POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA

2310

Na temelju članka 5. stavka 1. i 2. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti (»Narodne novine« broj 158/03.) ministar unutarnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O OPREMI I ZAŠTITNIM SUSTAVIMA NAMIJENJENIM ZA UPORABU U PROSTORIMA UGROŽENIM EKSPLOZIVNOM ATMOSFEROM

 

OPĆE ODREDBE

 

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se temeljni zahtjevi, način ocjenjivanja sukladnosti, postupci i metode ispitivanja, nadzor proizvoda i proizvodnje te dobavljačeva izjava o sukladnosti za:

1. opremu i zaštitne sustave namijenjene za uporabu u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom;

2. sigurnosne uređaje, upravljajuće uređaje i regulacijske uređaje namijenjene uporabi izvan ugroženog prostora, ali neophodne za sigurnost ili za sigurno djelovanje opreme i zaštitnih sustava s obzirom na opasnost od eksplozije.

 

Članak 2.

Značenje pojmova u smislu ovog Pravilnika:

– oprema su uređaji, strojevi i pogonska sredstva, fiksni ili pokretni uređaji upravljačke jedinice i instrumentacija te detekcijski i preventivni sustavi koji su odvojeno ili pridruženo namijenjeni proizvodnji, prijenosu, uskladištenju, mjerenju, upravljanju i pretvorbi energije ili obradi materijala i koji mogu prouzročiti eksploziju vlastitim mogućim izvorom paljenja;

– zaštitni sustavi su uređaji (osim komponenti opreme iz stavka 1. podstavka 1. ovog članka), čija je namjena trenutačno spriječiti razvoj eksplozije i/ili ograničiti područje djelovanja plamena i tlaka eksplozije. Oni mogu biti ugrađeni u opremu ili odvojeno stavljeni na tržište kao samostalan sustav;

– komponente su tako označene jedinice bitne za sigurno funk­cioniranje opreme i zaštitnih sustava u koje se ugrađuju i nemaju autonomnu funkciju;

– upravljajući, regulacijski i sigurnosni uređaji koji su namije­nje­ni uporabi izvan ugroženog prostora, sadržajno su određeni u Prilogu II koji je sastavni dio ovog Pravilnika;

– eksplozivne atmosfere su smjese sa zrakom i zapaljive supstancije u obliku plina, pare, maglice ili prašine pod atmosferskim uvjetima u kojima nakon inicijalnog paljenja nastaje izgaranje do nezapaljivog ostatka;

– ugroženi prostor (od eksplozije) je prostor u kojemu atmosfera može postati eksplozivna zbog lokalnih i pogonskih uvjeta.

 

Članak 3.

Opremu se dijeli na skupine i na kategorije.

Oprema skupine I namijenjena je za uporabu u podzemnim di­jelovima rudnika i na takvim dijelovima nadzemnih instalacija tih rudnika koji mogu biti ugroženi jamskim plinom i/ili zapaljivom prašinom.

Oprema skupine II namijenjena je za uporabu na ostalim mjestima koja mogu biti ugrožena eksplozivnom atmosferom.

Kategorije opreme koje određuju zahtijevanu razinu zaštite opisane su u Prilogu I. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.

Ako su oprema i zaštitni sustavi izrađeni za određenu eksplozivnu atmosferu moraju biti odgovarajuće označeni.

 

Članak 4.

Oprema, zaštitni sustavi i uređaji se upotrebljavaju prema skupini i kategoriji opreme, uz upute proizvođača koje su potrebne za njihov siguran rad.

 

Članak 5.

Odredbe ovog Pravilnika ne primjenjuju se na:

– medicinske uređaje namijenjene uporabi u medicinskim usta­novama;

– opremu i zaštitne sustave u kojima opasnost od eksplozije proizlazi isključivo iz postojećih eksplozivnih materijala ili nestabil­nih kemikalija;

– opremu namijenjenu uporabi u kućanstvu i nekomercijalnim prostorima, gdje ugroženost od eksplozije može nastati rijetko, samo kao rezultat gubitka goriva ili plina zbog kvara;

– osobnu zaštitnu opremu obuhvaćenu drugim propisima;

– brodove i plovne jedinice obuhvaćene posebnim zakonom;

– transportna sredstva namijenjena prijevozu putnika i robe, osim vozila namijenjena uporabi u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom.

 

II. TEMELJNI ZAHTJEVI

 

Članak 6.

Oprema, zaštitni sustavi i uređaji mogu biti stavljeni na tržište ako ispunjavaju uvjete propisane ovim Pravilnikom i ako ne ugrožavaju zdravlje i sigurnost osoba odnosno domaćih životinja, imovine i okoliša.

Oprema, zaštitni sustavi i uređaji iz stavka 1. ovog članka mogu biti stavljeni u pogon samo ako su na propisan način instalirani, odr­žavani i upotrebljavani u skladu s namjenom i ako ne ugrožavaju zdravlje i sigurnost osoba odnosno domaćih životinja, imovine i okoliša.

 

Članak 7.

Oprema, zaštitni sustavi i uređaji, koji ne udovoljavaju zahtjevima ovog Pravilnika, smiju se prikazivati na komercijalnim sajmovima, izložbama i prikazivanjima samo ako je jasno označeno da ne udovoljavaju zahtjevima ovog Pravilnika i da nisu namijenjeni prodaji dok ih se ne uskladi s navedenim zahtjevima.

Za vrijeme prikazivanja iz stavka 1. ovog članka moraju biti poduzete odgovarajuće zaštitne mjere za osiguranje osoba.

 

Članak 8.

Oprema, zaštitni sustavi i uređaji, moraju odgovarati temeljnim zahtjevima zdravlja i sigurnosti propisanim u Prilogu II. koji je sastavni dio ovog Pravilnika, a koji se odnose na njih i njihovu namjensku uporabu.

 

Članak 9.

Oprema, zaštitni sustavi i uređaji udovoljavaju zahtjevima ovoga Pravilnika, uključujući i odgovarajuće postupke ocjenjivanja sukladnosti te se mogu stavljati na tržište i u pogon ako:

– imaju izjavu o sukladnosti navedenu u Prilogu X. koji je sastavni dio ovog Pravilnika

– su označeni znakom sukladnosti prema članku 13. ovog Pravilnika.

Komponente udovoljavaju zahtjevima ovog Pravilnika uključujući i odgovarajuće postupke ocjenjivanja sukladnosti te se mogu stavljati na tržište ako imaju potvrdu (certifikat) o sukladnosti prema članku 11. ovog Pravilnika.

 

Članak 10.

Pretpostavlja se, da su oprema, uređaji, zaštitni sustavi i komponente sukladni s odredbama ovog Pravilnika, ako odgovaraju zahtjevima hrvatskih norma, kojima su prihvaćene usklađene europske norme.

Popis normi iz stavka 1. ovog članka Ministarstvo unutarnjih poslova objavljuje u »Narodnim novinama« na prijedlog Hrvatskog zavoda za norme.

U slučaju da se utvrdi da oprema, zaštitni sustavi, uređaji i komponente, koji odgovaraju odredbama ovog Pravilnika, koji su pravilno ugrađeni, održavani te se upotrebljavaju za određenu namjenu, mogu ugroziti zdravlje i/ili sigurnost korisnika ili drugih osoba, Ministarstvo unutarnjih poslova poduzet će mjere za povlačenje takvih proizvoda s tržišta ili zabraniti ili ograničiti njihovo stavljanje na tržište ili u pogon.

Način obavješćivanja o mjerama iz stavka 3. ovog članka propisuje Vlada Republike Hrvatske sukladno članku 15. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti (»Narodne novine« br. 158/03) i članka 8. Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda (»Narodne novine« br. 158/03).

Obavješćivanje drugih država članica obavit će se u skladu s člankom 6. i 7. Direktive 94/9 EC Europskog parlamenta i vijeća, od 23. ožujka 1994. godine.

 

III. POSTUPCI OCJENJIVANJA SUKLADNOSTI

 

Članak 11.

Postupci ocjenjivanja sukladnosti opreme su:

1) Za opremu skupine I. i II. kategorije M1 i 1:

– proizvođač u Republici Hrvatskoj, uvoznik i predstavnik stranih tvrtki sa sjedištem u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: dobavljač), u svrhu označivanja znakom CE sukladnosti mora provesti postupak EC ispitivanja tipa naveden u Prilogu III koji je sastavni dio ovog Pravilnika zajedno s:

• postupkom koji se odnosi na osiguravanje kakvoće proizvod­nje navedenom u Prilogu IV. koji je sastavni dio ovog Pravilnika ili

• postupkom koji se odnosi na provjeru (verifikaciju) proizvoda navedenom u Prilogu V. koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

2) Za opremu skupine I. i II. kategorija M2 i 2:

– za motore s unutrašnjim izgaranjem i električnu opremu skupine I. i II. kategorije M2 i 2, dobavljač mora radi označivanja CE znakom sukladnosti provesti postupak EC ispitivanja tipa naveden u Prilogu III. koji je sastavni dio ovog Pravilnika zajedno s:

• postupkom koji se odnosi na sukladnost tipu, navedenom u Prilogu VI. koji je sastavni dio ovog Pravilnika ili

• postupkom koji se odnosi na osiguravanje kakvoće proizvoda navedenom u Prilogu VII. koji je sastavni dio ovog Pravilnika

Za drugu opremu unutar skupina i kategorija iz ove točke:

• dobavljač mora radi označivanja CE znakom sukladnosti provesti postupke koji se odnose na unutrašnju kontrolu proizvod­nje navedene u Prilogu VIII. koji je sastavni dio ovog Pravilnika i dostaviti pravnoj osobi ovlaštenoj za potvrđivanje (certifikaciju), dokumentaciju propisanu u Prilogu VIII. stavak 3. koji je sastavni dio ovog Pravilnika. Pravna osoba ovlaštena za potvrđivanje (certifikciju) potvrđuje primitak te dokumentacije i pohranjuje je.

3) Za opremu skupine II, kategorije 3.

Dobavljač, radi označivanja CE znakom sukladnosti, može provesti postupak koji se odnosi na unutrašnju kontrolu proizvodnje prema Prilogu VIII. koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

4) Za opremu skupine I i II.

Dobavljač može radi označivanja CE znakom sukladnosti provesti postupke koji se odnose na CE pojedinačnu provjeru proizvoda prema Prilogu IX. koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

Za ocjenjivanje sukladnosti samostalnih zaštitnih sustava primjenjuju se postupci iz stavka 1., točaka 1. ili 4. ovog članka.

Postupci iz stavka 1. ovog članka primjenjuju se na komponen­te, na način propisan u članku 9. ovog Pravilnika, osim kod označi­vanja CE znakom sukladnosti, tako da dobavljač daje izjavu o sukladnosti kao njegovo pismeno jamstvo usklađenosti komponenata s odredbama ovog Pravilnika, u kojoj izjavi utvrđuje značajke komponenti i način kako se uključuju u opremu ili zaštitne sustave da bi pridonijeli udovoljavanju temeljnim zahtjevima za gotovu opremu i zaštitne sustave.

Dobavljač može u svrhu označivanja CE znakom sukladnosti provesti i postupak koji se odnosi na unutrašnju kontrolu proizvod­nje prema Prilogu VIII. koji je sastavni dio ovog Pravilnika, a s obzirom na sigurnosne aspekte navedene u točki 1. 2. 7. Priloga II. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.

Ministarstvo unutarnjih poslova može po opravdanom zahtjevu odobriti da se na tržište i u uporabu, na području Republike Hrvatske, stave oprema, zaštitni sustavi ili pojedinačni uređaji za koje nisu provedeni postupci propisani u stavcima 1. do 4. ovoga članka ako je njihova uporaba u interesu zaštite.

Popravljena, obnovljena i pregrađena oprema i zaštitni uređaji moraju biti u skladu s odredbama ovog Pravilnika, a pregradnju odobrava ovlašteno tijelo iz članka 16. ovog Pravilnika.

Ako su oprema, zaštitni sustavi i uređaji predmet drugih propisa, koji obuhvaćaju druge aspekte, koji također zahtijevaju označivanje CE znakom, mora biti vidljivo da su oprema, zaštitni sustavi i uređaji također usklađeni s odrednicama tih drugih propisa.

Ako za vrijeme prijelaznog razdoblja jedan od ovih propisa dopušta dobavljaču da izabere primjenu odgovarajuće izvedbe, CE označivanje mora značiti sukladnost samo s direktivom koju je proizvođač primijenio.

 

IV. OVLAŠTENA TIJELA ZA OCJENU SUKLADNOSTI I ZAHTJEVI KOJE MORAJU ZADOVOLJITI

 

Članak 12.

Ovlašteno tijelo mora udovoljavati zahtjevima utvrđenim ovim Pravilnikom i zahtjevima koje uredbama utvrđuje Vlada Republike Hrvatske.

Ocjenjivanje tijela iz stavka 1. ovoga članka provodi Hrvatska akreditacijska agencija u skladu s kriterijima utvrđenim uredbama Vlade Republike Hrvatske i kriterijima utvrđenim u Prilogu XI ovoga Pravilnika.

 

V. CE OZNAČIVANJE SUKLADNOSTI

 

Članak 13.

CE označivanje sukladnosti sastoji se od početnih slova »CE«. Oblik oznake je propisan u Prilogu X. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika. Na CE znak mora biti označen broj ovlaštenog tijela ako je to tijelo uključeno u provjeru proizvodnje.

Znak sukladnosti mora biti pričvršćen na opremu i zaštitne sustave i uređaje iz članka 1. ovoga Pravilnika na način utvrđen u Prilogu II. koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

Druge oznake mogu biti učvršćene na opremu i zaštitne sustave, pod uvjetom da tim označivanjem nije umanjena uočljivost i čitljivost znaka sukladnosti.

 

Članak 14.

Ako nadležna inspekcija ili ovlašteno tijelo utvrde da je znak sukladnosti neispravno postavljen, dobavljač je obvezan uskladiti označivanje proizvoda znakom sukladnosti s odredbama ovog Pravilnika.

 

Članak 15.

Ako nadležna inspekcija ili ustanova za tehnički nadzor ocijeni da oprema, zaštitni sustavi i uređaji označeni znakom sukladnosti i upotrijebljeni u skladu sa svojom namjenom mogu ugroziti sigurnost ljudi i okoliš, obvezni su poduzeti odgovarajuće mjere.

Ako oprema, zaštitni sustavi i uređaji ne odgovaraju uvjetima za označivanje znakom sukladnosti, nadležna tijela i pravne osobe iz stavka 1. ovog članka poduzet će odgovarajuće mjere protiv dobavljača koji je stavio znak sukladnosti.

 

VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 16.

Ovlašteno tijelo obvezno je čuvati tajnost podataka do kojih dođe u primjeni ovoga Pravilnika, u skladu s propisima o zaštiti tajnosti podataka.

 

Članak 17.

Do stjecanja prava da se u Republici Hrvatskoj primjenjuje CE znak, primjenjivat će se C potvrdbeni (certifikacijski) znak, čiji je izgled i sadržaj propisan Pravilnikom o izgledu i upotrebi potvrdbenog (certifikacijskog) znaka (»Narodne novine« broj: 88/98.,165/98. i 8/99.).

Danom početka primjene ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o temeljnim zahtjevima za opremu, zaštitne sustave i komponente namijenjene eksplozivnoj atmosferi plinova, para, maglica i prašina (»Narodne novine« br. 69/98, 148/99, 4/00, 1/01 i 112/03).

 

Članak 18.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 30. lipnja 2006. godine.

 

Broj: 511-01-52-59648/05

Zagreb, 10. listopada 2005.

Ministar

Ivica Kirin, v. r.
 

 Napomena: prilozi u obliku slika su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga