POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA

2120

Na temelju članka 19. stavka 3. i članka 35. stavka 2. Zakona o biljnom zdravstvu (»Narodne novine«, br. 75/05), ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva donosi

PRAVILNIK

O UNOŠENJU ILI PREMJEŠTANJU ŠTETNIH ORGANIZAMA, BILJA, BILJNIH PROZVODA I DRUGIH NADZIRANIH PREDMETA NAMIJENJENIH ZA POKUSE I ZNANSTVENE SVRHE ILI ZA POTREBE SORTNE SELEKCIJE

I. OPĆE ODREDBE

Sadržaj Pravilnika

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom propisuju uvjeti koji moraju biti ispunjeni pri unošenju ili premještanju štetnih organizama, bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta čije je unošenje i premještanje zabranjeno, osim ako su namijenjeni za pokuse i znanstvene svrhe ili za potrebe sortne selekcije, sadržaj zahtjeva za izdavanje dopuštenja za obavljanje istraživačke djelatnosti i način izdavanja dopuštenja, sadržaj zahtjeva za izdavanje dopuštenja za unošenje ili premještanje štetnih organizama, bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta i način izdavanja dopuštenja, uvjeti koje institucije moraju ispunjavati za obavljanje istraživačke djelatnosti, te obrazac prethod­ne suglasnosti pri unošenju ili premještanju štetnih organizama, bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta.

Značenje izraza

Članak 2.

Izrazi koji se rabe u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. Institucije su pravne osobe koje obavljaju znanstvenoistraživačku djelatnost ili obavljaju poslove zdravstvene zaštite bilja ili priznavanja sorti poljoprivrednog bilja.
2. Istraživačke djelatnosti jesu djelatnosti koje se obavljaju za pokuse i znanstvene svrhe ili za potrebe sortne selekcije.
3. Materijal su:
– štetni organizmi navedeni u Popisu I. i II.,
– bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti navedeni u Popisu III. i
– bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti navedeni u Popisu IV.,
čije je unošenje i premještanje dopušteno radi obavljanja istraživačkih djelatnosti uz ispunjavanje propisanih uvjeta.
4. Popisi I., II., III., IV. i V. jesu popisi iz Priloga 1. do 5. Pravilnika o mjerama za sprječavanje unošenja i širenja organizama štet­nih za bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete i mjerama suzbijanja tih organizama (»Narodne novine«, br. 74/06)

Druge vrste štetnih organizama

Članak 3.

Odredbe ovoga Pravilnika odnose se i na druge vrste štetnih organizama koji nisu navedeni u Popisima iz članka 2. točke 3. alineje 1. ovoga Pravilnika, ako postoji opasnost za zdravstveno stanje bilja na teritoriju Republike Hrvatske.

II. UNOŠENJE I PREMJEŠTANJE MATERIJALA

Uvjeti

Članak 4.

(1) Materijal namijenjen obavljanju istraživačkih djelatnosti mogu unositi i premještati institucije kojima je nadležna uprava izdala:
– rješenje o dopuštenju za obavljanje istraživačke djelatnosti na materijalu i
– rješenje o dopuštenju za unošenje ili premještanje materijala.
(2) Materijal koji se unosi ili premješta radi obavljanja istraživač­ke djelatnosti mora pregledati fitosanitarni inspektor i mora ga pratiti prethodna suglasnost iz članka 10. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(3) Kad se unutar Republike Hrvatske premješta materijal koji sadrži bilje, biljne proizvode ili druge nadzirane predmete navedene u Popisu V. dijelu A, mora ga uz prethodnu suglasnost iz članka 10. stavka 1. ovoga Pravilnika pratiti i biljna putovnica izdana na temelju fitosanitarnog pregleda obavljenog u skladu sa člankom 23. Zakona o biljnom zdravstvu (u daljnjem tekstu: Zakon), kojom se potvrđuje da to bilje, biljni proizvodi ili drugi nadzirani predmeti udovoljavaju odredbama propisanim Zakonom, osim onima koje se odnose na štetne organizme za koje je izdano rješenje o dopuštenju obavljanja istraživačke djelatnosti.
(4) Biljna putovnica za materijal iz stavka 3. ovoga članka mora sadržavati sljedeću izjavu: »Materijal se premješta u skladu s Pravilnikom o unošenju ili premještanju štetnih organizama, bilja, biljnih prozvoda i drugih nadziranih predmeta namijenjenih za pokuse i znanstvene svrhe ili za potrebe sortne selekcije.«
(5) Kad se u Republiku Hrvatsku unosi materijal koji sadrži bilje, biljne proizvode ili druge nadzirane predmete navedene u Popisu V. dijelu B, mora ga uz prethodnu suglasnost iz članka 10. stavka 1. ovoga Pravilnika pratiti i fitosanitarni certifikat, kojim se potvrđuje da to bilje, biljni proizvodi ili drugi nadzirani predmeti udovoljavaju odredbama propisanim Zakonom, osim onima koje se odnose na štetne organizme za koje je izdano rješenje o dopuštenju obavljanja istraživačke djelatnosti.
(6) U fitosanitarnom certifikatu koji prati materijal iz stavka 5. ovoga članka, u rubrici »Dopunska izjava«, mora biti upisana sljedeća izjava: »Materijal se unosi u skladu s Pravilnikom o unošenju ili premještanju štetnih organizama, bilja, biljnih prozvoda i drugih nadziranih predmeta namijenjenih za pokuse i znanstvene svrhe ili za potrebe sortne selekcije.«

III. DOPUŠTENJE ZA OBAVLJANJE ISTRAŽIVAČKE DJELATNOSTI NA MATERIJALU

Uvjeti

Članak 5.

(1) Opći uvjeti koje mora ispunjavati institucija za obavljanje istraživačke djelatnosti na materijalu navedeni su u Prilogu 1., dijelu A, koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
(2) Za obavljanje istraživačke djelatnosti na određenom materijalu institucija mora ispunjavati i posebne uvjete navedene u Prilo­gu 1., dijelu B, koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.

Zahtjev

Članak 6.

(1) Institucije koje namjeravaju obavljati istraživačke djelatnosti na materijalu moraju nadležnoj upravi podnijeti zahtjev za izdavanje rješenja o dopuštenju za obavljanje istraživačke djelatnosti na materijalu.
(2) U zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka moraju biti navedeni:
– podaci o podnositelju zahtjeva (naziv i adresa),
– ime i prezime odgovorne osobe za obavljanje istraživačke djelatnosti na materijalu,
– adresa i opis određenih mjesta na kojima su osigurani karantenski uvjeti i, kada je to potrebno, mjesta testiranja,
– podaci o znanstvenoj i stručnoj osposobljenosti osoblja koje će provoditi istraživačke djelatnosti,
– podaci o vrsti materijala namijenjenih istraživanju.

Izdavanje rješenja

Članak 7.

(1) Na temelju zahtjeva iz članka 6. stavka 1. ovoga Pravilnika nadležna uprava izdaje rješenje o dopuštenju obavljanja istraživačke djelatnosti na materijalu pod uvjetom da je fitosanitarni inspektor inspekcijskim pregledom utvrdio da institucija ispunjava opće uvjete navedene u Prilogu 1., dijelu A ovoga Pravilnika.
(2) Utvrdi li se inspekcijskim pregledom da više nisu ispunjeni opći uvjeti navedeni u Prilogu 1., dijelu A ovoga Pravilnika, nadlež­na će uprava poništiti rješenje iz stavka 1. ovoga članka.

IV. DOPUŠTENJE ZA UNOŠENJE ILI PREMJEŠTANJE MATERIJALA I PRETHODNA SUGLASNOST

Zahtjev

Članak 8.

(1) Institucije koje imaju rješenje o dopuštenju za obavljanje istraživačke djelatnosti iz članka 7. stavka 1. ovoga Pravilnika moraju nadležnoj upravi podnijeti zahtjev za izdavanje rješenja o dopuštenju za unošenje ili premještanje materijala prije svakog unošenja materijala u Republiku Hrvatsku ili premještanja unutar Republike Hrvatske odnosno unošenja u određena zaštićena područja ili premještanja unutar njih.
(2) U zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka moraju se osim podataka iz članka 6. stavka 2. ovoga Pravilnika navesti i sljedeći podaci:
– znanstveni naziv materijala, uključujući i naziv štetnog organizma, kada je to potrebno,
– vrsta materijala,
– količina materijala,
– mjesto podrijetla materijala, ako se materijal unosi iz trećih zemalja potrebno je zahtjevu priložiti odgovarajuću potvrdu o podrijetlu materijala,
– trajanje, opseg i ciljevi predviđenih istraživačkih djelatnosti, uključujući sažetak i opis poslova,
– mjesto prvog skladištenja ili prve sadnje materijala nakon službeno odobrenog puštanja,
– predložena metoda uništenja ili tretiranja materijala nakon završetka dopuštenih istraživačkih djelatnosti,
– predloženo mjesto ulaska za materijal koji se namjerava unositi iz trećih zemalja.

Izdavanje rješenja

Članak 9.

(1) Na temelju zahtjeva iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika nadležna uprava izdaje rješenje o dopuštenju za unošenje ili premještanje materijala ako je utvrđeno da institucija ispunjava posebne uvjete navedene u Prilogu 1., dijelu B ovoga Pravilnika.
(2) Kada je to potrebno, prije izdavanja rješenja iz stavka 1. ovoga članka, fitosanitarni inspektor obavlja inspekcijski pregled.
(3) Utvrdi li se inspekcijskim pregledom da nisu ispunjeni uvjeti navedeni u Prilogu 1., dijelu B ovoga Pravilnika, nadležna će uprava poništiti dopuštenje iz stavka 1. ovoga članka.

Prethodna suglasnost

Članak 10.

(1) Prije svakog unošenja materijala u Republiku Hrvatsku ili njegova premještanja unutar Republike Hrvatske, odnosno unošenja u određena zaštićena područja ili premještanja unutar njih, nadležna uprava na temelju zahtjeva iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika, uz rješenje iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika, izdaje i predhodnu suglasnost za unošenje ili premještanje materijala.
(2) Obrazac prethodne suglasnosti iz stavka 1. ovoga članka tiskan je u Prilogu 2. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio, a tiska se i ispunjava na hrvatskom ili engleskom jeziku.

V. OBVEZE INSTITUCIJA

Prijevoz materijala

Članak 11.

Institucije moraju osigurati da se materijal tijekom unošenja ili premještanja drži u karantenskim uvjetima i odmah preveze na mjesto navedeno u zahtjevu iz članka 6. stavka 1. ovoga Pravilnika.

Obavljanje istraživačke djelatnosti na materijalu

Članak 12.

Institucije su obvezne tijekom obavljanja istraživačke djelatnosti osigurati karantenske uvjete navedene u Prilogu 1., dijelu A i B ovoga Pravilnika.

Puštanje iz karantene

Članak 13.

(1) Iz karantene se može pustiti samo materijal iz članka 2. točke 3. alineje 2. i 3. ovoga Pravilnika. Taj se materijal može pustiti samo uz dopuštenje nadležne uprave, a na temelju inspekcijskog zapisnika o ispunjavanju uvjeta iz stavka 2. odnosno 3. ovoga članka (u daljnjem tekstu: službeno odobreno puštanje). Prije službeno odobrenog puštanja materijal mora biti podvrgnut karantenskim mjerama, uključujući i testiranja, te mora biti potvrđeno da nije zaražen štetnim organizmima navedenim u Popisima iz članka 2. točke 3. alineje 1. ovoga Pravilnika.
(2) Karantenske mjere, uključujući i testiranja obavlja stručno osposobljeno osoblje institucije, a provode se u skladu s odredbama navedenim u Prilogu 3. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio, za bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete navedene u tom Prilogu.
(3) U slučajevima kada se u istraživačkoj djelatnosti upotreb­ljava materijal za koji nisu propisane karantenske mjere iz stavka 2. ovoga članka, nadležna uprava odlučuje o karantenskim mjerama i testiranjima koje je potrebno provesti.
(4) Bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti na kojima se utvrdi prisustvo štetnih organizama iz stavka 1. ovoga članka moraju se nakon provođenja karantenskih mjera uništiti ili podvrgnuti odgovarajućem tretiranju radi sprječavanja daljnjeg širenja štetnih organizama. To se odnosi i na sve drugo bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete koji su bili s njima u dodiru ili postoji mogućnost da su zaraženi. U tom se slučaju primjenjuju odredbe članka 14. ovoga Pravilnika.

Uništenje i tretiranje materijala

Članak 14.

(1) Nakon završetka obavljanja dopuštenih istraživačkih djelatnosti, institucije su obvezne materijal koji nije namijenjen službeno odobrenom puštanju iz članka 13. stavka 1. ovoga Pravilnika (uključujući i štetne organizme) te sav materijal za koji je utvrđeno da je tijekom istraživačke djelatnosti zaražen uništiti, sterilizirati ili tretirati na način koji odredi nadležna uprava. Navedene mjere moraju se provesti i na svem drugom bilju, biljnim proizvodima i drugim nadziranim predmetima koji su bili u dodiru s tim materijalom ili su mogli biti zaraženi štetnim organizmima.
(2) Posjedi i objekti u kojima su se obavljale dopuštene istraživačke djelatnosti na materijalu iz stavka 1. ovoga članka moraju se prema potrebi sterilizirati ili očistiti na način koji odredi nadležna uprava.

Izvješćivanje

Članak 15.

Osoba odgovorna za obavljanje dopuštene istraživačke djelatnosti na materijalu obvezna je odmah izvijestiti nadležnu upravu u slučaju:
- zaraze materijala štetnim organizmima koji nisu navedeni u Popisima iz članka 2. točke 3, alineje 1. i članka 3. ovoga Pravilnika, a koji su otkriveni tijekom istraživanja,
- nenamjernog ispuštanja štetnih organizama iz prvog podstavka ovoga članka.

Vođenje evidencije

Članak 16.

Institucije moraju voditi evidenciju o:
– prispijeću materijala u objekt, uključujući vrijeme i mjesto dolaska te vrstu i količinu prispjelog materijala,
– postupcima u vrijeme obavljanja istraživačke djelatnosti, njihovu trajanju i završetku,
– službeno odobrenom puštanju materijala, uključujući vrijeme i mjesto puštanja te vrstu i količinu puštenog materijala,
– uništenju materijala, uključujući vrijeme, mjesto i način uništenja te vrstu i količinu uništenog materijala.

VI. NADLEŽNOSTI

Inspekcijski nadzor

Članak 17.

(1) Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Pravilnika provodi fitosanitarna inspekcija.
(2) Nadzor nad dopuštenim istraživačkim djelatnostima obavlja se povremenim inspekcijskim pregledima kojima fitosanitarni inspektor provjerava poštuju li institucije odredbe ovoga Pravilnika.

Vođenje evidencije

Članak 18.

Nadležna uprava vodi posebnu evidenciju o:
– količini materijala čije je unošenje i premještanje dopušteno,
– svakoj zarazi materijala štetnim organizmima koja se utvrdi tijekom provedbe karantenskih mjera, uključujući pokuse iz Priloga 3. ovoga Pravilnika.

VII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Prethodna suglasnost

Članak 19.

Od dana pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji, za premještanje materijala koji je podrijetlom iz druge države članice Europske unije, predhodnu suglasnost iz članka 10. stavka 1. ovoga Pravilnika mora ovjeriti službeno tijelo nadležno za zaštitu bilja države članice iz koje materijal potječe.

Unošenje iz trećih zemalja

Članak 20.

Do dana pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji unošenjem iz trećih zemalja smatra se unošenje iz svih zemalja, a od dana pristupa Europskoj uniji unošenje iz zemalja koje nisu članice Europske unije.

Premještanje

Članak 21.

Do dana pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji premještanjem se smatra premještanje unutar Republike Hrvatske, a od dana pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji premještanje unutar teritorija Europske unije.

Biljna putovnica

Članak 22.

Od dana pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji, u slučaju kad se mjesto s karantenskim uvjetima nalazi u drugoj državi članici Europske unije, biljna se putovnica izdaje samo na temelju informacija o dopuštenju za obavljanje istraživačke djelatnosti, koje se dobivaju od države članice Europske unije, odgovorne za izdavanje dopuštenja za obavljanje istraživačke djelatnosti i jamstva da će se tijekom premještanja biti ispunjeni karantenski uvjeti.

Zaštićena područja

Članak 23.

Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na zaštićena područ­ja primjenjuju se od dana pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Izvješćivanje

Članak 24.

(1) Od dana pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji nadležna uprava izvješćuje druge države članice Europske unije i Europsku komisiju o:
– karantenskim mjerama i testiranjima iz članka 13. stavka 3. ovoga Pravilnika,
– evidencijama iz članka 18. ovoga Pravilnika.
(2) Izvješćivanje iz stavka 1. ovoga članka obavlja se svake godine, najkasnije do 1. rujna za prošlo jednogodišnje razdoblje, koje završava 30. lipnja.

Propis koji prestaje važiti

Članak 25.

Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati karantenski objekti za provjeru zdravstvenog stanja bilja (»Narodne novine«, 53/91).

Stupanje Pravilnika na snagu

Članak 26.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu 1. siječnja 2008. godine.

Klasa: 011-02/07-01/45
Urbroj: 525-01-07-1
Zagreb, 26. lipnja 2007.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva
Petar Čobanković, v. r.

Napomena: prilozi i dodaci su ispušteni u ovom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga