POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA

2526

Na temelju članka 5. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti (»Narodne novine«, br. 158/2003) ministar gospodarstva, rada i poduzetništva donosi

PRAVILNIK

O ELEKTRIČNOJ OPREMI NAMIJENJENOJ ZA UPORABU UNUTAR ODREĐENIH NAPONSKIH GRANICA

 

Članak 1.

(1) Ovaj se Pravilnik primjenjuje na električnu opremu koja je namijenjena za uporabu unutar određenih naponskih granica, propisuje sigurnosne zahtjeve i uvjete koji moraju biti ispunjeni za stavljanje električne opreme na tržište i u uporabu.

(2) U smislu odredbi ovoga Pravilnika naziv «ektrična oprema» označava svaku opremu namijenjenu za uporabu unutar raspona nazivnih izmjeničnih napona između 50 V do 1000 V i unutar raspona nazivnih istosmjernih napona između 75 V do 1500 V, osim opreme i pojava propisanih u Dodatku II. ovoga Pravilnika.

 

Članak 2.

(1) Električna oprema iz članka 1. ovoga Pravilnika može se stavljati na tržište samo ako je proizvedena u skladu s dobrom inženjerskom praksom koja je u području sigurnosti na snazi u Republici Hrvatskoj, te kada ne ugrožava sigurnost ljudi, domaćih životinja i imovine, pod uvjetom da je ispravno ugrađena, održavana i korištena u namijenjene svrhe.

(2) Bitni elementi sigurnosnih zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka propisani su u Dodatku I. ovoga Pravilnika.

 

Članak 3.

Ne smije se zabraniti, ograničiti ili spriječiti stavljanje na tržište električne opreme radi sigurnosnih razloga, ako je ta oprema u skladu s odredbama članka 2., članka 5., članka 6., članka 7. ili članka 8. ovoga Pravilnika.

 

Članak 4.

Energetski subjekti nadležni za distribuciju električne energije ne smiju korisnicima postavljati strože sigurnosne zahtjeve za električnu opremu od onih propisanih člankom 2. ovoga Pravillnika za priključak na mrežu električne energije ili za napajanje električnom energijom.

 

Članak 5.

(1) Pretpostavlja se da električna oprema koja je u skladu s hrvatskim normama kojima su prihvaćene usklađene europske norme i čije je referentne brojeve objavilo ministarstvo nadležno za gospodarstvo u »Narodnim novinama«, zadovoljavaju bitne zahtjeve iz članka 2. ovoga Pravilnika.

(2) Popis hrvatskih norma iz stavka 1. ovoga članka objavljuje ministartsvo nadležno za gospodarstvo u »Narodnim novinama«.

 

Članak 6.

Ako ne postoje hrvatske norme iz članka 5. ovoga Pravilnika pretpostavlja se da električna oprema iz članka 1. ovoga Pravilnika zadovoljava bitne zahtjeve propisane u članku 2. ovoga Pravilnika ako je sukladna sigurnosnim odredbama Europskog odbora za normizaciju u elektrotehnici (European Committee for Elektrotechnical Standardisation; CENELEC) ili Međunarodnog elektrotehničkog povjerenstva (International Electrotechnical Commission; IEC).

 

Članak 7.

Ako hrvatske norme iz članka 5. ili sigurnosne odredbe iz članka 6. ovoga Pravilnika još ne postoje, pretpostavlja se da električna oprema iz članka 1. ovoga Pravilnika zadovoljava bitne zahtjeve propisane u članku 2. ovoga Pravilnika ako je proizvedena u skladu sa sigurnosnim zahtjevima norma koje su na snazi u državi u kojoj je proizvedena i ako ta oprema osigurava razinu sigurnosti jednaku onoj koja se zahtijeva u Republici Hrvatskoj.

 

Članak 8.

(1) Prije stavljanja na tržište na električnu opremu iz članka 1. ovoga Pravilnika mora se, u skladu s člankom 10. ovoga Pravilnika, staviti oznaka sukladnosti kojom se potvrđuje njezina sukladnost s odredbama ovoga Pravilnika uključujući i postupak ocjene sukladnosti propisan u Dodatku IV. ovoga Pravilnika.

(2) U slučaju spora, proizvođač ili njegov ovlašteni predstavnik registriran u Republici Hrvatskoj, odnosno uvoznik može podnijeti izvješće o sukladnosti električne opreme s odredbama članka 2. ovoga Pravilnika koje je sastavilo tijelo za ocjenu sukladnosti ovlašteno u skladu s postupkom propisanim u članku 11. ovoga Pravilnika.

(3) Kada električna oprema podliježe zahtjevima drugih propisa kojima je predviđeno stavljanje oznake sukladnosti, ona također označava da je električna oprema sukladna sa zahtjevima tih propisa.

Kada jedan ili više propisa dopušta proizvođaču da odabere koje će propise primijeniti, oznaka sukladnosti označava sukladnost samo s onim propisima koje je proizvođač primijenio. U tom slučaju pojedinosti o tim propisima moraju se navesti u dokumentima, obavijestima i uputama koje ti propisi zahtijevaju, a koje se prilažu uz električnu opremu.

(4) Proizvođač ili njegov ovlašteni predstavnik registrirani u Republici Hrvatskoj odgovorni su za stavljanje električne opreme iz članka 1. ovoga Pravilnika na tržište na području Republike Hrvatske.

Kada proizvođač ili njegov ovlašteni predstavnik nisu registrirani u Republici Hrvatskoj, uvoznik je osoba odgovorna za stavljanje električne opreme na tržište Republike Hrvatske i preuzima odgovornosti koje ima proizvođač prema odredbama ovoga Pravilnika.

 

Članak 9.

(1) Kada nadležno inspekcijsko tijelo utvrdi da bi električna oprema koja nosi oznaku sukladnosti te se koristi u svrhe za koje je namijenjena, mogla ugroziti sigurnost ljudi, domaćih životinja ili imovine, poduzeti će mjere za povlačenje proizvoda sa tržišta, odnosno zabraniti ili ograničiti njihovo stavljanje na tržište i o tome mora obavijestiti ministarstvo nadležno za gospodarstvo navodeći razloge za poduzete mjere, a posebno mora navesti:

(a) ako električna oprema nije sukladna zahtjevima propisanim u članku 2. ovoga Pravilnika radi nedostatka u normama iz članka 5., ili nedostatka prema odredbama iz članka 6. ili norma iz članka 7.ovoga Pravilnika

(b) ako električna oprema nije sukladna zahtjevima propisanim u članku 2. ovoga Pravilnika radi nepravilne primjene norma iz članka 5. ili publikacija ili ako nije primijenjena dobra inženjerska praksa iz članka 2. ovoga Pravilnika

(2) Ministarstvo nadležno za gospodarstvo obavješćuje Europsku komisiju (u daljnjem tekstu Komisija) i druge države članice Europske unije (u daljnjem tekstu države članice) o poduzetim mjerama sukladno članku 15. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti.

(3) Ministarstvo nadležno za gospodarstvo obavješćuje javnost o poduzetim mjerama objavljivanjem istih u »Narodnim novinama«.

 

Članak 10.

(1) Oznaka sukladnosti mora biti u skladu s propisanim oblikom prema članku 16. stavku 7. i 8. ovoga Pravilnika. Na električnu opremu oznaku sukladnosti stavlja proizvođač ili njegov ovlašteni predstavnik registriran u Republici Hrvatskoj ili ako ne može na opremu, na njezinu ambalažu, na upute za uporabu ili na jamstveni list tako da bude vidljiva, lako čitljiva i neizbrisiva.

(2) Zabranjeno je na električnu opremu stavljati oznake čiji bi sadržaj ili oblik mogli navesti treće strane da ih zamijene za oznaku sukladnosti. Dozvoljeno je stavljanje svih drugih oznaka na električnu opremu, ambalažu, upute za uporabu ili jamstveni list pod uvjetom da se time ne smanjuje vidljivost i čitljivost oznake suklad­nosti.

(3) Kada nadležno inspekcijsko tijelo utvrdi da je oznaka sukladnosti neopravdano stavljena, proizvođač ili njegov ovlašteni predstavnik registriran u Republici Hrvatskoj, odnosno uvoznik dužni su uskladiti proizvod s odredbama koje se odnose na stavljanje oznake sukladnosti.

(4) Ako proizvođač ili njegov ovlašteni predstavnik registriran u Republici Hrvatskoj, odnosno uvoznik ne postupi na način kako je to propisano stavkom 3. ovoga članka nadležno inspekcijsko tijelo mora poduzeti sve odgovarajuće mjere da se ograniči ili spriječi stavljanje na tržište takvog proizvoda ili mora osigurati da se taj proizvod povuče s tržišta u skladu s postupcima propisanim u članku 9. ovoga Pravilnika.

 

Članak 11.

(1) Ministar nadležan za gospodarstvo, u skladu s člankom 11. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti, izdaje rješenje kojim ovlašćuje tijela za ocjenu sukladnosti, za izdavanje izvješća o sukladnosti prema članku 8. stavku 2. ovoga Pravilnika i za izdavanje mišljenja o sukladnosti električne opreme na zahtjev Komisije, ukoliko ispunjavaju kriterije propisane u Dodatku V. ovoga Pravilnika.

(2) Tijelo iz stavka 1. ovoga Pravilnika ispunjava kriterije iz Dodatka V. ovoga Pravilnika ukoliko zadovoljava zahtjeve za osposobljenost koji su utvrđeni u odgovarajućim hrvatskim normama.

(3) Nadzor nad radom i zadovoljavanjem kriterija za tijela iz stavka 1. ovoga članka provodi ministarstvo nadležno za gospodarstvo.

(4) Ministar nadležan za gospodarstvo povući će rješenje, ako utvrdi da tijelo za ocjenu sukladnosti više ne udovoljava kriterije iz stavka 1. ovoga članka.

(5) Ministarstvo nadležno za gospodarstvo izvještava Komisiju i ostale države članice o tijelima koje je ovlastilo, prema članku 11. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti, kao i o onima koja više ne ispunjavaju propisane kriterije.

(6) Ministarstvo nadležno za gospodarstvo objavljuje i obnavlja popis tijela iz stavka 1. ovoga članka u »Narodnim novinama«.

 

Članak 12.

Ovaj se Pravilnik ne primjenjuje na električnu opremu namijenjenu izvozu u treće zemlje.

 

Članak 13.

U svrhu sigurne i pravilne uporabe električne opreme na području Republike Hrvatske Izjava o sukladnosti, upute za uporabu, ugradnju i održavanje električne opreme moraju biti napisani na hrvatskom jeziku.

 

Članak 14.

Inspekcijski nadzor nad stavljanjem električne opreme na tržište u nadležnosti je inspekcijskih tijela sukladno članku 14. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenu sukladnosti, u skladu s njihovim djelokrugom.

 

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 15.

(1) Danom primjene ovoga Pravilnika prestaju vrijediti za električnu opremu iz članka 1. ovoga

Pravilnika sljedeći propisi koji su doneseni i preuzeti na temelju Zakona o normizaciji (»Narodne novine«, br. 55/96):

– Naredba o obveznom atestiranju grla za žarulje s navojem

– Naredba o obveznom atestiranju elektroničkih kućanskih aparata i elektroničkih aparata za sličnu upotrebu

– Naredba o obveznom atestiranju električnih aparata za domaćinstvo

– Naredba o obveznom atestiranju transformatora za razdvajanje i sigurnosnih transformatora za razdvajanje

– Naredba o obveznom atestiranju elektroenergetskih izoliranih vodiča i kabela

– Naredba o obveznom atestiranju sklopki za naprave

(2) Certifikati izdani na temelju propisa iz prvog stavka ovoga članka vrijede do isteka njihove valjanosti, a najkasnjije do pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji ili stupanja na snagu međunarodnog sporazuma o ocjeni sukladnosti i prihvaćanju industrijskih proizvoda s Europskom unijom.

 

Članak 16.

(1) Do pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji ili stupanja na snagu međunarodnog sporazuma o ocjeni sukladnosti i prihvaćanju industrijskih proizvoda s Europskom unijom ne primjenjuju se: članak 9. stavak 2. i članak 11. stavak 4. ovoga Pravilnika, kao ni dijelovi u Pravilniku i njegovim Dodacima koji se odnose na obveze prema Komisiji i državama članicama.

(2) Nakon pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji ili stupanja na snagu međunarodnog sporazuma o ocjeni sukladnosti i prihvaćanju industrijskih proizvoda s Europskom unijom umjesto u Pravilniku i njegovim Dodacima danog naziva »Izjava o sukladnosti« upotrebljava se »EZ izjava o sukladnosti«, umjesto naziva «Republika Hrvatska» upotrebljava se naziv «Zajednica», koji podrazumijeva Europske Zajednice.

(3) Ovlaštenja za certificiranja i ispitivanja izdana na temelju odredaba propisa koji su vrijedili do stupanja na snagu ovoga Pravilnika, ostaju na snazi pod uvjetima pod kojima su izdani, za pravne osobe, odnosno laboratorije, do pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji ili do stupanja na snagu međunarodnog sporazuma o ocjeni sukladnosti i prihvaćanju industrijskih proizvoda s Europskom unijom, odnosno do objave u »Narodnim novinama« popisa tijela za ocjenu sukladnosti, ovlaštenih prema odredbama ovoga Pravilnika, a najkasnije do 1. siječnja 2007. godine.

(4) Nadzor nad radom tijela iz stavka 3. ovoga članka provodi ministarstvo nadležno za gospodarstvo.

(5) Nakon pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji ili stupanja na snagu međunarodnog sporazuma o ocjeni sukladnosti i prihvaćanju industrijskih proizvoda s Europskom unijom, sukladnost električne opreme sa zahtjevima ovoga Pravilnika provodit će samo tijela za ocjenu sukladnosti prijavljena Europskoj komisiji (Prijavljena tijela).

(6) Označivanje sukladnosti prema zahtjevima ovoga Pravilnika, od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika do pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji ili stupanja na snagu međunarodnog sporazuma o ocjeni sukladnosti i prihvaćanju industrijskih proizvoda s Europskom unijom, obavlja se stavljanjem potvrdbenog znaka sukladno Pravilniku o izgledu i upotrebi potvrdbenog znaka (»Narodne novine« 88/98, 165/98 i 8/99) kojem je pridodan identifikacijski broj tijela koje provodi postupak ocjene sukladnosti prema zahtjevima ovoga Pravilnika.

(7) Nakon pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji ili stupanja na snagu međunarodnog sporazuma o ocjeni sukladnosti i prihvaćanju industrijskih proizvoda s Europskom unijom, označavanje sukladnosti prema zahtjevima ovoga Pravilnika obavlja se stavljanjem oznake sukladnosti prema obliku danom u točki A, Dodatka III. ovoga Pravilnika.

(8) Dokumentacija i oznake o sukladnosti izdane u inozemstvu vrijede u Republici Hrvatskoj ako zadovoljavaju odredbe članka 13. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti.

 

Članak 17.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 1. siječnja 2007.

 

Klasa: 018-04/00-01/03

Urbroj: 526-01-04-542          

Zagreb, 1. kolovoza 2005.

Ministar

Branko Vukelić, v. r.

 

Napomena: prilozi su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga