|
|
|
|
771
Ustavni sud Republike Hrvatske, u Drugom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sutkinja Jasna Omejec, predsjednica Vijeća, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Mrkonjić, Emilija Rajić i Vice Vukojević, članovi Vijeća, odlučujući o ustavnoj tužbi koju je podnio M. Lj. iz Z., na sjednici održanoj dana 22. veljače 2006. godine, jednoglasno je donio
I. Ustavna tužba se usvaja.
II. Općinski sud u Zagrebu dužan je donijeti odluku u predmetu koji se vodi pred tim sudom pod poslovnim brojem: Pn-5985/00, u najkraćem mogućem roku, ali ne duljem od deset (10) mjeseci, računajući od prvog idućeg dana nakon objave ove odluke u »Narodnim novinama«.
III. Na temelju članka 63. stavka 3. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst), podnositelju ustavne tužbe M. Lj. iz Z., P. J. D. 35, određuje se primjerena naknada zbog povrede ustavnog prava iz članka 29. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 41/01. – pročišćeni tekst) u iznosu od 5.500,00 kn.
IV. Naknada iz točke III. izreke ove odluke bit će isplaćena iz državnog proračuna u roku od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva podnositelja Ministarstvu financija Republike Hrvatske za njezinu isplatu.
V. Ova odluka objavit će se u »Narodnim
novinama«.
Obrazloženje
1. Podnositelj je, na temelju članka 63. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), podnio 27. prosinca 2005. godine ustavnu tužbu radi duljine parničnog postupka koji se vodi pred Općinskim sudom u Zagrebu pod brojem: Pn-5985/00, smatrajući da mu je povrijeđeno ustavno pravo na donošenje sudske odluke u razumnom roku.
ČINJENICE VAŽNE ZA USTAVNOSUDSKI POSTUPAK
2. Ustavni sud je u postupku pokrenutom ustavnom tužbom primjenom članka 63. Ustavnog zakona, na temelju navoda ustavne tužbe, očitovanja Općinskog suda u Zagrebu te uvida u presliku spisa Općinskog suda u Zagrebu broj: Pn-5985/00, utvrdio pravno relevantne činjenice za odlučivanje o povredi ustavnog prava podnositelja, zajamčenog člankom 29. stavkom 1. Ustava.
Podnositelj je 5. listopada 2000. godine podnio tužbu Općinskom sudu u Zagrebu protiv tuženika, H. c., radi naknade štete nastale u prometnoj nezgodi.
Na ročištu 9. svibnja 2001. godine tuženik je dao odgovor na tužbu, a sud je punomoćniku podnositelja dodijelio rok od 15 dana da uredi tužbu, dostavi punomoć i primjerak dokumentacije za tuženika.
Podneskom od 28. svibnja 2001. godine punomoćnik podnositelja je uredio tužbu i dostavio dokumentaciju.
Sud je dopisom od 9. srpnja 2001. godine pozvao punomoćnika podnositelja da dostavi punomoć.
Podneskom od 6. rujna 2001. godine punomoćnik podnositelja je dostavio punomoć.
Na ročištu 13. ožujka 2002. godine sud je riješio provesti medicinsko vještačenje, odredio dva vještaka liječničke struke, te je naložio podnositelju da u roku od 15 dana uplati predujam za troškove vještačenja. Sud je također riješio da će po primitku nalaza i mišljenja vještaka liječničke struke pismenim putem zakazati ročište i na njega pozvati vještaka prometne struke, te je istovremeno naložio podnositelju da u roku od 15 dana uplati predujam za troškove tog vještaka.
Podneskom od 27. ožujka 2002. godine tuženik je zatražio da se o parnici obavijesti treća osoba, C. z. ž. d.o.o. Z.
Sud je dopisom od 8. travnja 2002. godine obavijestio treću osobu o parnici.
Podnositelj je 4. rujna 2002. godine uplatio predujam za oba vještačenja.
Sud je 10. rujna 2002. godine pozvao vještake liječničke struke da izrade nalaz i mišljenje.
Jedan od vještaka liječničke struke izvijestio je 26. rujna 2002. godine sud da ne može preuzeti spis jer će duže biti odsutan iz Z. pa je sud rješenjem od 22. studenoga 2002. godine odredio drugog vještaka liječničke struke.
Vještaci liječnike struke su 19. veljače 2003. godine dostavili nalaz i mišljenje.
Podneskom od 15. travnja 2003. godine podnositelj je specificirao tužbeni zahtjev i zamolio zakazivanje ročišta.
Na ročištu 16. listopada 2003. godine vještak prometne struke zatražio je podatke o brzini i smjeru vjetra na mjestu nesreće u vrijeme štetnog događaja i istaknuo da je za prometno vještačenje na okolnost dinamike štetnog događaja i visini štete na vozilu potrebno uplatiti dodatni iznos na ime predujma. Sud je rješenjem naložio podnositelju da u roku od 15 dana uplati dodatni iznos na ime predujma za troškove prometnog vještačenja.
Sud je dopisom od 16. listopada 2003. godine zatražio potrebne podatke o brzini i smjeru vjetra od D. h. z., koji je 29. listopada 2003. godine dostavio potvrdu o stanju vremena i ispostavio račun.
Sud je rješenjem od 11. studenoga 2003. godine pozvao podnositelja da uplati iznos na ispostavljenom računu.
Podneskom od 28. studenoga 2003. godine podnositelj je dostavio potvrdu o uplati razlike iznosa na ime predujma za troškove prometnog vještačenja, te potvrdu o uplati iznosa na račun ispostavljenom od D. h. z., i ujedno predložio da se potvrda o stanju vremena zatraži za 18. siječnja 2000. godine.
Sud je 9. prosinca 2003. godine pozvao vještaka prometne struke da preuzme spis radi izrade nalaza i mišljenja, no kako to on nije učinio, sud mu je rješenjem od 10. ožujka 2005. godine naložio da u roku od 15 dana dostavi nalaz i mišljenje sa spisom pod prijetnjom novčane kazne.
Podnescima od 2., 15. i 17. ožujka 2005. godine podnositelj je zamolio zakazivanje ročišta.
Vještak prometne struke je 6. travnja 2005. godine dostavio nalaz i mišljenje.
Podnescima od 27. travnja, 9. i 17. lipnja, 8. i 22. srpnja, te 24. kolovoza 2005. godine podnositelj je zamolio zakazivanje ročišta.
Na ročištu 15. studenoga 2005. godine, podnositelj je predao podnesak kojim se očitovao na nalaz i mišljenje vještaka, u kojem je naveo da na njega nema primjedbi uz napomenu da vještak nije utvrdio visinu štete na vozilu. Sud je saslušao podnositelja te riješio pozvati vještaka da dopuni nalaz i mišljenje na okolnost visine štete na vozilu.
Sud je dopisom od 18. studenoga 2005. godine pozvao vještaka da izradi dopunu nalaza i mišljenja, ali ga vještak do sada nije dostavio.
PRAVO VAŽNO ZA USTAVNOSUDSKI POSTUPAK
3. Mjerodavno pravo sadržano je u odredbi članka 29. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske i odredbama članka 63. Ustavnog zakona.
Ustavna
tužba je osnovana.
4. Svoju odluku Ustavni sud obrazlaže sljedećim utvrđenjima:
4.1. DULJINA SUDSKOG POSTUPKA
Tužba je Općinskom sudu u Zagrebu podnijeta 5. listopada 2000. godine.
Ustavna tužba podnijeta je 27. prosinca 2005. godine, a do tog dana postupak nije pravomoćno okončan pa Ustavni sud utvrđuje da je do dana podnošenja ustavne tužbe postupak trajao ukupno pet (5) godina, dva (2) mjeseca i dvadeset dva (22) dana.
4.2. POSTUPANJE NADLEŽNOG SUDA
Postupak se u pravnorelevantnom razdoblju cijelo vrijeme vodio pred Općinskim sudom u Zagrebu koji do sada nije nijednom meritorno odlučio o tužbenom zahtjevu iako je od podnošenja tužbe proteklo više od pet godina.
Povrh toga, od 9. prosinca 2003. do 10. ožujka 2005. godine (jedna godina, tri mjeseca i jedan dan) došlo je do zastoja u postupku jer vještak prometne struke nije u roku izradio nalaz i mišljenje. Međutim, ta se činjenica ne može smatrati opravdanim razlogom za nepostupanje suda jer u skladu s odredbom članka 259. Zakona o parničnom postupku (»Narodne novine«, broj 53/91., 91/92., 112/99., 88/01. i 117/03., u daljnjem tekstu: ZPP) sud rukovodi vještačenjem.
Prema odredbi članka 251. stavka 4. ZPP-a umjesto određenog vještaka sud može uvijek odrediti drugog vještaka. Odredbom članka 260. stavka 1. ZPP-a propisano je, između ostalog, da će sud odrediti rok za pisano podnošenje nalaza i mišljenja. Člankom 16. Pravilnika o stalnim sudskim vještacima (»Narodne novine«, broj 21/98.), propisana je dužnost vještaka da se pridržava rokova određenih odlukom te postupak vještaka u slučaju da iz objektivnih razloga ne može dovršiti vještačenje u zadanom mu roku. U smislu odredbi članka 18. Pravilnika o stalnim sudskim vještacima, predsjednici županijskih, trgovačkih i općinskih sudova dužni su pratiti rad vještaka.
Polazeći od navedenih odredbi ZPP-a i Pravilnika o stalnim sudskim vještacima, a imajući u vidu razdoblje u kojem se spis nalazio na vještačenju, Ustavni sud opaža da Općinski sud u Zagrebu nije poduzeo odgovarajuće korake radi učinkovitog vođenja predmetnog parničnog postupka.
4.3. PONAŠANJE PODNOSITELJA USTAVNE TUŽBE(TUŽITELJA U PARNIČNOM POSTUPKU)
Podnositelj ustavne tužbe, kao tužitelj u parničnom postupku, doprinio je duljini postupka jer nije pravovremeno postupao po nalozima suda. Naime, punomoćnik podnositelja je na zahtjev suda od 9. svibnja 2001. godine punomoć dostavio 6. rujna 2001. godine, a predujam za medicinsko i prometno vještačenje uplatio je 4. rujna 2002. godine iako ga je sud zatražio 13. ožujka 2002. godine da ga uplati u roku od 15 dana. Međutim, takvim se ponašanjem podnositelja ne može opravdati ukupno trajanje postupka.
4.4. SLOŽENOST SUDSKOG PREDMETA
Iz spisa predmeta razvidno je da dosadašnji tijek sudskog postupka ne ukazuje da se u konkretnom slučaju radi o osobito složenoj sudskoj stvari.
OCJENA USTAVNOG SUDA
5. Ustavni sud utvrđuje da se postupak u pravnorelevantnom razdoblju vodio pred prvostupanjskim sudom u trajanju od pet godina, dva mjeseca i dvadeset dva dana, te da je još u tijeku. Imajući u vidu značaj predmeta za podnositelja, ukupno trajanje postupka, neučinkovito postupanje Općinskog suda u Zagrebu, te posebno okolnost da se postupak cijelo vrijeme vodi pred prvostupanjskim sudom koji dosada nije nijednom meritorno odlučio o tužbenom zahtjevu, Ustavni sud ocjenjuje da je povrijeđeno pravo podnositelja na suđenje u razumnom roku, zajamčeno člankom 29. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske.
Stoga je, u smislu odredbe članka 63. stavka 2. Ustavnog zakona, donijeta odluka kao pod točkama I. i II. izreke ove odluke.
6. Sukladno odredbi članka 63. stavka 3. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u točkama III. i IV. izreke ove odluke.
Visinu naknade zbog povrede ustavnog prava na donošenje odluke u razumnom roku, Ustavni sud utvrđuje uzimajući u obzir okolnosti svakog pojedinog predmeta uz istodobno uvažavanje ukupnih gospodarskih i socijalnih prilika u Republici Hrvatskoj. U ovom predmetu Ustavni sud je uzeo u obzir i doprinos podnositelja ukupnoj duljini postupka.
7. Odluka o objavi (točka V. izreke) temelji se na odredbama članka 29. Ustavnog zakona.
8. Predsjednik Općinskog suda u Zagrebu dužan je dostaviti Ustavnom sudu pisanu obavijest o datumima donošenja i otpreme odluke u roku osam (8) dana od dana njene otpreme, a najkasnije osam (8) dana od isteka roka određenog u točki II. izreke ove odluke. Ovaj nalog temelji se na članku 31. stavcima 4. i 5. Ustavnog zakona.
Broj: U-IIIA-5176/2005
Zagreb, 22. veljače 2006.
USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE
Predsjednica Vijeća
dr. sc. Jasna Omejec, v. r.
|
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga |