POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

117

Ustavni sud Republike Hrvatske, u sastavu Petar Klarić, pred­sjednik Suda, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Matija, Ivan Mrkonjić, Jasna Omejec, Željko Potočnjak, Agata Račan, Emilija Rajić, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst, Vice Vukoje­vić i Milan Vuković, rješavajući o prijedlogu za pokretanje pos­tup­ka za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom, na sjednici održanoj dana 22. prosinca 2004. godine, donio je

RJEŠENJE

I. Ne prihvaća se prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom članka 116. stavka 2. Zakona o radu (»Narodne novine«, broj 38/95., 54/95., 65/95., 17/01., 82/01., 114/03., 123/03., 142/03. i 30/04.).

II. Ovo rješenje objavit će se u »Narodnim novinama«.

 
Obrazloženje

1. Igor Legaz iz Velog Lošinja podnio je prijedlog za ocjenu suglasnosti s Ustavom članka 116. stavka 2. Zakona o radu (»Narodne novine«, broj 38/95., 54/95., 65/95., 17/01., 82/01., 114/03., 123/03., 142/03. i 30/04.).

Odredbama članka 116. Zakona o radu propisano je:

Sudski raskid ugovora o radu

Članak 116.

(1) Ako sud utvrdi da otkaz poslodavca nije dopušten, a rad­niku nije prihvatljivo nastaviti radni odnos, sud će na zahtjev radnika odrediti dan prestanka radnog odnosa i dosuditi mu naknadu štete u iznosu najmanje tri, a najviše 18 prosječnih mjeseč­nih plaća toga radnika isplaćenih u prethodna tri mjeseca, ovisno o trajanju radnoga odnosa, starosti te obvezama uzdrža­vanja koje terete radnika.

(2) Odluku iz stavka 1. ovoga članka sud može donijeti i na zahtjev poslodavca ako postoje okolnosti koje opravdano ukazuju da nastavak radnog odnosa, uz  uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nije moguć.

(3) Poslodavac i radnik mogu zahtjev za prestanak ugovora o radu na način iz stavka 1. i 2. ovoga članka podnijeti do okončanja glavne rasprave pred sudom prvog stupnja.

Predlagatelj smatra da je osporena odredba stavka 2. članka 116. Zakona o radu u suprotnosti s člankom 3. i člankom 54. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske. Smatra da u slučaju kada sud utvrdi nezakonitost otkaza, radnika treba nužno vratiti na rad, a ne omogućiti poslodavcu da nakon nezakonitog otkaza i to u parnici u kojoj je radnik uspio sa svojim tužbenim zahtjevom, podnese protutužbu i znatno produži trajanje parnice. Smatra da se radi o šikaniranju radnika, predlaže da Sud pokrene postupak ocjene suglasnosti s Ustavom i ukine osporenu odredbu.

Prijedlog nije osnovan.

2. Ovlaštenje je Hrvatskog sabora da samostalno odlučuje o uređivanju gospodarskih, pravnih i političkih odnosa u Republici Hrvatskoj u skladu s Ustavom i zakonom (članak 2. stavak 4. alineja 1. Ustava). Pri uređivanju tih odnosa zakonodavac je du­žan uvažavati zahtjeve koje pred njega postavlja Ustav, a osobito one koji proizlaze iz načela vladavine prava i one kojima se štite određena ustavna dobra i vrednote.

Neposredno mjerodavna za ocjenu suglasnosti odredbe članka 116. stavka 2. Zakona o radu s Ustavom odredba je članka 54. stavka 1. Ustava koja glasi:

Članak 54.

Svatko ima pravo na rad i slobodu rada. (...)

Sadržaj ovog ustavnog prava jest, između ostalog, i pružanje zaštite zakonom utvrđenih prava radnika, koja iz njihovog rada proizlaze, uključujući i zaštitu u svezi s prestankom radnog odnosa.

3. Zakon o radu je zakon općeg značaja kojim se uređuju radni odnosi u Republici Hrvatskoj (članak 1.). Načini prestanka ugovora o radu određeni su člankom 103. Zakona o radu. Prema odredbama Zakona o radu radnik ima pravo na sudsku zaštitu prava iz radnog odnosa pod uvjetima propisanim člankom 126. Zakona o radu.

Člankom 115. stavkom 1. Zakona o radu propisano je da ako sud utvrdi da otkaz poslodavca nije dopušten i da radni odnos nije prestao, naredit će vraćanje radnika na posao. Pravna posljedica sudskog utvrđenja da otkaz poslodavca nije dopušten i da radni odnos nije prestao, vraćanje je dakle, radnika na posao, odnosno u onaj pravni položaj u kojem je radnik bio prije donošenja nezakonite odluke poslodavca.

Člankom 116. Zakona o radu propisana mogućnost sudskog raskida ugovora o radu odstupanje je od navedenog općeg pravila da će sud narediti vraćanje radnika na posao kada utvrdi otkaz nedopuštenim. U slučaju sudskog raskida ugovora o radu, nakon utvrđenja suda da otkaz poslodavca nije dopušten, omogućuje se radniku kojem nije prihvatljivo nastaviti radni odnos, da se ne vraća na rad kod toga poslodavca. U tom slučaju, sud će na zahtjev radnika odrediti dan prestanka radnog odnosa i dosuditi mu naknadu štete prema kriterijima propisanim stavkom 1. članka 116. Zakona o radu.

Odluku kojom će odrediti dan prestanka radnog odnosa i dosuditi radniku naknadu štete, a nakon utvrđenja da otkaz poslodavca nije dopušten, sud je ovlašten donijeti i na zahtjev poslodavca, ako postoje okolnosti koje opravdano ukazuju da nastavak radnog odnosa, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nije moguć (osporeni stavak 2. članka 116.).

Iz navedenog proizlazi da su procesne pretpostavke odluči­va­nja o sudskom raskidu ugovora o radu, koji je kao jedan od načina prestanka radnog odnosa propisan člankom 103. Zakona o radu, i pravima koja iz tog proizlaze za radnika, prethodno utvrđenje suda da je poslodavčev otkaz ugovora o radu nedopuš­ten te određeni tužbeni (protutužbeni) zahtjev za raskid ugovora o radu.

Zakon o radu pritom postavlja različite uvjete pod kojima radnik i poslodavac mogu postaviti zahtjeve za sudski raskid ugovora o radu. Poslodavac naime, mora dokazati da postoje okolnosti koje opravdano ukazuju da nastavak radnog odnosa uz uvažavanje svih okolnosti i interesa ugovornih strana nije moguć.

Pri tome je sud taj koji će na temelju rezultata cjelokupnog postupka utvrditi postoji li opravdani razlog za sudski raskid ugovora o radu propisan zakonom, što znači da sud može nakon što utvrdi da je otkaz poslodavca bio nedopušten, odbiti zahtjev radnika odnosno poslodavca za sudski raskid ugovora o radu, i postupiti prema odredbi članka 115. Zakona o radu, tj. narediti vraćanje radnika na posao.

Dakle, samim time što poslodavac ima mogućnost, u parnici koja se vodi po tužbi radnika radi utvrđenja otkaza nedopuštenim, postaviti protutužbeni zahtjev za sudski raskid ugovora o radu, ne znači ujedno da je radnik onemogućen vratiti se na rad.

O tužbenom zahtjevu da se utvrdi otkaz ugovora o radu nedopuštenim i naredi vraćanje radnika na rad, kao i o zahtjevu protutužbe za sudski raskid ugovora o radu, odlučuje sud presudom na temelju savjesne i brižljive ocjene svakog dokaza zasebno i svih dokaza zajedno. Donošenje odluke u razumnom roku obveza je koju sud ima prema članku 29. stavku 1. Ustava, a što je poseban predmet ustavnosudske kontrole.

4. Slijedom navedenog, razmatranjem navoda predlagatelja i mjerodavnih zakonskih odredaba, Ustavni sud je utvrdio da osporena odredba članka 116. stavka 2. Zakona o radu nije u nesuglasju s načelom vladavine prava kao najvišom vrednotom ustavnog poretka Republike Hrvatske propisanom člankom 3. Ustava, niti s ustavnim pravom na rad i slobodu rada zajamčenim člankom 54. stavkom 1. Ustava.

5. Iz navedenih razloga je, temeljem odredbe članka 43. stav­ka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 49/02. – pročišćeni tekst), riješeno kao u izreci pod točkom I.

6. Rješenje o objavi u Narodnim novinama, točka II. izreke, temelji se na odredbi članka 29. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.

Broj: U-I-101/1997
Zagreb, 22. prosinca 2004.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik
dr. sc. Petar Klarić, v. r.




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga