POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

2591

Ustavni sud Republike Hrvatske, u Drugom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Jasna Omejec, predsjednik Vijeća, te suci Marijan Hranjski, Ivan Matija, Ivan Mrkonjić, Emilija Rajić i Vice Vukojević, članovi Vijeća, u postupku pokrenutom ustavnom tužbom Zdravstvene ustanove za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući »V. V.« iz S., koju zastupa D. Š., odvjetnik iz O., na sjednici održanoj dana 9. studenoga 2005. godine, jednoglasno je donio

ODLUKU

I. Ustavna tužba se usvaja.

II. Ukidaju se:

– presuda Županijskog suda u Osijeku broj: -3022/01 od 27. prosinca 2001.

– presuda Općinskog suda u Đakovu broj: P-474/01 od 13. srpnja 2001.,

te se predmet vraća nadležnom Općinskom sudu u Đakovu na ponovni postupak.

III. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

 

Obrazloženje
 

1. Ustavna tužba je podnesena protiv presude Županijskog suda u Osijeku broj: -3022/01 od 27. prosinca 2001., kojom je odbijena žalba podnositelja i potvrđena presuda Općinskog suda u Đakovu broj: P-474/01 od 13. srpnja 2001.

Osporenom prvostupanjskom presudom odbijen je tužbeni zahtjev podnositelja, kao tužitelja, kojim je kao vlasnik nekretnina, upisanih u z.k.ul.br. 364 k.o. Đ. B., tražio da sud utvrdi nepostojanje prava služnosti puta u korist nekoliko (ukupno sedam) vlasnika, odnosno posjednika susjednih nekretnina (tuženika u sporu) te da im se zabrani daljnje izvršavanje sadržaja služnosti puta.

2. U ustavnoj tužbi podnositelj ističe povrede odredaba članaka 14. stavka 2., 26., 29. stavka 1. i 117. stavka 3. Ustava Republike Hrvatske.

Smatra da je pogrešno stajalište sudova kako su tuženici stekli pravo služnosti puta dosjelošću temeljem odredbe članka 229. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (»Narodne novine«, broj 91/96., 137/99. – odluka Ustavnog suda broj: U-I-58/1997 i dr. od 17. studenoga 1999., 73/00. i 114/01., u daljnjem tekstu: ZV) i to na način da su nesmetano izvršavali sadržaj služnosti puta kroz razdoblje od 35-40 godina.

Prema stajalištu podnositelja, prvostupanjski sud je pogrešno primijenio materijalno pravo, a drugostupanjski sud nije obrazložio odbijanje podnositeljeve žalbe i nije odgovorio ni na jedan žalbeni navod.

Naime, podnositelj u ustavnoj tužbi ističe, a što je isticao i u tijeku parničnog postupka, da u konkretnom slučaju služnost puta nije bilo moguće steći dosjelošću prije isteka roka dosjedanja od 20 godina (članak 229. stavak 1. ZV-a) jer se radi o nekretnini koja se nalazila u društvenom vlasništvu i na kojoj dosjedanje uopće nije bilo moguće prije 8. listopada 1991. Pritom se podnositelj poziva na odluku Ustavnog suda broj: U-I-58/1997 i dr. od 17. studenoga 1999. (»Narodne novine«, broj 137/99.), kojom je Ustavni sud, pored ostalog, ukinuo odredbu članka 388. stavka 4. ZV-a.

Podnositelj, prema tome, tvrdi da tuženicima rok dosjelosti teče tek od 8. listopada 1991., time da je dosjedanje prekinuto podnošenjem njegove tužbe parničnom sudu dana 23. srpnja 1998. pa da ukupno do tada navršeno vrijeme dosjedanja iznosi tek manje od sedam godina.

Također, podnositelj ukazuje na to da su sudovi propustili primijeniti odredbu članka 230. ZV-a, koja se odnosi na načelo zaštite povjerenja u zemljišne knjige stjecatelja, koji je u dobroj vjeri upisao svoje pravo na nekretnini prije nego li je upisano pravo stvarne služnosti osnovane na temelju zakona.

Predlaže ukidanje prvostupanjske i drugostupanjske osporene presude.

 

Ustavna tužba je osnovana.

 

3. Prema odredbi članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), svatko može podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili pravne osobe s javnim ovlastima kojim je odlučeno o njegovim pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela, povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom, odnosno Ustavom zajamčeno pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.

Ustavni sud u postupku povodom ustavne tužbe, u granicama zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li povrijeđeno ustavno pravo podnositelja.

4. Na temelju analize spisa predmeta Općinskog suda u Đakovu, osporenih presuda te odredaba mjerodavnog zakona, Ustavni sud je navode i razloge podnesene ustavne tužbe ocijenio osnovanim, zbog sljedećih razloga:

U postupku pred nadležnim sudom prvog stupnja utvrđeno je sljedeće:

Nekretnina podnositelja od osnivanja zemljišnih knjiga za odnosno područje upisana je kao društveno vlasništvo, s pravom korištenja PIK-a Đ., a od 1998. godine kao vlasništvo »Đ.« d.d. Đ., kao pravnog sljednika PIK-a Đ., te ju je podnositelj stekao i uknjižio svoje pravo vlasništva na temelju kupoprodajnog ugovora od 27. siječnja 1998.

Tuženici su prolazili preko sporne nekretnine na putu do svojih kuća za odmor kroz razdoblje od 35-40 godina, time da je na temelju njihovih iskaza utvrđeno kako nije bilo protivljenja njihovom prolasku.

Isti tuženici su u predmetu istog suda broj: P-179/99 tražili i dobili posjedovnu zaštitu, u odnosu na podnositelja ustavne tužbe, zbog smetanja posjeda prava stvarne služnosti, u okviru kojeg postup­ka je vještak-mjernik iskazao da oni do svojih nekretnina nemaju drugog puta, a propust je bivšeg vlasnika što podnositelja prigodom kupoprodaje nije upozorio na postojanje služnosti te je to moralo biti vidljivo i samom podnositelju pa se, stoga, ne može pozivati na odredbu članka 230. ZV-a o zaštiti povjerenja.

Nadležni drugostupanjski sud, povodom žalbe podnositelja, ocijenio je da je prvostupanjski sud utvrdio sve relevantne činjenice i pravilno primijenio materijalno pravo te da je pravilno odbio tužbeni zahtjev na utvrđenje negativne činjenice. Taj je sud odbio žalbu podnositelja uz obrazloženje da »...nisu tuženici bili dužni dokazati da su stekli pravo sporne služnosti, već je tužitelj bio dužan dokazati da oni tu služnost nisu stekli, pa kako u tome nije uspio, ukazuje se tužbeni zahtjev neosnovanim«.

5. Prema činjenicama utvrđenim u prvostupanjskom parničnom postupku, koje su odlučne za presuđenje u konkretnoj pravnoj stvari, sporna nekretnina je na dan 8. listopada 1991. bila upisana kao društveno vlasništvo.

Sukladno odluci Ustavnog suda broj: U-I-58/1997 i dr. od 17. studenoga 1999. (»Narodne novine«, broj 137 od 14. prosinca 1999.), kojom je ukinuta odredba članka 388. stavka 4. ZV-a, odnosno sukladno izmijenjenom sadržaju odredbe članka 388. stavka 4. ZV-a (prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima – »Narodne novine«, broj 114/01.), dosjelošću nije moguće steći pravo služnosti puta prije isteka roka od 20 godina, računajući od 8. listopada 1991. godine.

Izmijenjenom odredbom članka 388. stavka 4. ZV-a propisano je:

U rok za stjecanje dosjelošću nekretnina koje su na dan 8. listopada 1991. bile u društvenom vlasništvu, kao i za stjecanje stvarnih prava na tim nekretninama dosjelošću, ne računa se i vrijeme posjedovanja proteklo prije toga dana.

U konkretnom parničnom predmetu sporno je pravno pitanje koje sud rješava primjenom važećih odredaba mjerodavnog zakona po načelu »Iura novit curia«.

6. Nasuprot navedenom, prvostupanjski sud je utvrđivao činjenice i okolnosti koje za presuđenje o predmetu spora nisu relevantne, iz njih izvodio dvojbene zaključke te propustio primijeniti mjerodavno materijalno pravo.

Povodom žalbe, u kojoj je podnositelj ukazao na propuštanje primjene mjerodavnog materijalnog prava i na netočno i nepotrebno utvrđene činjenice, drugostupanjski sud je žalbu odbio i potvrdio prvostupanjsku presudu, koja nije na zakonu utemeljena, čime je i sam propustio primijeniti mjerodavno materijalno pravo.

Pritom se, protivno svojoj obvezi propisanoj mjerodavnim postupovnim zakonskim odredbama (članak 354. stavak 2. točka 13. i članak 375. stavak 1. Zakona o parničnom postupku – »Narodne novine«, broj 53/91., 91/92., 112/99., 88/01. i 117/03., u daljnjem tekstu: ZPP), drugostupanjski sud nije očitovao ni o jednom od žalbenih navoda i razloga. Taj sud je svoju odluku obrazložio isključivo tumačenjem pravila o teretu dokazivanja.

7. Ustavno jamstvo jednakosti pred zakonom, propisano člankom 14. stavkom 2. Ustava, može biti povrijeđeno ako sud propusti primijeniti mjerodavno materijalno pravo ili pogrešno primijeni mjerodavno materijalno pravo, tako da se donesena odluka može ocijeniti samovoljnom.

Bitan dio ustavnog jamstva prava na pravično suđenje, propisanog člankom 29. stavkom 1. Ustava, čini poštivanje zakonom i Ustavom propisanih i zajamčenih postupovnih prava stranaka u postupcima pred sudovima, drugim državnim tijelima i tijelima koja imaju javne ovlasti, među ostalim i poštivanje prava stranke da joj budu valjano predočeni razlozi na kojima se donesena odluka temelji. Stoga, ustavno jamstvo prava na pravično suđenje uključuje i dužnost nadležnog tijela da svoju odluku valjano obrazloži.

U konkretnom slučaju, propust prvostupanjskog i drugostupanjskog suda u primjeni mjerodavnog materijalnog prava, odnosno propust drugostupanjskog suda da donesenu odluku valjano obrazloži, prema ocjeni Ustavnog suda, imali su za posljedicu povredu podnositeljevih ustavnih prava i to ustavnog jamstva jednakosti pred zakonom iz članka 14. stavka 2. Ustava i prava na pravično suđenja, sadržanog u članku 29. stavku 1. Ustava.

8. Odredbom članka 26. Ustava zajamčena je jednakost državljanima Republike Hrvatske i strancima u postupcima pred sudovima i drugim državnim i inim tijelima koja imaju javne ovlasti.

S obzirom na izloženi sadržaj, odredba članka 26. Ustava nije mjerodavna u konkretnom slučaju.

9. Odredba članka 117. stavka 3. Ustava ne sadrži ljudska prava i temeljne slobode zajamčene Ustavom, koje bi Ustavni sud štitio u ustavnosudskom postupku pokrenutom ustavnom tužbom.

10. Slijedom izloženog, a na temelju odredaba članaka 73. i 76. stavka 1. Ustavnog zakona, donesena je odluka kao u točkama I. i II. izreke.

11. Odluka o objavi (točka III. izreke) temelji se na odredbi članka 29. stavka 1. Ustavnog zakona.

 

Broj: U-III-190/2002

Zagreb, 9. studenoga 2005.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Presjednik Vijeća

dr. sc. Jasna Omejec, v. r.




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga