POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE

303

Na osnovi članka 33. podstavka 16. Statuta Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (»Narodne novine«, broj 16/02., 24/02. i 58/03.) direktor Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje utvrdio je pročišćeni tekst Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu.

Pročišćeni tekst Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu obuhvaća Pravilnik o pravima, uvjetima i načinu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu (»Narodne novine«, broj 76/02. te njegove izmjene i dopune objavljene u »Narodnim novinama«, broj 43/03., 198/03., 30/05. i 155/05.). U navedenim pravilnicima naznačeno je vrijeme njihova stupanja na snagu.

PRAVILNIK

O PRAVIMA, UVJETIMA I NAČINU KORIŠTENJA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE U INOZEMSTVU
(pročišćeni tekst)

 

I. OPĆE ODREDBE

 

Članak 1.

Ovim Pravilnikom uređuje se pravo osiguranih osoba Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod) na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu u skladu s odredbama međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju, Zakona o zdravstvenom osiguranju (u daljnjem tekstu: Zakon), posebnih propisa i drugih općih akata Zavoda, te uvjeti i način ostvarivanja tog prava.

 

Članak 2.

U državama s kojima je Republike Hrvatska sklopila ili preuzela ugovore o socijalnom osiguranju osigurana osoba koristi zdravstvenu zaštitu na način i u opsegu propisanom odredbama tih ugovora.

U državama s kojima Republika Hrvatska nije sklopila ili nije preuzela ugovore o socijalnom osiguranju, odnosno ugovorima nije riješeno pitanje korištenja zdravstvene zaštite osigurana osoba zdravstvenu zaštitu koristi u skladu sa Zakonom, drugim propisima i općim aktima Zavoda.

 

II. PRAVO NA KORIŠTENJE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE U INOZEMSTVU

 

Članak 3.

Pravo na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu ostvaruje osiguranik Zavoda koji je upućen na rad ili stručno usavršavanje, odnosno obrazovanje u inozemstvo i to:

– osoba u radnom odnosu pri pravnoj ili fizičkoj osobi sa sjedištem u Republici Hrvatskoj

– osoba koja je izabrana ili imenovana na stalne dužnosti u određenim tijelima državne vlasti, odnosno jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave

– osoba zaposlena u stranim predstavništvima i podružnicama ili međunarodnim organizacijama i ustanovama sa sjedištem u Republici Hrvatskoj

– osoba zaposlena u stranim konzularnim i diplomatskim predstavništvima sa sjedištem u Republici Hrvatskoj

– osoba koja je prekinula rad jer ju je pravna ili fizička osoba uputila na obrazovanje, stručno usavršavanje ili poslijediplomski studij u inozemstvo.

Pravo iz stavka 1. ovog članka može ostvariti i druga osigurana osoba Zavoda i to:

– osoba na radu u kućanstvu osiguranika koji se nalazi na radu u inozemstvu

– osoba upućena u inozemstvo u sklopu međunarodne tehničko-prosvjetne i kulturne suradnje

– članovi obitelji osiguranika (supružnik i djeca) iz stavka 1. i 2. podstavka 1. i 2. ovog članka

– osoba koja u inozemstvu boravi po privatnom poslu

– osoba kojoj Zavod pod uvjetima propisanim ovim Pravilnikom odobri pravo na liječenje u inozemstvu.

 

III. UVJETI I NAČIN KORIŠTENJA PRAVA NA ZDRAVSTVENU ZAŠTITU U INOZEMSTVU

 

1. Osiguranik na radu ili stručnom usavršavanju, odnosno obrazovanju u inozemstvu

 

Članak 4.

Osiguranik iz članka 3. stavka 1. i 2. podstavka 1. i 2. ovog Pravilnika koji je upućen na rad, stručno usavršavanje, odnosno obrazovanje u inozemstvo na rok duži od 30 dana ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu u inozemstvu pod uvjetom da je pravna ili fizička osoba, tijelo državne vlasti, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, strano predstavništvo i podružnica, odnosno strano diplomatsko i konzularno predstavništvo (u daljnjem tekstu: podnositelj prijave) podnijela nadležnom područnom uredu Zavoda prijavu o upućivanju na rad, stručno usavršavanje, odnosno obrazovanje u inozemstvo na propisanoj tiskanici koja je sastavni dio ovog Pravilnika i to prije odlaska u inozemstvo.

Podnositelj prijave iz stavka 1. ovog članka obvezan je uz prijavu o upućivanju na rad, odnosno stručno usavršavanje ili obrazovanje u inozemstvu koje obavlja uz rad podnijeti:

– akt o upućivanju osiguranika na rad, stručno usavršavanje, odnosno obrazovanje u inozemstvo

– liječničku svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti osiguranika ne stariju od 3 mjeseca kojom je prije odlaska u inozemstvo potvrđeno da je sposoban za obavljanje poslova radi kojih se upućuje na rad, stručno usavršavanje, odnosno obrazovanje u inozemstvo.

Pod liječničkom svjedodžbom u smislu ovog Pravilnika podrazumijeva se liječnička svjedodžba koju je izdala zdravstvena ustanova koja u svom sastavu ima djelatnost medicine rada ili privatna ordinacija medicine rada.

Liječnička svjedodžba iz stavka 3. ovog članka vrijedi najkasnije do datuma do kojeg je svjedodžbom utvrđena obveza ponovne provjere zdravstvene sposobnosti osiguranika.

Iznimno, za osiguranika koji se upućuje u inozemstvo na stručno usavršavanje, odnosno obrazovanje koje ne obavlja uz rad, podnositelj prijave nije obvezan podnijeti liječničku svjedodžbu iz stavka 2. podstavka 2. ovog članka već potvrdu izabranog doktora opće medicine o zdravstvenom stanju (u daljnjem tekstu – potvrda o zdravstvenom stanju), a kojom potvrđuje da osiguranik ne boluje od akutne bolesti, odnosno da osiguranik ne boluje od kroničnih i drugih bolesti zbog kojih je potrebno duže ili stalno liječenje, odnosno stalni liječnički nadzor.

Pod nadležnim područnim uredom Zavoda u smislu ovog Pravilnika smatra se, u pravilu, područni ured Zavoda prema mjestu prebivališta osigurane osobe.

 

Članak 5.

Na osnovi prijave iz članka 4. stavka 1., liječničke svjedodžbe iz članka 4. stavka 2. podstavka 2., odnosno potvrde o zdravstvenom stanju osiguranika iz članka 4. stavka 5. ovog Pravilnika nadležni područni ured Zavoda izdaje osiguraniku kojeg se upućuje na rad, stručno usavršavanje, odnosno obrazovanje u državu s kojom je Republika Hrvatska sklopila ili preuzela ugovor o socijalnom osiguranju potvrdu čiji je oblik i sadržaj utvrđen tim ugovorom (u daljnjem tekstu: dvojezična potvrda).

Osiguraniku koji je upućen na rad, stručno usavršavanje, odnosno obrazovanje u državu s kojom Republika Hrvatska nema sklopljen ili preuzet ugovor o socijalnom osiguranju, odnosno ako međunarodnim ugovorom nije riješeno pitanje korištenja zdravstvene zaštite, nadležni područni ured Zavoda na osnovi prijave, liječničke svjedodžbe, odnosno potvrde o zdravstvenoj sposobnosti iz članak 4. ovog Pravilnika izdaje potvrdu o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu (u daljnjem tekstu: potvrda) na propisanoj tiskanici koja je sastavni dio ovog Pravilnika.

O izdanim potvrdama iz stavka 1. i 2. ovog članka nadležni područni ured Zavoda vodi posebnu evidenciju.

 

Članak 6.

Podnositelj prijave iz članka 4. ovog Pravilnika obvezan je u roku od 15 dana nakon prestanka rada, stručnog usavršavanja, odnosno obrazovanja u inozemstvu podnijeti odjavu rada, stručnog usavršavanja, odnosno obrazovanja osiguranika u inozemstvu nadležnom područnom uredu Zavoda na propisanoj tiskanici, koja je sastavni dio ovog Pravilnika.

 

2. Osiguranik upućen na službeni put u inozemstvo

 

Članak 7.

Osiguranik iz članka 3. stavka 1. podstavka 1. – 4. ovog Pravilnika koji je upućen na službeni put u inozemstvo iznimno nije obvezan radi korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu prethodno ishoditi potvrde iz članka 5. ovog Pravilnika, već će Zavod u postup­ku rješavanja zahtjeva za naknadu troškova korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu utvrđivati osnovanost zahtjeva provjerom: medicinske dokumentacije, računa o izvršenom liječenju, dokumentacije o službenom putu, uplati posebnog doprinosa za korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu za vrijeme službenog puta, te na osnovi nalaza, ocjene i mišljenja liječničkog povjerenstva nadležnog područnog ureda Zavoda, kojim je utvrđeno da je pružena zdravstvena zaštita bila neophodna i da se nije mogla odgoditi do povrat­ka u Republiku Hrvatsku.

U slučaju da osiguranik iz stavka 1. ovog članka koristi zdravstvenu zaštitu u državama s kojima Republika Hrvatska ima sklop­ljen ili preuzet ugovor o socijalnom osiguranju kojim je propisana dvojezična potvrda o pravu na korištenje zdravstvene zaštite, podnositelj prijave iz članka 4. stavka 1. ovog Pravilnika obvezan je odmah zatražiti nadležni područni ured Zavoda izdavanje dvojezične potvrde. Osim podnositelja prijave dvojezičnu potvrdu može zatražiti osiguranik, inozemni nositelj osiguranja ili zdravstvena ustanova u kojoj se osiguranik liječi.

Na osnovi zahtjeva iz stavka 2. ovog članka nadležni područni ured Zavoda izdat će za osiguranika dvojezičnu potvrdu.

Ako za osiguranika iz stavka 2. ovog članka nije zatražena dvojezična potvrda o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu, Zavod snosi troškove tako korištene zdravstvene zaštite u visini koliko bi iznosila da je dvojezična potvrda pribavljena, a ako međunarodnim ugovorom nije propisan postupak u slučaju da potonja nije pribavljena, u visini koliko bi zdravstvena zaštita iznosila u ugovornim zdravstvenim ustanovama, odnosno ugovornim zdravstvenim ordinacijama privatne prakse u Republici Hrvatskoj.

 

3. Druge osigurane osobe koje imaju pravo na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu

 

Članak 8.

Pravo na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu osigurana osoba iz članka 3. stavka 2. podstavka 2. – 4. ovog Pravilnika dokazuje potvrdama iz članka 5. stavka 1. i 2. ovog Pravilnika.

Nadležni područni ured Zavoda izdaje potvrde iz stavka 1. ovog članka osiguraniku iz članka 3. stavka 2. podstavka 2. ovog Pravilnika na osnovi prijave i dokumentacije propisane člankom 4. ovog Pravilnika, a za osigurane osobe iz članka 3. stavka 2. podstavka 3. i 4. ovog Pravilnika na osnovi prijave i potvrde izabranog doktora opće medicine o zdravstvenom stanju kojom potvrđuje da osigurana osoba ne boluje od akutne bolesti ili da ne postoji poremećaj u njezinom zdravstvenom stanju koji zahtijeva liječničku pomoć, odnosno da osigurana osoba ne boluje od kroničnih i drugih bolesti zbog kojih je potrebno duže ili stalno liječenje, odnosno stalni liječnički nadzor.

Izabrani doktor opće medicine potvrdu o zdravstvenom stanju iz članka 4. stavka 5. ovog Pravilnika i stavka 2. ovog članka izdaje na osnovi podataka iz zdravstvenog kartona osiguranika u skladu s preuzetim obvezama iz sklopljenog ugovora o provođenju primarne zdravstvene zaštite iz osnovnog zdravstvenog osiguranja, bez naplate.

Nadležni područni ured Zavoda vodi posebnu evidenciju o izdanim potvrdama iz stavka 1. i 2. ovog članka.

 

Članak 9.

Osiguranoj osobi iz članka 3. stavka 1. i 2. podstavka 1. – 3. i članka 7. ovog Pravilnika osigurava se pravo na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu koju se ne može odgoditi do povratka u Republiku Hrvatsku.

Osiguranoj osobi iz članka 3. stavka 2. podstavka 4. ovog Pravilnika osigurava se pravo na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu samo za slučaj hitne medicinske pomoći kako bi se otklonila neposredna opasnost po život i zdravlje osigurane osobe.

Osigurana osoba koja koristi zdravstvenu zaštitu u inozemstvu u smislu stavka 1. i 2. ovog članka mora se odmah javiti nadležnom područnom uredu Zavoda radi daljnjeg praćenja zdravstvenog stanja i ocjenjivanja potrebe povratka (prijevoza) u Republiku Hrvatsku.

Osigurana osoba iz članka 3. stavka 1. i 2. podstavka 1. – 4. ovog Pravilnika koja ne postupi u skladu sa stavkom 3. ovog članka nema pravo na teret sredstava Zavoda ostvariti zdravstvenu zaštitu u inozemstvu, osim u slučajevima kada dokaže da iz opravdanih razloga (vezanih uz njezino zdravstveno stanje) nije mogla tako postupiti.

 

Članak 10.

Osiguranoj osobi koja u inozemstvu boravi po privatnom poslu potvrde iz članka 5. stavka 1. i 2. ovog Pravilnika izdaju se posebno za svaki odlazak u inozemstvo.

Potvrde iz stavka 1. ovog članka izdaju se na osnovi potvrde o zdravstvenom stanju iz članka 8. ovog Pravilnika, koja ne smije biti starija od 30 dana.

 

IV. UPUĆIVANJE OSIGURANE OSOBE NA LIJEČENJE U INOZEMSTVO

 

Članak 11.

Osiguranoj osobi može se odobriti pravo na upućivanje na liječenje u inozemnu zdravstvenu ustanovu ako se potrebno liječenje ne može provesti u ugovornim zdravstvenim ustanovama u Republici Hrvatskoj, a može se uspješno provesti u inozemstvu.

Bolesti i posljedice ozljeda za liječenje kojih osigurana osoba može ostvariti pravo iz stavka 1. ovog članka, posebnom odlukom utvrđuje Upravno vijeće Zavoda uz suglasnost ministra nadležnog za zdravstvo.

Pod liječenjem u smislu stavka 1. ovog članka smatraju se dijagnostički i terapijski postupci, operacijski zahvati, bolničko i ambulantno liječenje, te kontrolni pregledi.

 

Članak 12.

O pravu na upućivanje na liječenje u inozemnu zdravstvenu ustanovu u skladu s odredbama članka 11. ovog Pravilnika odlučuje se rješenjem koje u prvom stupnju donosi ovlašteni radnik Direkcije Zavoda.

Rješenje iz stavka 1. ovog članka donosi se na osnovi zahtjeva osigurane osobe, odgovarajuće medicinske dokumentacije te nalaza, mišljenja i ocjene liječničkog povjerenstva Direkcije Zavoda koje je obvezno prije donošenja ocjene o upućivanju na liječenje u inozemnu zdravstvenu ustanovu pribaviti mišljenje doktora specijalista – konzultanata za bolesti ili posljedice ozljeda utvrđene odlukom iz članka 11. stavka 2. ovog Pravilnika koje imenuje ministar nadležan za zdravstvo.

Doktori specijalisti – konzultanti iz stavka 2. ovog članka obrazloženim mišljenjem potvrđuju da traženo liječenje nije moguće provesti u ugovornim zdravstvenim ustanovama u Republici Hrvatskoj ili potvrđuju da je traženo liječenje moguće provesti u ugovornim zdravstvenim ustanovama u Republici Hrvatskoj.

Pravo na upućivanje na liječenje u inozemstvo na teret sredstava Zavoda može se odobriti osiguranoj osobi ako je pozitivno mišljenje dalo najmanje dva doktora specijalista – konzultanta iz stavka 2. ovog članka.

Nalaz, mišljenje i ocjena liječničkog povjerenstva Direkcije Zavoda, kojim se osiguranoj osobi odobrava upućivanje na liječenje u inozemnu zdravstvenu ustanovu, obvezno podliježe suglasnosti posebnog povjerenstva Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

Odluka o izboru inozemne zdravstvene ustanove u koju će se osiguranu osobu uputiti na liječenje, u nadležnosti je Zavoda.

 

Članak 13.

Iznimno od odredbi članka 12. i 24. ovog Pravilnika u hitnom slučaju kada postoji neposredna opasnost za život osigurane osobe, rješnje iz članka 12. stavka 1. i članka 24. stavka 3. ovoga Pravilnika može se donijeti bez pribavljene suglasnosti posebnog povjerenstva Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

 

Članak 14.

Rješenjem o pravu na liječenje u inozemstvu određuje se:

1. država i naziv zdravstvene ustanove gdje će se liječenje provesti

2. vrsta i metoda liječenja

3. razlozi zbog kojih se odobrava liječenje u inozemstvu

4. vrijeme trajanja liječenja

5. vrsta prijevoznog sredstva

6. potreba pratnje i pratitelj

7. obveza sudjelovanja osigurane osobe u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite

8. način podmirenja troškova liječenja

9. obveza osigurane osobe o dostavljanju izvješća o obavljenom liječenju.

Nakon donošenja rješenja iz stavke 1. ovog članka Direkcija Zavoda izdaje jamčevno pismo inozemnoj zdravstvenoj ustanovi u kojoj će se liječenje provesti.

Rješenje iz stavka 1. ovog članka mora se izvršiti u roku od 60 dana od dana primitka rješenja.

U opravdanim slučajevima rok iz stavka 3. ovog članka može se iznimno produžiti na zahtjev osigurane osobe.

Iznimno, u opravdanim slučajevima može se odobriti produženje trajanja liječenja iz stavka 1. točke 4. ovog članka na prijedlog inozemne zdravstvene ustanove u koju je osigurana osoba upućena na liječenje.

Produženje trajanja liječenja iz stavka 5. ovog članka odobrava se dopunom rješenja iz stavka 1. ovog članka, a na osnovi nalaza, ocjene i mišljenja liječničkog povjerenstva Direkcije Zavoda koje je donijeto na osnovi mišljenja doktora specijalista – konzultanata iz članka 12. stavka 2. ovog Pravilnika i na koje je suglasnost dalo posebno povjerenstvo Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

 

Članak 15.

Osigurana osoba kojoj je priznato pravo na liječenje u inozemstvu obvezna je u roku od 15 dana nakon završenog liječenja u inozemstvu dostaviti Direkciji Zavoda otpusno pismo i drugu medicinsku dokumentaciju o obavljenom liječenju.

 

Članak 16.

Upravnom vijeću Zavoda obvezno se podnosi polugodišnje i godišnje izvješće o upućivanju osiguranih osoba Zavoda na liječenje u inozemstvo osnovom donijetih rješenja iz članka 12. i 24. ovog Pravilnika.

Polugodišnje izvješće iz stavka 1. ovog članka sadrži podatke o:

– osiguranoj osobi (inicijali i godina rođenja)

– dijagnozi zbog koje je osigurana osoba upućena na liječenje u inozemstvo

– vrsti i trajanju liječenja

– državi i nazivu zdravstvene ustanove u kojoj je obavljeno liječenje

– doktorima specijalistima-konzultantima koji su dali pozitivno mišljenje o upućivanju na liječenje u inozemstvo.

Godišnje izvješće za izvršena liječenja u inozemstvu iz stavka 1. ovog članka sadrži osim podataka iz stavka 2. ovog članka i podatke o:

– trošku zdravstvene zaštite

– ukupnom trošku za liječenje u inozemstvu osiguranih osoba za određeno razdoblje

– ostalim relevantnim činjenicama.

 

V. NAKNADA TROŠKOVA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE KORIŠTENE U INOZEMSTVU

 

Članak 17.

Osigurana osoba koja je na liječenje u inozemstvo otišla bez rješenja o pravu na liječenje u inozemstvu iz članka 12. i 24. ovog Pravilnika nema pravo na naknadu troškova tog liječenja na teret sredstava Zavoda.

Iznimno, u slučajevima kada je postupak za priznavanje prava na liječenje u inozemstvu pokrenut u skladu s člankom 12. stavkom 2. i člankom 18. ovog Pravilnika, a osigurana osoba prije donošenja rješenja liječenje u inozemstvu iz opravdanih razloga ostvari o svom trošku, ima pravo na naknadu troškova tog liječenja i naknadu put­nih troškova ako se, u smislu odredaba članka 11. ovog Pravilnika, rješenjem utvrdi da je liječenje bilo opravdano.

 

Članak 18.

Pravo na liječenje u inozemstvu prema postupku propisanom u članku 12. ovoga Pravilnika može ostvariti i osigurana osoba za koju je tijekom liječenja u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi u Republici Hrvatskoj, zbog nemogućnosti nastavka uspješnog liječenja u toj ili u drugoj ugovornoj zdravstvenoj ustanovi u Republici Hrvatskoj, zdravstvena ustanova dala prijedlog za premještaj i daljnje liječenje u inozemnoj zdravstvenoj ustanovi.

Nadležni liječnik specijalist zdravstvene ustanove u kojoj se osigurana osoba liječi obvezan je uz prijedlog za nastavak liječenja u inozemnoj zdravstvenoj ustanovi osiguranoj osobi, članu njezine obitelji ili osobi koja o njoj skrbi dati svu raspoloživu medicinsku dokumentaciju i uputiti ih na obvezu prethodnog podnošenja pisanog zahtjeva za upućivanje na liječenje u inozemstvo Direkciji Zavoda.

Zahtjevi iz stavka 2. ovog članka rješavaju se po hitnom postupku.

 

Članak 19.

Zavod ne snosi troškove zdravstvene zaštite korištene u inozemstvu za osiguranu osobu iz članka 3. stavka 1. i 2. podstavka 1. – 4. ovog Pravilnika koja prije odlaska u inozemstvo nije pribavila potvrde iz članka 5. stavka 1. ili 2. ovog Pravilnika.

Ako osigurana osoba nije prethodno pribavila potvrde iz stavka 1. ovog članka, troškove zdravstvene zaštite korištene u inozemstvu snosi pravna ili fizička osoba, tijelo državne vlasti, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, strana predstavništva i podružnice, odnosno strana diplomatska i konzularna predstavništva koja su osiguranika uputila na rad, stručno usavršavanje, odnosno obrazovanje u inozemstvo ili osobno osigurana osoba u slučaju kada u inozemstvu boravi po privatnom poslu.

 

Članak 20.

Zavod ne snosi troškove za stomatološko-protetske pomoći i stomatološko-protetske nadomjestke, kao i za ortopedska i druga pomagala ostvarena u inozemstvu osiguranoj osobi iz članka 3. stavka 1. i 2. podstavka 1. – 4. ovog Pravilnika, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije uređeno.

 

Članak 21.

Osiguranoj osobi iz članka 9. stavka 1. ovog Pravilnika koja je koristila zdravstvenu zaštitu u inozemstvu koju se nije moglo odgoditi do povratka u Republiku Hrvatsku, a kojoj je unatoč pribavljenoj potvrdi iz članka 5. stavka 1. ovog Pravilnika naplaćena zdravstvena zaštita u inozemstvu, Zavod će na osnovi nalaza, ocjene i mišljenja liječničkog povjerenstva nadležnog područnog ureda Zavoda priznati troškove zdravstvene zaštite prema odredbama međunarodnog ugovora, odnosno ako međunarodnim ugovorom nije regulirano plaćanje te zdravstvene zaštite ili je zdravstvena zaštita korištena u državi s kojom Republika Hrvatska nema sklopljen ili preuzet ugovor o socijalnom osiguranju prema stvarnom trošku te zdravstvene zaštite.

Osiguranoj osobi iz članka 9. stavka 2. ovog Pravilnika koja je zdravstvenu zaštitu u inozemstvu koristila za slučaj hitne medicinske pomoći radi otklanjanja neposredne opasnosti po život i zdravlje, a kojoj je unatoč pribavljenoj potvrdi iz članka 5. stavke 1. ovog Pravilnika naplaćena zdravstvena zaštita u inozemstvu, Zavod će na osnovi nalaza, ocjene i mišljenja liječničkog povjerenstva nadležnog područnog ureda Zavoda priznati troškove zdravstvene zaštite prema odredbama međunarodnog ugovora, odnosno ako međunarodnim ugovorom nije regulirano plaćanje te zdravstvene zaštite ili je hitna medicinska pomoć korištena u državi s kojom Republika Hrvatska nema sklopljen ili preuzet ugovor o socijalnom osiguranju prema stvarnom trošku te zdravstvene zaštite.

Iznimno od stavka 1. i 2. ovog članka kada je osiguranoj osobi naplaćena zdravstvena usluga u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno kod ugovornog zdravstvenog radnika privatne prakse u državi s kojom Republika Hrvatska ima sklopljen ili preuzet ugovor o socijalnom osiguranju u višem iznosu nego što je utvrđeno međunarodnim ugovorom, Zavod će joj na osnovi nalaza, ocjene i mišljenja liječničkog povjerenstva nadležnog područnog ureda Zavoda priznati stvarne troškove te zdravstvene zaštite.

Osigurana osoba iz stavka 1. – 3. ovog članka obvezna je uz zahtjev za naknadu troškova priložiti medicinsku dokumentaciju o pruženim zdravstvenim uslugama s prijevodom na hrvatski jezik i original računa koji glasi na ime osigurane osobe iz kojeg je vidljivo da je račun plaćen.

 

Članak 22.

Osigurana osoba koja zdravstvenu zaštitu u inozemstvu koristi prema odredbama ovog Pravilnika obvezna je sudjelovati u dijelu troškova te zdravstvene zaštite u skladu s odredbama međunarodnog ugovora, Zakona, drugih propisa i općih akata Zavoda.

 

Članak 23.

O pravu na naknadu troškova za zdravstvenu zaštitu korištenu u inozemstvu u skladu s odredbama članka 19., 20. i 21. ovog Pravilnika osiguranoj osobi na njezin zahtjev nadležni područni ured Zavoda izdat će prvostupanjsko rješenje u upravnom postupku.

 

Članak 24.

Protiv rješenja iz članka 12. stavka 1. ovog Pravilnika osigurana osoba ima pravo žalbe u roku od 15 dana od dana primitka rješenja.

Žalba se podnosi direktoru Zavoda.

Drugostupanjsko rješenje donosi direktor Zavoda na osnovi nalaza, mišljenja i ocjene višeg liječničkog povjerenstva Direkcije Zavoda koje je donijeto na osnovi mišljenja doktora specijalista – konzultanata iz članka 12. stavka 2. ovog Pravilnika. Nalaz, mišljenje i ocjena višeg liječničkog povjerenstva Direkcije Zavoda kojom se osiguranoj osobi odobrava upućivanje na liječenje u inozemnu zdravstvenu ustanovu obvezno podliježe suglasnosti posebnog povjerenstva Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

U postupku rješavanja žalbe osigurane osobe ne mogu sudjelovati isti doktori specijalisti - konzultanti i članovi posebnog povjerenstva koji su sudjelovali u davanju mišljenja, odnosno suglasnosti u prvom stupnju.

Rješenje direktora Zavoda iz stavka 3. ovog članka je konačno u postupku koji provodi Zavod.

Protiv rješenja iz stavka 5. ovog članka dopuštena je tužba Upravnom sudu Republike Hrvatske u roku od 30 dana od dana primitka rješenja.

 

Članak 25.

Protiv rješenja iz članka 23. ovog Pravilnika osigurana osoba Zavoda ima pravo žalbe Direkciji Zavoda u roku od 15 dana od dana primitka rješenja.

Rješenje u drugom stupnju Direkcija Zavoda donosi na osnovi nalaza, mišljenja i ocjene liječničkog povjerenstva Direkcije Zavoda.

Protiv rješenja iz stavka 2. ovog članka dopuštena je tužba Upravnom sudu Republike Hrvatske u roku od 30 dana od dana primitka rješenja.

 

Klasa: 500-01/06-01/3

Urbroj: 338-01-02-06-1

Zagreb, 20. siječnja 2006.

Direktor

dr. sc. Većeslav Bergman, dr. stom., v. r.

 

Napomena: prilozi i dodaci ispušteni su u ovom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga