POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

2378

Ustavni sud Republike Hrvatske, u Prvom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Željko Potočnjak, predsjednik Vijeća, te suci Ivan Matija, Agata Račan, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst i Milan Vuković, članovi Vijeća, u postupku pokrenutom ustavnom tužbom S. B. iz D. Z., koju zastupa I. Š., odvjetnik u Z., na sjednici održanoj dana 20. listopada 2005. godine, jednoglasno je donio

ODLUKU

I. Ustavna tužba se usvaja.

II. Ukida se presuda i rješenje Županijskog suda u Zadru, broj: -864/03 od 19. prosinca 2003. godine i predmet se vraća Županijskom sudu u Zadru, na ponovno odlučivanje.

III. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

 

Obrazloženje
 

1. Ustavna tužba podnesena je protiv presude Županijskog suda u Zadru, broj: -864/03 od 19. prosinca 2003. godine i presude Općinskog suda u Zadru, broj: P-1340/02 od 5. svibnja 2003. godine.

Prvostupanjskom presudom usvojen je dio tužbenog zahtjeva tužitelja, te je utvrđeno da je tužitelj suvlasnik u 8/9 dijela, a podnositeljica u 1/9 dijela nekretnine, opisane u izreci presude, a u odnosu na obiteljsku grobnicu utvrđeno je da je tužitelj suvlasnik u 9/10 dijela, a podnositeljica u 1/10 dijela, pa se suvlasnička zajednica razvrgava na način da tužitelj dobije sporne nekretnine u odvojeni posjed i vlasništvo slobodne od osoba i stvari, te da se tužitelj obvezuje na ime suvlasničkih dijelova podnositeljice isplatiti podnositeljici protuvrijednost prema procjeni vještaka (točka 1. dispozitiva).

S preostalim dijelom tužbenog zahtjeva tužitelj je odbijen (točka 2. dispozitiva).

Županijski sud u Zadru odbio je žalbu podnositeljice kao neosnovanu u dijelu pod točkom 1. dispozitiva presude, osim u dijelu kojim je utvrđeno da je tužitelj suvlasnik stambene visoke prizemnice sa skloništem preko 7/9 dijela, dok je u preostalom dijelu točke 1. dispozitiva, drugostupanjski sud preinačio presudu na način da je utvrdio da je tužitelj suvlasnik u 7/9 dijela, a u preostalom dijelu od 1/9 tužbeni zahtjev je odbio.

Rješenjem Županijskog suda u Zadru ukinuta je presuda Općinskog suda u Zadru u dijelu pod točkom 2. dispozitiva i u tom je dijelu tužba odbačena, jer se radilo o presuđenoj stvari.

2. U ustavnoj tužbi podnositeljica navodi da su sudovi pogrešno primijenili materijalno pravo. Isto tako ističe da je u postupku pred Općinskim sudom u Zadru sudjelovala sutkinja koja je sudjelovala u donošenju prvostupanjske presude, broj: P-610/00 od 21. lipnja 2001. godine te da je, kao član vijeća, sudjelovala u postupku donošenja osporene odluke Županijskog suda u Zadru.

Smatra da su joj osporenim odlukama povrijeđena ustavna prava zajamčena odredbama članaka 14. i 26. Ustava, kao i odredba članka 117. stavka 3. Ustava. Podnositeljica izrijekom ne ističe povredu članka 29. stavka 1. Ustava, ali iz navoda ustavne tužbe proizlazi da ukazuje i na povredu te odredbe.

3. Za potrebe ustavnosudskog postupka pribavljen je spis Općinskog suda u Zadru, broj: P-1340/02 (P-610/00).

Ustavna tužba je osnovana.

4. Odredbom članka 354. stavka 2. točke 1. Zakona o parničnom postupku (»Narodne novine«, broj 53/91., 91/92., 112/99., 88/01. i 117/03.) propisano je da bitna povreda odredaba parničnog postupka uvijek postoji, ako je u donošenju presude sudjelovao sudac koji se po zakonu mora izuzeti (članak 71. stavak 1. točke 1. do 6.), odnosno koji je rješenjem suda bio izuzet, ili ako je u donošenju presude sudjelovala osoba koja nema svojstvo suca.

Odredbom članka 71. stavka 1. točke 5. Zakona o parničnom postupku propisano je da sudac ne može obavljati sudačku dužnost, ako je u istom predmetu sudjelovao u postupku pred nižim sudom ili pred kojim drugim tijelom.

5. Odredba članka 14. stavka 1. Ustava sadrži ustavno jamstvo nediskriminacije, odnosno zabranu diskriminacije u ostvarenju nekog konkretnog prava po bilo kojoj osnovi. Podnositeljica u ustavnoj tužbi nije ni na koji način obrazložila povredu tog ustavnog prava. Uvidom u pribavljen spis, Ustavni sud u provedenom ustavnosudskom postupku nije utvrdio nijednu činjenicu ili okolnost koja bi na bilo koji način upućivala da je u postupcima koji su prethodili ustavnosudskom postupku, podnositeljica bila diskriminirana po bilo kojem svojstvu. Stoga pozivanje podnositeljice na povredu ustavnog jamstva nediskriminacije, Ustavni sud ocjenjuje neosnovanim.

6. Odredba članka 29. stavka 1. Ustava propisuje da svatko ima pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud pravično i u razumnom roku odluči o njegovim pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela.

U konkretnom slučaju sutkinja F. Z. N. sudjelovala je, kao predsjednica vijeća u donošenju presude i rješenja Općinskog suda u Zadru, broj: P-610/00 od 21. lipnja 2001. godine, koja presuda je ukinuta rješenjem Županijskog suda u Zadru, broj: -1307/01 od 5. lipnja 2002. godine u dijelu pod točkama I. i III. izreke.

U međuvremenu sutkinja F. Z. N. imenovana je sucem Županijskog suda u Zadru, te je spis dodijeljen u rad sutkinji H. Z.U ponovljenom postupku pred Općinskim sudom u Zadru, koji se vodio pod brojem: P-1340/02 sutkinja H. Z. donijela je 5. svibnja 2003. godine presudu, broj: P-1340/02, protiv koje je podnositeljica podnijela žalbu. Osporenu presudu i rješenje, broj: -864/03 od 19. prosinca 2003. godine donijelo je vijeće Županijskog suda u Zadru čiji član je i sutkinja F. Z. N.

Ustavni sud posebno ističe da se u pogledu pitanja nepristranosti suda primjenjuje subjektivno i objektivno mjerilo.

Subjektivno mjerilo znači ispitivanje je li sudac imao neki osobni razlog pristranosti u konkretnom predmetu ili osobnu predrasudu. U ovom predmetu nema ničega što bi ukazivalo na subjektivnu pristranost sutkinje.

Objektivno mjerilo znači ispitivanje da li sud kao takav i njegov sastav, jamče dovoljno sigurnosti da bi isključili svaku opravdanu sumnju u pogledu nepristranosti suda. To je važno imati u vidu pri ispitivanju objektivne nepristranosti, jer sudovi upravo time što nastupaju kao nepristrani pridonose povjerenju javnosti koje je nužno u demokratskom društvu.

U pogledu objektivne nepristranosti, Ustavni sud je, kao što je naprijed navedeno, utvrdio da je ista sutkinja sudjelovala u postup­ku pred sudom prvog stupnja, a kasnije je bila i članica žalbenog vijeća. Iako je odluka suda prvog stupnja koju je donijela ta sutkinja ukinuta, te u ponovljenom postupku pred sudom prvog stupnja ta sutkinja nije sudjelovala, ipak se sudjelovanje te sutkinje ne bi moglo smatrati posve objektivnim. Naime, sudjelujući u prvostupanjskom postupku i donoseći odluku prvog stupnja, ta sutkinja je već zauzela i u odluci izrazila stav u pogledu predmeta spora. Ta okolnost dovodi u ozbiljnu sumnju objektivnu nepristranost te sutkinje u odlučivanju u žalbenom postupku, pri čemu nije od značaja što je u ponovljenom postupku u prvom stupnju odluku donio drugi sudac.

Imajući u vidu sve navedene okolnosti, Ustavni sud utvrđuje da je sudjelovanjem iste sutkinje u postupku pred sudom prvog stup­nja, te kasnije u postupku pred sudom drugog stupnja, u kojem je osporena odluka koju je u istoj stvari donio drugi sudac, povrijeđeno pravo podnositeljice na suđenje od strane nepristranog suda, zajamčeno člankom 29. stavkom 1. Ustava.

Isto stajalište Ustavni sud izrazio je u odluci broj: U-III-2488/2005 od 6. listopada 2005. godine.

7. S obzirom da je utvrđena povreda članka 29. stavka 1. Ustava, Ustavni sud nije razmatrao eventualnu povredu članka 14. stavka 2. Ustava.

8. Odredba članka 26. Ustava nije mjerodavna u konkretnom slučaju. Podrobno obrazloženo stajalište u vezi članka 26. Ustava, Ustavni sud iznio je u Odluci, broj: U-III-884/04 od 16. prosinca 2004. godine, »Narodne novine«, broj 2/05.

9. Odredba članka 117. stavka 3. Ustava, ne sadrži ljudska prava i temeljne slobode koje su Ustavom zajamčene fizičkoj ili pravnoj osobi i koje se štite u ustavnosudskom postupku pokrenutom ustavnom tužbom u smislu odredbe članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst).

10. Temeljem odredaba članaka 73. i 76. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske odlučeno je kao u točkama I. i II. izreke, a točka III. izreke temelji se na odredbi članka 29. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.

Broj: U-III-790/2004

Zagreb, 20. listopada 2005.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća

dr. sc. Željko Potočnjak, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga