

Domaće banke – navesti iznos svih depozita kod domaćih banaka, štednih banaka i ostalih bankarskih institucija uključujući i račune deviznih depozita kod domaćih banaka kao i stanje računa 1000 – žiroračun (račun za namiru). U domaće banke uključuju se banke u vlasništvu stranih banaka ili osoba i podružnice stranih banaka koje posluju na području Hrvatske na temelju dozvole Hrvatske narodne banke. Izvanteritorijalne poslovne jedinice domaćih banaka, koje imaju sjedište i posluju izvan Hrvatske, ne uključuju se u domaće banke.

Krediti – navesti kredite koje je kreditna unija odobrila svojim članovima. U ovoj je stavci također potrebno navesti iznos potraživanja po plaćenim potencijalnim obvezama.

Povratne novčane pomoći članovima kreditne unije – navesti iznos povratnih novčanih pomoći koje je kreditna unija odobrila svojim članovima.

Preuzeta imovina – navesti neto vrijednost materijalne imovine koja je preuzeta u zamjenu za nenaplaćena potraživanja. Ako kredit­na unije ne namjerava prodati preuzetu imovinu i koristi se njome u poslovne svrhe, njezina neto vrijednost uključuje se u stavku »Materijalna imovina (minus amortizacija)«.

Materijalna imovina (minus amortizacija) – navesti vrijednost zemljišta i zgrada, postrojenja i opreme, namještaja, vozila i slične imovine. Ovdje se ne uključuje materijalna imovina navedena u stavci »Preuzeta imovina«.

Iznosi se trebaju navesti u neto iznosu, tj. uključujući iznose akumulirane amortizacije iz prethodnih razdoblja. Materijalna imovina u pripremi također se iskazuje u ovoj stavci.

Kamate, naknade i ostala imovina – navesti sljedeća potraživanja:

Nedospjele kamate – navesti iznos obračunatih nedospjelih kamata i ostalih prihoda od kredita i ostale imovine koja nosi kamate.

Dospjele kamate i naknade – navesti iznos obračunatih dospjelih kamata, naknada i ostalih prihoda od kredita i ostale imovine koja nosi kamate.

Ostalo – navesti vrijednost ostale imovine koja se ne navodi u drugim stavkama ovog obrasca, npr. nematerijalne imovine, predujmova dobavljačima, potraživanja od kupaca, potraživanja u obračunu, plaćenih troškova budućih razdoblja.

Manje: Posebne pričuve za identificirane gubitke na skupnoj osnovi – navesti iznos rezerviranja za pokriće identificiranih gubitaka po plasmanima raspoređenim u rizičnu skupinu A, a koji se utvrđuju u skladu s odredbama podzakonskog akta o raspoređivanju plasmana i potencijalnih obveza koji donosi Hrvatska narodna banka.

Krediti – navesti u odgovarajućoj stavci obveze na osnovi primljenih kredita. Zasebno navesti kratkoročne i dugoročne kredite ovisno o izvornom dospijeću.

Depoziti članova kreditne unije

Štedni depoziti – navesti u odgovarajućoj stavci sve račune koji nemaju unaprijed utvrđeno dospijeće ili otkazni rok te na čiji teret komitent ne može podnositi platne naloge domaćega bezgotovinskoga platnog prometa. Takvi računi namijenjeni su u prvom redu štednji.

Oročeni depoziti – navesti u odgovarajućoj stavci sve oročene depozite. Depoziti s otkaznim rokom smatraju se također oročenim depozitima, pri čemu je otkazni rok ugovoreno dospijeće.

Kamate, naknade i ostale obveze – navesti sljedeće obveze:

Nedospjele kamate i naknade – navesti iznos obračunatih, a nedospjelih kamata, naknada i ostalih troškova za depozite, kredite i ostale obveze koje nose kamate.

Dospjele kamate i naknade – navesti iznos obračunatih dospjelih kamata, naknada i ostalih troškova za depozite, kredite i ostale obveze koje nose kamate.

Posebne pričuve za izvanbilančne stavke – navesti iznos svih posebnih pričuva za identificirane gubitke i rezerviranja (na pojedinačnoj i na skupnoj osnovi) po izvanbilančnim rizičnim stavkama (jamstva i ostale potencijalne obveze u izvanbilančnoj evidenciji).

Pričuve za započete sudske sporove – navesti iznose troškova rezerviranja za sudske sporove koje je kreditna unija formirala u skladu s odredbama podzakonskog akta o raspoređivanju plasmana i potencijalnih obveza kreditnih unija koji donosi Hrvatska narodna banka.

Ostalo – navesti vrijednost svih ostalih obveza koje se ne navode u drugim stavkama ovog obrasca, npr. obveza za plaće, poreza i doprinosa, obveza prema dobavljačima, obveza u obračunu, nedospjelih obračunatih troškova, prihoda budućeg razdoblja i sl.

Uplaćeni članski udjeli – navesti iznos ukupno uplaćenih članskih udjela.

Zakonske pričuve – navesti iznos kapitalnih pričuva formiranih u skladu sa Zakonom o kreditnim unijama.

Statutarne i ostale kapitalne pričuve – navesti iznos pričuva formiranih u skladu sa statutom kreditne unije, kao i ostalih kapitalnih pričuva formiranih u skladu sa Zakonom o kreditnim unijama. Uključiti pričuve nastale revalorizacijom materijalne i nematerijalne imovine prema MRS-u 16 i MRS-u 36. U ovoj stavci navode se i uplaćene donacije koje je kreditna unija dobila na trajno raspolaganje, a koji nisu članski ulozi.
Zadržana dobit (gubitak) – navesti iznos dobiti iz prethodnih godina, koji je preostao nakon izdvajanja pričuve i isplate dijela dobiti članovima kreditne unije u skladu s člankom 37. stavkom 2. Zakona o kreditnim unijama.

Dobit ili gubitak prethodne godine – navesti neraspoređenu dobit odnosno nepokriveni gubitak iz prethodne godine dok se ne donese odluka o upotrebi te dobiti odnosno o načinu pokrića toga gubitka.

Dobit ili gubitak tekuće godine – navesti iznos neto dobiti ili gubitka ostvarenog tijekom kalendarske godine do posljednjeg dana izvještajnog razdoblja.
 

4. Izvanbilančne stavke (obrazac IBS-KU-4)
 

4.1. Opće upute

U ovom obrascu prikazuju se izdana jamstva, obveze financiranja te potencijalne i ostale obveze koje nisu iskazane u bilanci stanja, a po kojima može uslijediti plaćanje od strane kreditne unije (klasične izvanbilančne rizične stavke).

U obrazac se ne uključuje računovodstvena izvanbilančna evidencija primljenih tuđih garancija, primljenih zaloga, ostava, isključenih prihoda i otpisanih potraživanja.
 

4.2. Upute za pojedine stavke

Jamstva – navesti sva jamstva koje je izdala kreditna unija. Jamstvo je pravni dokument kojim se osigurava plaćanje dužnika vjerovniku. Izdavanjem jamstva kreditna se unija obvezuje da će isplatiti vjerovnika ako dužnik ne izvrši svoju obvezu. Izdana jamstva iskazuju se kao izvanbilančne obveze. Ako kreditna unija isplati vjerovnika na temelju izdanog jamstva, nastaje dospjelo potraživanje od dužnika koje se uključuje u bilančnu stavku »krediti«. Izdana jamstva isknjižuju se iz izvanbilančne evidencije nakon isteka ugovorenog roka ili izvršenog plaćanja po jamstvu.

Mjenice – navesti iznos mjenica koje je kreditna unija reeskontirala kod druge financijske institucije ili trgovačkog društva, a za koje ne prestaje važiti obveza plaćanja (kod indosiranih mjenica kad prvi dužnik ne izvrši plaćanje). Također uključiti sve iznose avala, tj. mjeničnih jamstava.

Ugovoreni, a neiskorišteni krediti i obveze financiranja – navesti u odgovarajućoj stavci sve iznose ugovorenih, a neiskorištenih kredita. Uključiti kredite koje je kreditna unija obvezna staviti u tečaj na inicijativu člana kreditne unije, kao što su ugovoreni, a neiskorišteni krediti, ugovoreni krediti čije odobrenje ovisi o privremenim investicijskim situacijama i sl.

Ostale rizične izvanbilančne stavke – navesti u odgovarajućoj stavci iznos svih ostalih rizičnih izvanbilančnih stavki koje nisu uključene u navedene stavke ovog obrasca.
 

III. OBRASCI FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA (1 do 4)

Prilog: Financijski izvještaji kreditne unije

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga