POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

 

1274

 

 Ustavni sud Republike Hrvatske, u Prvom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Željko Potočnjak, predsjednik Vijeća, te suci Ivan Matija, Agata Račan, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst i Milan Vuković, članovi Vijeća, u postupku pokrenutom ustavnom tužbom A. Š. iz Š., R. M., koga zastupa odvjetnik Đ. A. iz Z., na sjednici održanoj 28. travnja 2005. godine, jednoglasno je donio

 

ODLUKU

 

I. Ustavna tužba se odbija.

II. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

 

Obrazloženje
 

1. Ustavna tužba podnijeta je protiv presude Upravnog suda Republike Hrvatske, broj: Us-1908/2000-5 od 12. veljače 2004. godine, kojom je odbijena tužba podnositelja i potvrđeno rješenje Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, broj: 511-01-42-UP/II-254/4-1996 od 20. siječnja 2000. godine.

Tim rješenjem odbijena je žalba podnositelja protiv rješenja Policijske uprave Primorsko-goranske, broj: 511-09-21/4-1409/94 od 2. veljače 1996. godine, kojim je utvrđeno da podnositelj nije stekao status trajno nastanjenog stranca u Republici Hrvatskoj, na temelju članka 79. stavka 1. Zakona o kretanju i boravku stranaca (»Narodne novine«, broj 53/91., 22/92., 26/93., 29/94., 22/99. – odluka Ustavnog suda i 109/03.).

2. Podnositelj smatra da su osporenim aktima povrijeđene odredbe članaka 18., 26., 54. i 55. Ustava Republike Hrvatske, posebno ističući da su upravna tijela i Upravni sud pogrešno utvrdili da on nije stekao uvjete za utvrđivanje statusa trajno nastanjenog stranca, budući da su pogrešno tumačili pojmove prebivalište i boravište. Smatra da su ta dva pravna pojma izjednačena nakon donošenja odluke ovoga Suda, broj: U-I-496/1998 od 19. siječnja 2001. godine.

Ustavna tužba nije osnovana.

3. Ustavni sud, u postupku u povodu ustavne tužbe podnijete na temelju odredbi članka 62. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 39/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), u granicama zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama podnositelja povrijeđeno podnositelju ustavno pravo, pri čemu se, u pravilu, ne upušta u pitanje jesu li sudovi pravilno i potpuno utvrdili činjenično stanje i ocijenili dokaze. Za Ustavni sud relevantne su samo one činjenice od čijeg postojanja ovisi ocjena o povredi ustavnog prava, a eventualno postojanje povrede ustavnih prava Ustavni sud, u pravilu, ocjenjuje na podlozi činjenica koje su utvrđene u postupku donošenja osporenog akta.

4. Mjerodavno materijalno pravo koje je primijenjeno pri rješavanju ove upravne stvari jest odredba članka 79. stavka 1. Zakona o kretanju i boravku stranaca, koja glasi:

»Status trajno nastanjenog stranca priznat će se, pod uvjetima reciprociteta, osobama koje su se prema dosadašnjim propisima smatrale jugoslavenskim državljanima ako danom stupanja na snagu ovog zakona imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj.«

Mjerodavan je i članak 59. istoga Zakona, koji glasi:

Boravište je mjesto u kojem boravi stranac na privremenom boravku, na odobrenom produženom boravku, s poslovnom vizom i stranac kojem je priznat status izbjeglice.

»Prebivalište je mjesto u kojem se stranac s odobrenim trajnim nastanjenjem nastanio s namjerom da u njemu živi.«

5. U provedenom upravnom postupku, nadležna tijela su utvrdila da je podnositelj odjavio prebivalište u R. 8. siječnja 1991. godine, te 1. srpnja 1991. godine prijavio boravište u R., a zatim 23. srpnja 1991. godine prijavio boravište u D.

Zbog navedenog, i prema stajalištu Upravnog suda, u ovom slučaju nije bilo uvjeta za priznavanje statusa trajno nastanjenog stranca u Republici Hrvatskoj sukladno navedenom mjerodavnom materijalnom pravu jer podnositelj na dan 8. listopada 1991. godine (dan stupanja na snagu Zakona o kretanju i boravku stranaca) nije imao prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj.

6. Podnositelj se poziva na Odluku ovoga Suda, broj: U-I-496/1998 od 19. siječnja 2000. godine, kojom su ukinute pojedine odredbe Zakona o prebivalištu i boravištu građana (»Narodne novine«, broj 53/91. i 26/93.). Podnositelj se pogrešno poziva na ovu Odluku jer je nesporno da je podnositelj stranac, državljanin R. M., te stoga stajališta izražena u toj Odluci nisu relevantna za odlučivanje u slučaju podnositelja.

7. Podnositelj u ustavnoj tužbi ističe da mu je osporenim aktima povrijeđeno ustavno pravo na žalbu propisano člankom 18. Ustava. Ustavni sud je utvrdio da se podnositelj koristio pravom na žalbu te mu je drugostupanjskim rješenjem odgovoreno na sve relevantne žalbene navode, te mu stoga nije povrijeđeno ustavno pravo na žalbu.

8. Odlukom Upravnog suda kojim je odbijena tužba, jer je utvrđeno da su osporena upravna rješenja osnovana na zakonu, nije povrijeđeno ustavno jamstvo sadržano u članku 26. Ustava, čiju povredu podnositelj ističe u ustavnoj tužbi.

Članak 26. Ustava propisuje:

»Svi su državljani Republike Hrvatske i stranci jednaki pred sudovima i drugim državnim i inim tijelima koja imaju javne ovlasti.«

Navedena odredba sadrži ustavno jamstvo jednakosti hrvatskih državljana i stranaca u postupcima pred nadležnim tijelima Repub­like Hrvatske. Ta Ustavom zajamčena procesna garancija obvezuje nadležna tijela da u sudskim, upravnim ili u postupcima pred drugim tijelima koja imaju javne ovlasti prema strankama postupaju jednako, neovisno o njihovoj državljanskoj pripadnosti.

Podnositelj u ustavnoj tužbi nije naveo ustavnopravno relevant­ne razloge na temelju kojih bi Ustavni sud mogao utvrditi da su u provedenom postupku pred Upravnim sudom Republike Hrvatske postojale okolnosti koje bi upućivale na nejednak procesni položaj podnositelja – stranog državljanina u provedenom postupku.

9. Odredba članka 54. Ustava glasi:

Svatko ima pravo na rad i slobodu rada.

»Svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost.«

Odredba članka 55. Ustava propisuje:

»Svaki zaspoleni ima pravo na zaradu kojom može osigurati sebi i obitelji slobodan i dostojan život.«

Najduže radno vrijeme određuje se zakonom.

Svaki zaposleni ima pravo na tjedni odmor i plaćeni godišnji odmor i ovih se prava ne može odreći.

»Zaposleni mogu imati, u skladu sa zakonom, udjela pri odlučivanju u poduzeću.«

Ustavni sud utvrđuje da navedene ustavne odredbe nisu mjerodavne jer je u slučaju podnositelja odlučeno o statusu trajno nastaljenog stranca.

10. Odluka se temelji na odredbama članaka 73. i 75. Ustavnog zakona, a odluka o objavi donesena je na temelju članka 29. Ustav­nog zakona.

Broj: U-III-4026/2004

Zagreb, 28. travnja 2005.

 

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća

dr. sc. Željko Potočnjak, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga