POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

2504

Ustavni sud Republike Hrvatske, u Drugom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Jasna Omejec, predsjednik Vijeća, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Mrkonjić, Emilija Rajić i Vice Vukojević, članovi Vijeća, u postupku pokrenutom ustav­nom tužbom M. H., M. R. i A. S., koje zastupa punomoćnica N. K., odvjetnica iz S. B., na sjednici održanoj dana 26. listopada 2005. godine, jednoglasno je donio

ODLUKU

I. Ustavna tužba se odbija.

II. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

 

Obrazloženje
 

1. Ustavna tužba podnijeta je protiv presude Županijskog suda u Požegi broj: -19/05-2 od 9. veljače 2005. godine, kojom je odbijena žalba podnositeljica i potvrđena presuda Općinskog suda u Požegi broj: P-688/04-11 od 13. listopada 2004. godine.

Tom presudom odbijen je tužbeni zahtjev podnositeljica kojim su od tuženika, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, tražile isplatu razlike plaće za razdoblje od svibnja 2001. do svibnja 2003. godine, s pripadajućim zakonskim zateznim kamatama.

2. Obrazlažući razloge ustavne tužbe podnositeljice u ustavnoj tužbi ponavljaju razloge iznijete tijekom parničnog postupka, osporavajući primjenu materijalnog prava. Ističu da su imale sklopljene ugovore o radu te da im poslodavac nije mogao u tuženom razdoblju samostalno isplatiti plaću u nižem iznosu od onog koji je ugovoren. Smatraju da su sudovi povrijedili autonomnu volju ugovornih stranaka jer su prednost u primjeni dali Zakonu o plaćama u javnim služ­bama (»Narodne novine«, broj 27/01., u daljnjem tekstu: Zakon), a ne njihovim ugovorima o radu.

Podnositeljice povrijeđenima smatraju ustavna prava zajamčena člancima 14. stavkom 2., 55. stavkom 1. i 56. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske. Zbog toga predlažu Sudu usvojiti ustavnu tužbu, ukinuti osporene presude i predmet vratiti na ponovni postupak.

Ustavna tužba nije osnovana.

3. Prema odredbi članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustav­nom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), svatko može podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, kojim je odlučeno o njegovim pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela, povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom.

4. U postupku, koji je prethodio ustavnosudskom, utvrđeno je da su podnositeljice sklopile ugovor o radu, a nazivi radnih mjesta, koeficijenti i osnovica za obračun plaće utvrđeni su prema Kolektivnom ugovoru za djelatnost zdravstva, koji je prestao važiti 31. prosinca 2000. godine. Nakon stupanja na snagu Zakona, Upravno vijeće tuženika je dana 9. svibnja 2001. godine donijelo Pravilnik o ustroju i sistematizaciji radnih mjesta tuženika te im je tuženik dostavio obavijest o nazivu radnog mjesta na kojemu nastavljaju radni odnos od 1. svibnja 2001. godine i o koeficijentu složenosti poslova.

Sudovi su utvrdili da se na obračun plaća podnositeljica u navedenom razdoblju primjenjuju odredbe Zakona, Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama (»Narodne novine«, broj 38/01.) i Odluka Vlade Republike Hrvatske o visini osnovice za izračun plaće (»Narodne novine«, broj 52/01.).

Prema tome, sudovi su zauzeli stajalište da pri određivanju plaća u javnim službama prisilni propisi imaju prednost u odnosu na ugovorne uglavke ugovora o radu.

Člankom 2. Zakona određeno je da je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje javna služba te se na uređivanje plaće javnih službenika tog Zavoda primjenjuju odredbe Zakona i podzakonskih akata donesenih na temelju Zakona.

Prema članku 12. Zakona, službenici zadržavaju plaću prema propisima koji su bili na snazi do rasporeda na radna mjesta i utvrđivanju plaće prema Pravilniku o unutarnjem redu, donesenog u skladu sa Zakonom.

Stupanjem na snagu Pravilnika o ustroju i sistematizaciji radnih mjesta tuženika od 15. svibnja 2001. godine i njegove izmjene od 6. lipnja 2001. godine, plaće službenika Zavoda utvrđuju se u skladu s tim Pravilnikom i drugim propisima donesenim na temelju Zakona.

Iz navedenog proizlazi da su podnositeljice primile plaće utvrđene u skladu s prisilnim propisima pa im osporenim odlukama nisu povrijeđena ustavna prava na koja se pozivaju u ustavnoj tužbi.

5. Ocjenjujući razloge ustavne tužbe sa stajališta članka 14. stavka 2. Ustava, Ustavni sud je utvrdio da osporenim presudama podnositeljicama u konkretnom slučaju nije povrijeđeno ustavno pravo jednakosti pred zakonom.

Pravna stajališta navedena u osporenim presudama nadležnih sudova zasnivaju se na pravilnoj primjeni mjerodavnog materijalnog prava i na ustavnopravno prihvatljivom tumačenju tog prava. Ustav­ni sud utvrđuje da su nadležni sudovi, polazeći od činjeničnog stanja utvrđenog u provedenom dokaznom postupku, obrazložili svoja stajališta iznesena u osporenim presudama, za koja je nedvojbeno da nisu posljedica proizvoljnog tumačenja i samovoljne primjene mjerodavnog materijalnog prava.

Ustavni sud iz navedenih razloga nije prihvatio navode podnositeljica da im u konkretnom slučaju nije osigurana jednakost pred zakonom, zajamčena člankom 14. stavkom 2. Ustava.

6. Odredba članka 55. stavka 1. Ustava glasi:

Svaki zaposleni ima pravo na zaradu kojom može osigurati sebi i obitelji slobodan i dostojan život.

U konkretnom slučaju, plaća je isplaćena podnositeljicama u skladu s mjerodavnim materijalnim pravom. S obzirom na sadržaj odredbe članka 55. stavka 1. Ustava, Ustavni sud utvrđuje da ona u konkretnom slučaju nije ni mogla biti povrijeđena.

7. Odredba članka 56. stavka 1. Ustava glasi:

Pravo zaposlenih i članova njihovih obitelji na socijalnu sigurnost i socijalno osiguranje uređuje se zakonom i kolektivnim ugovorom.

Ustavni sud utvrđuje da podnositeljice nisu iznijele niti jedan ustavnopravno relevantni razlog iz kojega bi se moglo utvrditi da je navedena ustavna odredba povrijeđena.

8. Slijedom iznijetog, na temelju odredaba članaka 73. i 75. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u izreci.

Odluka o objavi temelji se na odredbi članka 29. stavka 1. Ustav­nog zakona.

 

Broj: U-III-1316/2005

Zagreb, 26. listopada 2005.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća

dr. sc. Jasna Omejec, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga