Ustavni sud Republike Hrvatske

300

Ustavni sud Republike Hrvatske, u Drugom vijeću za odlu­čiva­­nje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Jasna Omejec, pred­sjednik Vijeća, te suci Marijan Hra­­njski, Mario Kos, Ivan Mrko­­njić, Emilija Rajić i Vice Vukojević, članovi Vijeća, odlučujući o ustavnoj tužbi S. S. iz Z. i D. M. iz G., B. i H., koje zastupa punomoćnik M. Đ., odvjetnik u Z., na sjednici održanoj dana 19. siječ­­nja 2005. godine, jednoglasno je donio

ODLUKU

I. Ustavna tužba se usvaja.

II. Općinski sud u Zagrebu dužan je donijeti odluku u predmetu koji se vodi pred tim sudom pod poslovnim brojem: P-3171/04 (prijašnji broj: P-5644/88) u najkraćem mogućem roku, ali ne du­­ljem od osam (8) mjeseci, računajući od prvog iduće­g dana nakon objave ove odluke u »Narodnim novinama«.

III. Na teme­­lju članka 63. stavka 3. Ustavnog zakona o Ustav­nom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst), određuje se primjerena naknada, zbog povrede ustavnog prava iz članka 29. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 41/01. – pročišćeni tekst), podnosite­­ljima ustavne tužbe, i to:

– S. S. iz Z., M. K. 8, u iznosu od 8.500,00 kn, te

– D. M. iz B. i H., G., V. bb, u iznosu od 8.500,00 kn.

IV. Naknada iz točke III. izreke ove odluke bit će isplaćena iz državnog proračuna u roku od tri mjeseca od dana podnoše­­nja zahtjeva podnosite­­lja Ministarstvu financija Republike Hrvatske za ­­njezinu isplatu.

V. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

Obrazlože­­nje

1. Podnosite­­lji ustavne tužbe, teme­­ljem članka 63. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u da­­lj­­njem tekstu: Ustavni zakon), podnijeli su dana 17. svib­­nja 2004. godine ustavnu tužbu radi du­­ljine parničnog postupka.

ČINJENICE VAŽNE ZA USTAVNOSUDSKI POSTUPAK

2. Dana 5. prosinca 1988. godine podnosite­­lji su Općinskom sudu u Zagrebu podnijeli tužbu radi utvrđe­­nja ostavinske mase iza ­­njihovog pokojnog oca protiv tuženika, J. i Z. M.

Do 5. studenoga 1997. godine sud je održao četrnaest ročišta.

Nakon 5. studenoga 1997. godine ročišta su održana 12. prosinca 1997. godine, 15. rujna 1999. godine, 1. lip­­nja te 19. listopada 2000. godine, kada je glavna rasprava zak­­ljučena i donijeta presuda suda prvog stup­­nja.

Dana 1. listopada 2001. godine tuženici su izjavili žalbu na presudu.

Dana 30. listopada 2001. godine spis je dostav­­ljen Županijskom sudu u Zagrebu.

Dana 21. ve­­ljače 2003. godine Županijski sud u Zagrebu vratio je spis Općinskom sudu u Zagrebu kako bi pribavio ostavinski spis.

Dana 11. srp­­nja 2003. godine spis je ponovno dostav­­ljen Županijskom sudu u Zagrebu, koji je rješe­­njem od 24. ve­­ljače 2004. godine ukinuo pobijanu presudu i predmet vratio Općin­skom sudu u Zagrebu na ponovno suđe­­nje.

3. PRAVO VAŽNO ZA USTAVNOSUDSKI POSTUPAK

Odredbom članka 29. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske propisano je:

»Članak 29.

Svatko ima pravo da zakonom ustanov­­ljeni neovisni i nepristrani sud (...) u razumnom roku odluči o ­­nje­govim pravima i obvezama (...).«.

Odredbom članka 63. Ustavnog zakona propisano je:

»Članak 63.

(1) Ustavni sud će pokrenuti postupak po ustavnoj tužbi i prije no što je iscrp­­ljen pravni  put, u slučaju kad o pravima i obvezama stranke (...) nije u razumnom roku odlučio sud (...).

(2) U odluci kojom usvaja ustavnu tužbu zbog nedonoše­­nja akta u razumnom roku iz stavka 1. ovoga članka, Ustavni sud će nadležnom sudu odrediti rok za donoše­­nje akta kojim će taj sud meritorno odlučiti o pravima i obvezama (...) podnosite­­lja. Rok za donoše­­nje akta poči­­nje teći iduće­g dana od dana objave odluke Ustavnog suda u »Narodnim novinama«.

(3) U odluci iz stavka 2. ovoga članka Ustavni sud će odrediti primjerenu naknadu koja pripada podnosite­­lju zbog povrede ­­nje­gova ustavnog prava koju je sud učinio kada o pravima i obvezama podnosite­­lja (...) nije odlučio u razumnom roku. Naknada se isplaćuje iz državnog proračuna u roku od tri mjeseca od dana podnoše­­nja zahtjeva stranke za ­­njezinu isplatu.«.

Ustavna tužba je osnovana.

4. Svoju odluku Ustavni sud obrazlaže s­­ljedećim utvrđe­­njima:

4.1. DULJINA SUDSKOG POSTUPKA

Prvostupa­­njski parnični postupak započeo je 5. prosinca 1988. godine tužbom podnosite­­lja Općinskom sudu u Zagrebu radi utvrđe­­nja ostavine iza njihovog pokojnog oca.

Međutim, du­­ljina postupka ne uzima se u razmatra­­nje od tog dana, već od 5. studenoga 1997. godine, kada je stupio na snagu Zakon o potvrđiva­­nju Konvencije za zaštitu ­­ljudskih prava i teme­­ljnih sloboda i Protokola broj: 1, 4, 6, 7 i 11 uz Konvenciju za zaštitu ­­ljudskih prava i teme­­ljnih sloboda (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 18/97., 6/99. – pročišćeni tekst i 8/99. – ispravak, u da­­lj­­njem tekstu: Zakon o potvrđiva­­nju Konvencije), koja Konvencija u članku 6. stavku 1. jamči, između ostalog, i pravo na suđe­­nje u razumnom roku.

Ustavna tužba podnijeta je dana 17. svib­­nja 2004. godine, a do tog dana postupak nije pravomoćno okončan pa Ustavni sud utvrđuje da je do dana podnoše­­nja ustavne tužbe postupak trajao petnaest (15) godina, pet (5) mjeseci i dvanaest (12) dana, a nakon stupa­­nja na snagu Zakona o potvrđiva­­nju Konvencije pa do dana podnoše­­nja ustavne tužbe postupak je trajao šest (6) godina, šest (6) mjeseci i dvanaest (12) dana.

4.2. POSTUPANJE NADLEŽNOG SUDA

Postupak se u razmatranom, pravno relevantnom razdob­­lju najprije vodio pred Općinskim sudom u Zagrebu u traja­­nju od oko četiri godine do dostave spisa Županijskom sudu u Zagrebu na odluku po žalbi. Općinski sud u Zagrebu bio je neaktivan od 12. prosinca 1997. do 15. rujna 1999. godine (jedna godina, deset mjeseci i tri dana). Nakon toga, postupak se po žalbi protiv presude suda prvog stup­­nja vodio pred Županijskim sudom u Zagrebu u traja­­nju od oko dvije godine i četiri mjeseca. Postupak se od ve­­ljače 2004. godine ponovno vodi pred Općinskim sudom u Zagrebu.

4.3. PONAŠANJE PODNOSITELJA USTAVNE TUŽBE (TUŽITELJA U PARNIČNOM POSTUPKU)

Podnosite­­lji ustavne tužbe, kao tužite­­lji u parničnom postupku, nisu svojim ponaša­­njem pridonijeli du­­ljini postupka.

4.4. SLOŽENOST SUDSKOG PREDMETA

Ustavni sud utvrđuje da je riječ o složenom predmetu, u kojemu je potrebno utvrditi ostavinsku masu.

OCJENA USTAVNOG SUDA

5. Ustavni sud utvrđuje da se predmet vodi u traja­­nju du­­ljem od petnaest godina te da je u razdob­­lju nakon 5. studenoga 1997. godine sud bio potpuno neaktivan oko jednu godinu i deset mjeseci. Imajući u vidu ukupnu du­­ljinu postupka, razdob­­lje neaktivnosti suda te okolnost da se postupak i nada­­lje vodi pred sudom prvog stup­­nja, Ustavni sud nalazi da je povrijeđeno pravo podnosite­­lja na suđe­­nje u razumnom roku, zajamčeno člankom 29. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske.

Stoga je, u smislu odredbe članka 63. Ustavnog zakona, donijeta odluka kao pod točkama I. i II. izreke ove odluke.

6. Sukladno odredbi članka 63. stavka 3. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u točkama III. i IV. izreke ove odluke.

Visinu naknade, zbog povrede ustavnog prava na donoše­­nje odluke u razumnom roku, Ustavni sud utvrđuje uzimajući u obzir okolnosti svakog pojedinog predmeta, uz istodobno uvažava­­nje ukupnih gospodarskih i socijalnih prilika u Republici Hrvatskoj.

7. Odluka o objavi (točka V. izreke) teme­­lji se na odredbama članka 29. Ustavnog zakona.

8. Predsjednik Općinskog suda u Zagrebu dužan je dostaviti Ustavnom sudu pisanu obavijest o datumima donoše­­nja i otpreme odluke u roku osam (8) dana od dana ­­njezine otpreme, a najkasnije osam (8) dana od isteka roka određenog u točki II. izreke ove odluke. Ovaj nalog teme­­lji se na članku 31. stavcima 4. i 5. Ustavnog zakona.

Broj: U-IIIA-1807/2004
Zagreb, 19. siječ­­nja 2005.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća
dr. sc.
Jasna Omejec, v. r.




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga